Uzskatu, ka ir jāsoda uzņēmēji, kuri nepilda likumus, un nozare ir jāsakārto tā, lai sistēma neradītu riskus ne valstij, ne biznesam, ne arī vides tīrībai. Tomēr pēdējie notikumi liek domāt, ka daudzie skandāli atkritumu apsaimniekošanas jomā nav neveiksmīga apstākļu sakritība, bet gan likumsakarīgas sekas tam, ka kāds vai kādi ir pārāk pavirši darījuši savu darbu. Joprojām no atmiņas neizgaist VVD pārstāvja frāze, ka teju visi pēdējā laika notikumi vides jomā esot pret VVD organizēta nomelnošanas kampaņa.
Tikai VVD pārstāvis nez kādēļ nepapūlējās savu domu izskaidrot plašāk – vai ir kādi konkrēti aizdomās turamie, vai VVD ir vērsies tiesībsargājošajās iestādēs ar attiecīgu iesniegumu un tā tālāk.
Esmu pārliecināts, ka nekas tamlīdzīgs nav noticis un šis apgalvojums ir ne mazāk tukšs kā politiķu iecienītie paziņojumi par "politisko pasūtījumu" brīžos, kad viņu vārdi tiek saistīti ar kādiem skandāliem.
Kontekstā ar diviem "svaigākajiem" VVD piemērotajiem sodiem uzmanīgu gan dara VVD vadītājas Ingas Koļegovas atklātība – viņa nenoliedz, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izdarījusi spiedienu uz viņu. VVD vadītāja arī atzinusi, ka miljoniem lielie sodi ir absurdi, jo skaidrs, ka uzņēmumi tos nesamaksās, tomēr iesākto praksi VVD nemainīšot. Bet tad rodas pamatots jautājums – priekš kam to darīt? Un ko īsti nozīmē Koļegovas atklāsme par VARAM izdarīto spiedienu uz viņu? Būtu tikai loģiski sagaidīt no VVD vadītājas precizējumu, kurš tieši un kādā kontekstā uz viņu ir izdarījis spiedienu? Un ko īsti nozīmē spiediens – VVD (vai varbūt pašai iestādes vadītājai?) ir izteikti pārmetumi par nepietiekami kvalitatīvu darbu? Vai varbūt spiediens izpaužas kā prasība piemērot daudzmiljonu sodus, kas publiski izskatās visai iespaidīgi, taču patiesībā nozīmē, Koļegovas pašas vārdiem sakot, populistisku absurdu? Jo tos tāpat nekad nepiedzīs, bet ilgstošas tiesvedības šajā jautājumā gan jau piedzīvosim, kas nozīmē atkal izdevumus no budžeta naudas.
Un beigu beigās – neizprotama ir arī VARAM pozīcija pēdējo mēnešu notikumu kontekstā. Pārsvarā tā tomēr izpaužas kā publiska klusēšana. Vai tiešām par nozari atbildīgajam ministram nav nekas sakāms sabiedrībai šajā jautājumā, piemēram, ka viņš uzņemas personīgu atbildību, ka Jūrmalas ugunsgrēkam līdzīgus vides skandālus vairs nepiedzīvosim?
tak
Buba
a ko ta nu?