Paralēli šai vēstij parādījās arī ziņa par to, ka pagājušais gads Latvijas komercīpašumu tirgū bijis ievērojami sliktāks, nekā prognozēts. Komercīpašumu attīstītāji neizvēlas Latviju, bet gan koncentrējas uz Rumāniju un Bulgāriju, jo tur ir vērienīgāks tirgus, straujāka izaugsme un lētāks darbaspēks, citējot nekustamo īpašumu konsultāciju kompāniju Colliers Baltics, informē aģentūra LETA.
Uz abu minēto ziņu fona jau ir izdarīti secinājumi, ka situācija Latvijā pasliktinās un ka, ironiski formulējot, investoru nauda bēgt no Baltijas. Tomēr ir būtiskas nianses, ko vajadzētu ņemt vērā.
Latvijā jau daudzus gadus pazīstamā zīmola Rimi veikali netiek slēgti. Uzņēmums darbību Baltijas valstīs neizbeidz, tam vienkārši mainās īpašnieks, kas biznesa vidē ir normāls, ikdienišķs process. To, kā šis darījums ietekmēs preču klāstu Rimi veikalos, pircējiem pieejamo servisu un zīmola reputāciju, varēs konstatēt vien laika gaitā. Tāpat arī vien laika gaitā varēs novērtēt to, kā īpašnieka maiņa ietekmēs attiecības ar vietējiem ražotājiem un vispārējo konkurenci mazumtirdzniecībā.
Tāpat arī tas, ka komercīpašumu tirgū nevalda liela aktivitāte, nav nekas traģisks un neliecina par to, ka Latvija būtu militāri apdraudēta un ekonomiski neperspektīva valsts.
Tomēr vienlaikus ir nepieciešams saprast, ka tādā pasaulē, kāda tā bija pirms 2020. gada, atgriezties vairs nav iespējams. Ir mainījies veids, kādā daudzas nozares organizē savu darbību, un digitālie risinājumi ir iesakņojušies uz palikšanu. Tas attiecas gan uz attālinātu darbu daudzās specialitātēs, gan uz saziņu un sadarbību ar valsts iestādēm un uzņēmumiem, gan uz preču iegādi un pakalpojumu apmaksu. Tā, piemēram, arī turpmāk būs cilvēki, kuri iepirksies e-veikalos, nevis dosies uz tirdzniecības centriem un stāvēs rindās pie kasēm, kurās strādā veikalu darbinieki.
Tas vienkārši ir jāpieņem, no savas domāšanas izslēdzot vīziju, ka pēdējie pieci seši gadi izgaisīs kā nebijuši un atkal būs kā 2019. gadā. Nebūs! Nekur nepazudīs tādas pozitīvas pārmaiņas kā tehnoloģiju inovācijas, ne arī tādas negatīvas transformācijas kā ģeopolitisko risku izpausmes.
Pēdējo nedēļu notikumi starptautiskajā arēnā liecina, ka apstākļi arī turpmāk var mainīties strauji. Taču pagaidām ir vērts paturēt prātā zemkopības ministra Armanda Krauzes teikto aģentūrai LETA: "Šobrīd Latvijā ir droši."