Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ziņas

Studentu skaits Latvijā samazinājies par 1,2%(2)

Latvijā 2019./2020. akadēmiskajā gadā augstāko izglītību apgūst 79,4 tūkstoši studentu, kas ir par 1,2% mazāk nekā pirms gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati. Savukārt otro gadu pēc kārtas vērojams kāpums uzņemto studentu skaitā.

Rīgas vēl neapstiprinātajā budžetā dotācijas apmērs Rīgas satiksmei mazāks nav plānots © DIENA(10)

Pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme (RS) 2020. gadu iesācis ar kārtējām izmaiņām vadībā. Kopš šā gada sākuma par tā valdes priekšsēdētāju kļuvusi agrākā Satiksmes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Džineta Innusa. Viņa ir jau trešā RS vadītāja, kopš amatu pirms nedaudz vairāk nekā gada zaudēja ilggadējais valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens. Šonedēļ Rīgas satiksmes jauno vadītāju pirmo reizi uzklausīja Rīgas domes (RD) deputāti.

Nemainīgi zema tendence © DIENA(21)

''Es būtu gatavs aizstāvēt Latviju! Cita lieta, vai es varētu uz kādu šaut. Man pietrūktu drosmes izšaut uz cilvēku, jo dzīvība ir pati vērtīgākā lieta, kas mums ir.'' Tā nule kā publicētajā pētījumā par gatavību aizstāvēt valsti padziļinātajā intervijā sacījis kāds krievu valodā runājošs gados jauns vīrietis. Latvija līdztekus tādām valstīm kā ASV, Dānija, Šveice pieder pie to valstu grupas, kurā ir drīzāk zema griba aizstāvēt valsti kara gadījumā.

Pērn pieaudzis reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos pārvadāto pasažieru skaits(2)

Pērn reģionālo maršrutu autobusos tika pārvadāti nepilni 29,5 miljoni pasažieru, bet vilcienos – 18,46 miljoni pasažieru, kas ir par attiecīgi 0,1% un 2,05% vairāk nekā 2018. gadā, portālu Diena informēja Autotransporta direkcijā. Maršrutu tīkla apjoms gada griezumā samazināts par 0,6%, kā arī pērn tajā veikta virkne uzlabojumu – dažādas izmaiņas veiktas aptuveni pusē no 7441 autobusu reisa.

Trešdien ugunsgrēkos bojā gājuši seši cilvēki(2)

Aizvadīta traģiskiem notikumiem piepildīta diennakts – ugunsnelaimēs Ludzā, Rīgā, Rēzeknes un Vecpiebalgas novados gāja bojā kopumā seši cilvēki, portālu Diena informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Demogrāfijas bumba ar laika degli © DIENA(25)

Jaundzimušo skaits Latvijā krītas ceturto gadu pēc kārtas, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tuvāko desmit gadu laikā saskaņā ar Dienas aptaujāto ekspertu datiem dzimstības pieaugums nav gaidāms un dabiskais pieaugums – starpība starp dzimušo un mirušo skaitu – saglabāsies negatīvs. Tas atstās negatīvas sekas gan uz pensiju sistēmu, gan darba tirgu, pārmaiņu priekšā ir arī izglītības sistēma. Tāpat tas liek uzdot jautājumus par to, cik efektīva ir valsts demogrāfijas politika un kas šajā jomā prioritāri būtu darāms.

Pēc Moneyval uzlabotā Latvijas novērtējuma lielāka cerība neiekļūt pelēkajā sarakstā © DIENA(3)

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval trešdien paziņoja, ka uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē. Līdz ar negatīvo novērtējumu pērn Moneyval Latvijai piemēroja pastiprinātas uzraudzības režīmu, un pašreiz nav indikāciju, ka vismaz tuvākajā laikā lēmums par noteikto uzraudzības statusu varētu tikt mainīts. Tas nozīmē, ka saskaņā ar Moneyval iekšējiem noteikumiem Latvijai regulāri būs jāsniedz pārskats par atlikušo trūkumu novēršanas procesu, taču progress netiks pārvērtēts, jo atbilstība Finanšu darījumu darba grupas (FATF) starptautiskajiem standartiem novērtēta vismaz ar ''lielākoties atbilstoša''.

No gripas šosezon miruši jau 13 cilvēki

Pagājušajā nedēļā trīs cilvēki miruši no gripas, līdz ar to kopumā šosezon no gripas miruši jau 13 cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publiskotais gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa jaunākais pārskats.

Kāds bijis Kariņa valdības gads? © DIENA(39)

Daudzos jautājumos sāksies sacensība par to, kurš būs tālāks no problēmām, – paredz politologs, sabiedrisko attiecību jomas uzņēmējs Filips Rajevskis intervijā Romānam Meļņikam

Lauksaimnieki sūdzas par banku nelabvēlīgumu aizdevumu piešķiršanā(3)

No kredītu piešķiršanas viedokļa lauksaimnieki nav labi novērtēti, un tas kavē nozares attīstību, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju ikmēneša sapulcē pauda Latvijas lauku un konsultāciju izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, kuram piekrita arī klātesošie lauksaimnieki.