Kad sliktai pašsajūtai it kā citu pamatotu skaidrojumu neatrodam, mēdzam to saukt par pavasara nogurumu, kam piedēvējam kā fiziskus, tā psiholoģiskus cēloņus. Un tik tiešām – daudzi jūtas saguruši pēc ziemas, bet tas var liecināt arī par kādu nopietnu saslimšanu, kurai nepieciešama specifiska diagnostika, piemēram, par aknu funkciju traucējumiem.
Viens no svarīgākajiem orgāniem
Aknas ir cilvēka lielākais iekšējais orgāns, kur notiek svarīgi bioķīmiskie un vielmaiņas procesi. "Aknas darbojas kā maza laboratorija. Bieži vien daudzi ar aknu funkcijām saprot galvenokārt detoksikāciju jeb asinīs esošo kaitīgo vielu neitralizēšanu, bet tā ir tikai daļa no aknu nozīmīgā darba. Tās piedalās arī olbaltumvielu, piemēram, asins recēšanas un tecēšanas faktoru, nodrošināšanā, ogļhidrātu, piemēram, glikogēna un glikozes, tauku, piemēram, holesterīna un triglicerīdu, kā arī hormonu un citu vielu sintēzē. Aknām ir loma žults ražošanā un gremošanas funkciju nodrošināšanā, tur veidojas enzīmi, kas spēlē lielu lomu gremošanas procesos. Tās veic uzturvielu pārstrādi enerģijā, darbojoties kā enerģijas krātuve, kā arī uztur stabilu cukura līmeni asinīs," skaidro Centrālās laboratorijas vadītāja Jana Osīte.
Nogurums, enerģijas trūkums, vieglas gremošanas problēmas – šos simptomus bieži piedēvē stresam vai citiem cēloņiem, tādēļ nereti aknu saslimšanas tiek diagnosticētas novēloti, uzsver interniste Inga Orleāne.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 28 marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60