"Atšķirībā no citām onkoloģiskajām saslimšanām, dzemdes kakla vēzi ir iespējams viegli un laikus diagnosticēt un veiksmīgi ārstēt, ja vien tas atklāts agrīnā vēždraudes stadijā. Savukārt vakcinācija nodrošina ilgstošu aizsardzību gan pret sākotnēju, gan arī atkārtotu infekciju un līdz ar to novērš dzemdes kakla vēža attīstības iespēju. Tātad regulārs skrīnings apvienojumā ar vakcināciju efektīvi aizsargā sievietes no dzemdes kakla vēža. Tāpēc biedrība Papardes zieds jau sesto gadu pēc kārtas arī Latvijā aktualizē Eiropas dzemdes kakla vēža profilakses nedēļas ideju, lai atkal un atkal sievietēm un meiteņu mammām atgādinātu, ka ir nepieņemami ciest un mirt no slimības, ja zināms, kā to novērst," uzsver biedrības Papardes zieds prezidente Dace Matule.
Analizējot zemās sieviešu atsaucības iemeslus, biedrības Papardes zieds pētījuma Latvijas iedzīvotāju reproduktīvā veselība. Pārskats par situāciju 2003. - 2011. ietvaros tika veikta aptauja. Tās rezultāti liecina, ka galvenais iemesls, kāpēc aptaujātās sievietes nav izmantojušas iespēju pārbaudīt savu veselību, ir laika trūkums – to kā ieganstu minējušas 32% sieviešu.
Gandrīz tikpat daudz – 28% – aptaujas dalībnieču minējušas, ka izmeklējumi jau veikti neatkarīgi no valsts programmas. Vēl 17% sieviešu norādījušas, ka veikt izmeklējumu ir kavējušas iespējamās papildu izmaksas, kas saistītas ar konsultācijām un papildu izmeklējumiem, bet 12% aptaujas dalībnieču uzskatīja, ka šādi izmeklējumi viņām nav nepieciešami. Aptaujas rezultāti parāda nepieciešamību uzlabot komunikāciju ar mērķauditoriju. Pretēji pētījuma autoru pieņēmumam, transporta izdevumi nav nepārvarams šķērslis – tos kā apgrūtinājumu skrīninga veikšanai norāda vien 3% respondenšu.
Paralēli skrīninga programmai, lai pasargātu jaunās meitenes – topošās sievietes un māmiņas – no inficēšanās ar dzemdes kakla vēzi izraisošajiem cilvēka papilomas vīrusa tipiem jeb HPV infekciju, kopš 2010. gada septembra 12 gadus vecām meitenēm pieejama valsts apmaksāta vakcinācija, kas ietver trīs potes. Jau pirmā gada laikā aicinājumam vakcinēties atsaukušās 60% meiteņu, kas parāda, ka vakcinācijas nozīmi un nepieciešamību sabiedrība tomēr izprot, Zemākā atsaucība novērota Rīgā un Pierīgas reģionā, kur vakcinēts mazāks skaits attiecīgā vecuma meiteņu, savukārt Latvijas reģionos atsaucība ir krietni augstāka.