Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Notiks mākslinieka Vladimira Glušenkova pirmā retrospektīvā izstāde

No 2018. gada 13. septembra līdz 10. novembrim Mūkusalas Mākslas salonā norisināsies māksliniekam Vladimiram Glušenkovam (1948–2009) veltīta izstāde Absurda mitoloģija. Tajā būs skatāmi darbi no Zuzānu kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un privātām kolekcijām. Tā būs pirmā retrospektīvā mākslinieka izstāde, kas aptvers trīs nozīmīgas viņa radošo izpausmju formas – glezniecību, grafiku un dienasgrāmatu dizainu.

Kopš dzelzs priekškara krišanas, PSRS sabrukuma un Latvijas neatkarības atjaunošanas pakāpeniski tiek pārskatīta un pārrakstīta okupācijas perioda mākslas vēsture. No iepriekš oficiāli atzītajām mākslas autoritātēm daudzas saglabā savas pozīcijas, bet citu vietā pakāpeniski izgaismojas jauni vārdi, tostarp Vladimira Glušenkova. Būdams izteikts savādnieks, viņš visu mūžu bijis daudzpusīgs un aktīvs cilvēks, tādēļ ar savu personību un radošo veikumu spēj raksturot laikmetu un sabiedrību. Raksturot to no atraidīta, ignorēta, bet nesalauzta mākslinieka pozīcijām.

Kolēģu un draugu lokā Glušenkovs bijis pazīstams kā vietēja mēroga „sirreālais cilvēks”, kurš vienmēr bijis lomā: uzjautrinošā, kaitinošā vai mulsinoši neveiklā. Viņa citādība bija viegli pamanāma, pat pārāk uzkrītoša, lai būtu visiem pieņemama, – jo īpaši lielās mākslas pasaulei, kas balstījās uz mērķtiecību, tradīciju pārzināšanu un rūpīga darba augļiem. Glušenkovs bija robežjoslas personība, ko bija neiespējami ielikt rāmjos un kura radošās izpausmes grūti kontekstualizēt, jo tās tiecas lēkt ārā gandrīz no jebkura konteksta.

Savos nebeidzamajos radošajos meklējumos Vladimirs Glušenkovs nejauši bija uztaustījis to, ko nākamo paaudžu mākslinieki jau apzināti kultivēja savā praksē: postmodernu pasaules skatījumu – eklektisku, iracionālu un haotisku. Tas izrietēja no viņa agrīnās intereses par sirreālisma metodiku un tai sekojošās aizraušanās ar masu kultūras iespaidu apropriēšanu popārtā, līdz aizveda pie dekoratīvi ārišķīga ornamenta un abstraktām smilšu gleznām. Tas atspoguļojās gan viņa dienasgrāmatās un manifestos, gan stājdarbos – gleznās un zīmējumos, kā arī hepeningos. It kā viegli un rotaļīgi viņa pašizpausmes apliecina laikmetam raksturīgo nenoteiktību un pasaules absurdumu.

Vladimirs Glušenkovs studējis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (1966–1969) un Latvijas Mākslas akadēmijā (1970–1976), gleznojis lielizmēra afišas kinoteātrim Spartaks (1971–1977), strādājis par mākslinieku-inscenētāju Latvijas Televīzijā (1976–1996) un periodiski kā scenogrāfs dažādos Rīgas teātros. Par savu galveno nodarbošanos visu dzīvi uzskatījis mākslu – zīmēšanu un gleznošanu, kam nodevies no darba brīvajā laikā, reizēm ar domubiedriem vai individuāli organizējot savu darbu skates mazāk oficiālās vai pavisam perifērās vietās.

Izstādes nosaukums Absurda mitoloģija atvasināts no uzraksta kādā Vladimira Glušenkova skiču kladē. Izstādes mērķis ir pirmo reizi retrospektīvi atskatīties uz viņa radošo mantojumu. Kopā ar izstādi klajā nāk izdevniecības Neputns monogrāfija par mākslinieku.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kur?

Mūkusalas Mākslas salons, Mūkusalas 42

Kad?

13. septembris, 2018 – 3. novembris, 2018

Ot., Ce., Pk. 12.00-18.00 Tr. 12.00-20.00 Se. 11.00-16.00

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja