Pumpuri (Flower Buds/Poupata)
10. septemris plkst. 16.30
Drāma. Čehija, 2011. gads. Filmas garums: 91 min. Ekrāna valoda: čehu, subtitri angļu valodā. Režisors Zeņeks Jiraskis.
Jardas ģimene dzīvo nelielā pierobežas pilsētiņā. Viņš strādā uz dzelzceļa pārbrauktuves, viņa aizraušanās ir kuģu modeļi stikla pudelēs, vājība – spēļu automāti. Jardas sieva Kamilla ir apkopēja stacijas tualetēs, bet viņas prāts nodarbināts ar priekšnesumu vietēja mēroga sporta svinībās. Jardam un Kamillai ir bērni – Honza, kurš lielāko dienas daļu pavada vietējā krogā, un Agate, kura slēpj to, ka ir stāvoklī. Neskatoties uz to, ka Jarda izglābj vjetnamieša Loana dzīvību, viņa ģimenē notikumi ieņem arvien drūmāku nokrāsu. Drāma Pumpuri ieguvusi četras Čehijas nacionālā kino balvas Čehu Lauva gan kā labākā filma, gan labākais režisora darbs, balvu labākās galvenās lomas atveidotājam un labākajam operatoram.
Labais dēls (The Good Son/ Hyvä poika)
10. septemris plkst. 18.15
Drāma. Somija, 2011. gads. Filmas garums: 88 min. Ekrāna valoda: somu, subtitri angļu valodā. Režisore Zaida Bergrota.
Pēc skandalozas pirmizrādes aktrise Leila kopā ar dēliem Ilmarī un Unto dodas uz ģimenes vasaras māju. Mierīgo atpūtu izjauc ballīte, ko Leila sarīko ar saviem bohēmiskajiem draugiem. Vienu no viņiem – rakstnieku Aimo, Leila uzaicina ilgāk padzīvot vasarnīcā. Tomēr viņas vecākais dēls Ilmarī nemaz necenšas slēpt savu naidīgumu pret jaunpienācēju. Kamēr Leila pamazām iemīlas rakstniekā, Ilmarī aizdomas aug augumā. Aimo varētu būt bīstams. Labais dēls ir filma par māti, dēliem un mīlestību, kas var pieņemt bīstamu formu.
Golfa straume zem ledus kalna (Golf Stream Under the Iceberg)
10. septemris plkst. 20
Drāma. Latvija, 2012. gads. Filmas
garums: 125 min. Ekrāna valoda: krievu, subtitru latviešu valodā.
Režisors Jevgeņijs Paškēvičs.
Ej prom, ziema (Winter Go Away/ Zima Uhodi)
11. septemris plkst. 16.15
Dokumentālā filma. Krievija, 2012. gads. Filmas garums: 79 min. Ekrāna valoda: krievu, subtitri angļu valodā. Režisori: Jeļena Koreva, Deniss Kļevejevs, Askolds Kurovs, Dmitrijs Kusabovs, Nadežda Ļeontjeva, Anna Moisejenko, Madina Mustafina, Sofija Rodkeviča, Antons Seregins, Aleksejs Žirjakovs.
Ej prom, ziema ir krievu dokumentālistes Marinas Razbežkinas un teātra skolas pasniedzēja Mihaila Ugarova studentu kopdarbs, kura radusies pēc Krievijas neatkarīgā laikraksta Novaja Gazeta iniciatīvas. Desmit jaunie režisori divu mēnešu laikā nešķīrās no savām kamerām. Tā rezultātā tapušas Krievijas ziemas protestu hronikas gan par tiem, kuri veido politisko klimatu Krievijā, gan tiem, kas ar šiem politiskajiem līderiem nav mierā. Skatītājs filmā var vērot cilvēkus, viņu sejas, viņu sarunas, kampaņas, uzvaras un sakāves īsi pirms prezidenta vēlēšanām. Dzīva kamera sastop dzīvus cilvēkus. Ej prom, ziema var pasmieties, bet tie ir smiekli caur asarām. Filmas astoņdesmit minūtes paskrien ātri, un pēc filmas rodas jautājums – kas sekos tālāk?
Sēņošana (Mushrooming/ Seenelkäik)
11. septemris plkst. 17.45
Melnā komēdija ar trillera elementiem. Igaunija, 2012. gads. Filmas
garums: 93 min. Ekrāna valoda: igauņu, subtitri angļu valodā. Pēc
filmas tikšanās ar filmas galvenās lomas atveidotāju Raivo E. Tammu.
Režisors Tomass Husars.
Parlamentārietis Adū kopā ar sievu
nolēmis doties sēņot, tomēr iecerēto mierīgo pastaigu dabā izjauc kāds
telefona zvans, kurā Adū tiek apsūdzēts nelikumībās. Jau tā nelāgo Adū
dienu bojā arī Zaks – rokzvaigzne, kurš, benzīntankā uzradies kā
stopētājs, nu brauc līdzi laulātajam pārim uz sēņu vietu. Arī mežā Adū
gaida nepatīkams pārsteigums – tur sēņotāji čum un mudž, un Adū nolemj
doties uz pavisam nezināmu vietu. Bet mežā ir visai viegli ieiet, tomēr
tikt no tā ārā ne vienmēr veicas ar pirmo piegājienu. Melnā komēdija ar
politiskās satīras elementiem runā par aktuālu tēmu – mūsdienu politiķu
un slavenību ceļu uz varu un popularitāti.
Iedomu tēvs (The Phantom Father/Tatal fantoma)
11. septemris plkst. 19.45
Drāma, komēdija, Rumānija, 2011. gads. Filmas garums 90 min. Ekrāna valoda: rumāņu, angļu, subtitri angļu valodā. Režisors Lusians Georgescu.
Šis stāsts ir par amerikāņu profesoru Robertu Traumu, kurš dodas uz savu senču dzimteni – ciemu, kas reiz bijis Ungārijā, bet tagad atrodas vampīru zemē Rumānijā. Naivas labsirdības pilna road movie, kurā galvenais varonis dodas nezināmajā, ceļā sastopot gan briesmas, gan neziņu, gan draudzību, gan ukraiņu mafiju un atklājot divas savas īstās mīlestības – sievieti un kino. Slavenākais rumāņu aktieris Marsels Juress, kurš filmējies gan pie Pītera Grīneveja, gan Frensisa Forda Kopolas izcili atveido savu identitāti pazaudējušo Robertu Traumu. Filmā Džeka lomā parādās arī viens no filmas scenārija autoriem Berijs Gifords (scenārists arī Deivida Linča filmām Wild at Heart un Lost Highway).
Mauku spožums (Whores’ Glory)
11. septemris plkst. 21.30
Dokumentālā filma. Austrija, Vācija, 2011. gads. Filmas garums: 114 min. Ekrāna valoda: taju, bengāļu un spāņu, subtitri angļu valodā. Filmu nav ieteicams skatīties jaunākiem par 18 gadiem. Režisors Mihaels Glavogers.
Austriešu režisora Mihaela Glavogera triloģijas par dzīvi uz Zemes noslēdzošā daļa, kas veidota kā kinematogrāfisks triptihs par prostitūcijas tēmu. Trīs valstis: Meksika, Taizeme, Bangladeša. Trīs ticības: katolicisms, budisms, islāms. Filmā neatradīsi nostāju par prostitūciju, tās kriminālo raksturu vai žēlumu pret sievietēm uz ielas. Mauku spožumā visi aizspriedumi tiek nolikti pie malas. Pats M. Glavogers savu filmu apraksta šādi: "Ja iesi uz filmu pārliecībā, ka prostitūcija ir noziegums, tu atradīsi noziegumu. Ja dosies uz filmu domājot, ka tas ir spožums un skaistums, tu atradīsi spožumu un skaistumu. Ja tu domāsi, ka viss galu galā ir tikai par seksu, tu atradīsi seksu. Bet, ja tu esi ar šiem aizspriedumiem, tad arī strādājošās meitenes neatradīs saikni ar tevi. Viņas sāk runāt tikai tad, kad ir ieguvušas sajūtu, ka tevi patiešām interesē tas, par ko vispār ir runa. Man mani aizspriedumi bija jānoliek malā. Mauku spožums atver telpu, kurā sievietes var runāt, bet telpa joprojām rāda manu skatījumu. Domāju, tas ir acīmredzami, ka filmu ir veidojis vīrietis. Vīrietis, kurš vēro strādājošās meitenes un mēģina saprast, kāda sajūta ir strādāt šādu darbu diendienā."
Jūlijs (July/Krapetz)
12. septemris plkst. 13.30
Drāma. Bulgārija, 2012. gads. Filmas garums 95 min. Ekrāna valoda: bulgāru, subtitri angļu valodā. Režisors Kirils Stankovs.
Filmas
darbība risinās Bulgārijas ciemā Melnās jūras piekrastē, kurp devušās
divas galvenās varones Dana un Dju. Viņas vēlas izbēgt no
postkomunistiskās sabiedrības tiekšanās pēc modernizācijas un atjaunot
draudzību, kas desmit gadu laikā ir nedaudz sačākstējusi. Mieru viņas
atrod mazā ciematiņā Krapecā, tomēr idille ilgst tikai dažas dienas –
drīz vien draudzenes saprot, ka vardarbība, noziegumi un korupcija viņām
seko pat tik nomaļā vietā. Pasaules pirmizrādi filma piedzīvoja šā gada
vasarā Maskavas starptautiskajā kinofestivālā
Roze (Rose/Roza)
12. septemris plkst. 15.30
Vēsturiska drāma. Polija, 2011. gads. Filmas garums: 98 min. Ekrāna valoda: poļu un vācu, subtitri angļu valodā. Pēc filmas tikšanās ar režisoru Vojceku Smaržovski. Režisors Vojceks Smaržovskis.
Pirms septiņiem gadsimtiem mazūru ciemus sāka apdzīvot ieceļotāji no Polijas. Gadsimtiem ejot, šie iedzīvotāji izkopa savu dialektu, ikdienas un reliģiskos rituālus. No 1873. līdz 1945. gadam mazūru tauta tika pakļauta pārvāciskošanai, tomēr pēc Otrā pasaules kara, Mazūrija tika pievienota Polijai. Mazūri kļuva par komunistiskās politikas ķīlniekiem, jo apdraudēja Polijas kā vienotas etniskas nācijas eksistenci.
Drāma, kas saņēmusi septiņas Polijas nacionālā kino balvas, tai skaitā kā gada labākā filma, labākais scenārijs un skatītāju balva.
Biļetes nopērkamas kinoteātra K. Suns kasē Rīgā, Elizabetes ielā 83.