Vispirms par reitingiem. Vēlēšanās procentus rēķina to tiem, kas piedalījušies vēlēšanās un par kaut ko nobalsojuši, nevis visiem balsstiesīgiem. Tāpēc aptaujās partiju procentus korektāk ir skatīt bez neteikšu-nezinu-nebalsošu, kas var būt pat puse aptaujāto. Ņemot to vērā, TB un VL reitingu attīstība izskatās mazliet citāda nekā Jāņa rakstā:
1. ATTĒLS
Pirmie stabiņi rāda pašvaldību vēlēšanu iznākumus, nākamie - "Latvijas faktu" reitingus. Redzams, ka TB atbalstītāju pulks gada laikā palicis apmēram tāds pats - maķenīt zem 5%, savukārt VL piekritēju skaits stabili aug un šobrīd izlīdzinājies ar TB. Apvienotais reitings rāda augšanas tendenci par ~1/4% mēnesī:
2. ATTĒLS
Te var labi redzēt, kā reitingus iespaido neteikšu-nezinu-nebalsošu. Dombravam apvienotais reitings janvārī rāda milzu lēcienu līdz 5,7% no 4,2% decembrī. Tomēr tas nenozīmē, ka jaunā gadā latvieši piepeši būtu sākuši jaunu, skaistu dzīvi un izpratuši, ka viņu intereses vislabāk aizstāv nācionālisti. Īstenībā reitingi palēcās visām partijām, jo neteikšu-nezinu-nebalsošu skaits samazinājās no 52,2% līdz 36,2%.
Tā ka pašreizējie reitingi rāda, ka TB un VL apvienība šobrīd var rēķināties ar 10 vietām Saeimā. Ja augšanas tendence saglabāsies, var būt runa par vēl kādu vietu.
Tiesa, līdz šim runa bija par mēchanisku reitingu saskaitīšanu, bet polītikā ne vienmēr 2+2=4. 2+2 var būt gan 5, gan 4, gan 3, gan pat 1 atkarībā no sinerģijas zīmes un vērtības. Lai to noskaidrotu, februārī TB uzdevumā tika veikts īpašs SKDS pētījums, un atklājās, ka TB+VL gadījumā 2+2=6. Proti, atsevišķie reitingi bija 3,9% TB un 3,1% VL, bet apvienotais - 11,1%. Vai šī īpatnība saglabājusies, redzēsim turpmākās aptaujās pēc apvienošanās izziņošanas, apvienības dibināšanas un iekļaušanas aptaujās.
Pieminami arī pērnie vēlēšanu iznākumi. Pašvaldību vēlēšanās TB guva 4,9% balsu (ārpus Rīgas panākumi bija labāki par 3,3% izgāšanos Rīgas domes vēlēšanās) un VL - 1,5%. Piebilstams (īpaši par VL), ka šie skaitļi drīzāk rāda partiju grupu un nodaļu tīkla stiprību: VL Kursā nebija neviena saraksta (attiecīgi 0% balsu), taču esmu pārliecināts, ka Kursā ir tūkstošiem VL atbalstītāju. Tāpēc pašvaldību vēlēšanu skaitļi uzskatāmi par zemākiem nekā gaidāmais Saeimas vēlēšanās. Eiroparlamenta vēlēšanās TB guva 7,6% un VL - 2,9% balsu. Šogad vēlēšanās nekandidēs Roberts Zīle, kas viens pats TB deva >2% balsu, tāpēc Eiroparlamenta skaitļi, ja neņemtu vērā citus apsvērumus, būtu uzskatāmi par augstākiem nekā gaidāmais Saeimas vēlēšanās. Taču, kā minēts, ir apstākļi, kas varētu kompensēt Zīles nestartēšanu - reitingu augšana un iespējama pozitīva sinerģija.
Tas ļauj Eiroparlamenta skaitļus pieņemt par pamatu telpiskai izpētei pa vēlēšanu apgabaliem, novadiem un vēlēšanu iecirkņiem. Pašvaldību griezumā TB+VL balsis aptuveni atbilst vēlētāju etniskā sastāva latviskumam un sniez labu sākumpunktu, pret ko pēc četriem mēnešiem mērīt nācionālistu panākumus vai zaudējumus:
3. ATTĒLS
Apgabalu griezumā TB+VL sniegums bija tāds:- Apgabals - %
- Rīga - 7,8
- Vidzeme - 13,7
- Latgale - 5,1
- Zemgale - 12,8
- Kursa - 14,2
- KOPĀ - 10,5
Pareizinot procentus ar vēlēšanu apgabalos ievēlējamo deputātu skaitu, var aplēst, cik vietu ar tādiem procentiem var dabūt:
- Apgabals - % - Vietas kopā - Vietas TB+VL
- Rīga - 7,8 - 29 - 2,3
- Vidzeme - 13,7 - 27 - 3,7
- Latgale - 5,1 - 16 - 0,8
- Zemgale - 12,8 - 15 - 1,9
- Kursa - 14,2 - 13 - 1,8
- KOPĀ - 10,5 - 100 - 10,5
Jāņem vērā, ka sīkpartiju balsis pārdala Saeimā tikušiem, tā ka faktiskais vietu skaits gaidāms lielāks. Līdz šim Saeimas vēlēšanās zem barjeras palicis 10,7...15,8% balsu, tā ka var puslīdz droši gaidāmo vietu skaitu reizināt ar 1,1:
- Apgabals - % - Vietas kopā - Vietas TB+VL - Vietas bez sīkpartijām - Veselos skaitļos
- Rīga - 7,8 - 29 - 2,3 - 2,5 - 2...3
- Vidzeme - 13,7 - 27 - 3,7 - 4,1 - 4
- Latgale - 5,1 - 16 - 0,8 - 0,9 - 1
- Zemgale - 12,8 - 15 - 1,9 - 2,1 - 2
- Kursa - 14,2 - 13 - 1,8 - 2,0 - 2
- KOPĀ - 10,5 - 100 - 10,5 - 11,6 - 11...12
Tādi varētu būt kontrolskaitļi kandidātu sarakstu veidošanā un panākumu mērīšanā. Bet ko tālāk? Apskatīsim iespējamo Saeimas sastāvu pēc "Latvijas faktu" maija aptaujas:
4. ATTĒLS
Ņemot vērā savstarpējās polītisko spēku attiecības (vienīgi TB+VL nav gatava būt valdībā kopā ar "Saskaņas centru"; "Vienotība" diez vai ies kopā ar Šķēli un Šleseru), iespējamas trīs valdības:
- 1. SC+LPP/LC/TP+ZZS=59;
- 2. SC+"Vienotība"=64;
- 3. "Vienotība"+VL/TB/LNNK+ZZS=58.
Diemžēl tikai vienā no tām ir latviskas polītikas izredzes. Lai vairotu šīs iespējas īstenošanās varbūtību, ejami divi ceļi:
- pirmkārt, jāatmasko ZZS un īpaši "Vienotības" gatavība nodot latviešus un jāvairo TB+VL apvienības balsu skaits;
- otrkārt, pirms vēlēšanām, pēcvēlēšanu naktī un pēc tam jāstrādā ar ZZS un "Vienotību", lai tās dotu priekšroku latviešu partiju koalīcijai.
Papildus uzdevums ir tikt vaļā no veco blēžu tēla, kuŗa dēļ TB zaudējusi desmitiem tūkstošiem piekritēju, it īpaši Rīgā. Cik tas izdosies, vislielākā mērā atkarīgs no TB vadības: vai tā saprot pārmaiņu nepieciešamību, vai centīsies mainīties un cik sekmīgi. Cāļus skaitīsim rudenī.
Ritvars Eglājs
TB/LNNK Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas grupas vadītājs
- Seko līdzi "Visu Latvijai!" aktivitātēm:
- www.visulatvijai.lv
- twitter.com/VisuLatvijai
- draugiem.lv/visulatvijai