"Esmu pārdevusi 30 miljonus albumu, bet tas uz manu raksturu nav atstājis nekādu iespaidu. Taču lietas noteikti mainījušās — es vairs nevaru ienākt cilvēku pārpildītā telpā, nepievēršot viņu uzmanību. Es varu baudīt maltīti tikai tajos restorānos, kur varu justies droši, ka netieku izsekota. Tas viss ir O.K. Esmu dzimusi, lai darītu šo darbu." Varat iedomāties, cik grūti ir būt Avrilai Lavinjai? "Skatieties paši — dziedātāja Kellija Klārksone, piemēram, ir ļoti simpātiska meitene ar labu balsi, bet man ir daudz spilgtāks tēls. Esmu ļoti spica un stūrgalvīga, man ir imidžs, ko citas meitenes vēlas atdarināt, manai mūzikai ir savs skanējums. Tas vienmēr ir apsveicami, ja esat cilvēks, kuru nav iespējams ignorēt. Es tieši tāda arī esmu," uzsver 23 gadus vecā superzvaigzne.
Tēlojot nihilisti
Avrilas Lavinjas mērķauditorija ir žurnālu Sīrups un Popcorn lasītāji — modīgas tīnes džinsos un krosenēs un viņām simpatizējošie puiši. Visi šīs dziedātājas panākumi slēpjas veiksmīgajā darbībā ar šo demogrāfisko grupu, kas ir visnotaļ maksātspējīga — Avrilas koncerts Arēnā Rīga jau ir gandrīz izpārdots. Gadā Avrila vidēji nopelna 12 miljonus ASV dolāru, ziņo žurnāls Forbes.
Lavinja izpilda visai tradicionālu soft roku jeb jautru, melodisku poppanku jauniešiem. Pati māksliniece sevi, protams, pozicionē kā "īstu mūziķi". Avrila izaugusi reliģiskā ģimenē, bērnībā dziedāja baznīcā un atskaņoja kantri šlāgerus. Nekāda sakara ar "īsto roku" viņai nebija, kamēr meitene nenokļuva ietekmīgās ASV ierakstu kompānijas Arista Records interešu zonā.
Avrilas "roka meičas" stils tika radīts kā pretstats popmūzikai Britnijas Spīrsas un Kristīnas Agileras iemiesojumā, taču darbam pie Lavinjas debijas ieraksta tika pieaicināta producentu apvienība The Matrix, kas strādāja gan ar Britniju, gan ar Rikiju Mārtinu. Avrilai jau pašā sākumā tika iestāstīts, ka viņai lemts kļūt par "panka tradīciju sekotāju", tādēļ viņa arī mēģināja tēlot dumpinieci, nihilisti un saniknotu meiteni ar gotisku akcentu un emo subkultūras pieskaņu.
Huligānes ādā
Popmūzikas hierarhijā Avrilai bija paredzēta vieta aptuveni tajā pašā plauktā, kurā darbojās rupja, bet pievilcīga rokzvaigzne Pinka un poētisku neirožu pārņemtā Alanisa Morisete. Tomēr Avrilas producentu ambīcijas izrādījās spēcīgākas par jaunās dziedātājas talantu, bet tas viņai nebija šķērslis, lai gūtu fenomenālus komerciālus panākumus. Debijas albumu Let Go (2002), kurā iekļautas Avrilas slavenākās un labākās dziesmas Complicated, Sk8er Boi un Im With You, viņa izdevusi 17 gadu vecumā. Disks visā pasaulē tika pārdots vairāk nekā 16 miljonos eksemplāru. "Kad iznāca pirmais albums, es visu laiku pavadīju intervijās — tas bija grūti. Pirmām kārtām jau tāpēc, ka 17 gadu veci jaunieši vispār nezina, kā var uzturēt dialogu ar pieaugušu cilvēku, un jaunieši nemaz negrib iesaistīties šajās sarunās. Man tas bija jādara, lai reklamētu mūziku. Savu neapmierinātību un dusmas esmu paudusi dziesmās," atceras Avrila.
Otro disku Under My Skin (2004) nopirkuši astoņi miljoni cilvēku, bet trešo The Best Damn Thing (2007) — vairāk nekā pieci miljoni.
Jauniešu auditorijā Avrila joprojām ir dieviete, joprojām ir savējā, bet viņa arī kļuvusi par sava tēla "ķīlnieci" — pirms diviem gadiem apprecoties ar rokgrupas Sum 41 dalībnieku Deriku Vibleju, viņa mēģināja kļūt par elegantu jaunu sievieti, kura ģērbjas kleitās, nevis biksēs, taču šis triks viņai neizdevās, un dziedātāja atgriezās savā vecajā "huligānes ādā".
Bez plaģiāta
Intervijās Avrila stāsta, ka ļoti ciena grupas Blink 182, OutKast, The Goo Goo Dolls, System Of A Down, Coldplay, Oasis, Radiohead, The Beach Boys, Merilinu Mensonu, Bobu Dilanu un Alanisu Moriseti. Lavinjas dziesmu skanējumu veidojuši producenti, kuri sadarbojās ar rokgrupām Evanescence, Green Day un My Chemical Romance. Taču Avrilas pieeja mūzikai un tās pārdošanai drīzāk ir līdzīga viņas tautiešiem Selīnai Dionai un Braienam Adamsam — viņu dziesmās nav nekā īpaša un oriģināla, bet tas netraucē šiem māksliniekiem būt ļoti pieprasītiem visā pasaulē.
Avrilai pat neizdodas iesaistīties kādā pamatīgā skandālā, izņemot vien to, ka viņu regulāri — un parasti neveiksmīgi — mēģina pieķert plaģiātā. Meitene visur stāsta, ka savas dziesmas sacer pati, taču albuma Under My Skin producentei un līdzautorei Šantalai Krevjazukai bija cits viedoklis: "Avrila? Dziesmu autore? Viņa nesēž pie galda un pati dziesmas nesacer. Viņa pat ir gatava pārkāpt ētikas robežas, un neviens neko viņai nespēj pateikt. Tādēļ es ar viņu nekad vairs nesadarbošos." Pēc šiem izteikumiem Avrilas komanda piedraudēja Šantalai ar tiesas darbiem, un viņai nācās atsaukt savus vārdus un publiski atvainoties Lavinjai: "Avrila ir brīnišķīga dziesmu autore, un man bija tas gods ar viņu sadarboties."
Bārbijas panks
Avrilas tēls ir agresīvā Bārbija panka stilā. Viņa ir meitene, kurai patīk visas lietas rozā krāsā — matu šķipsna, tērpu elementi, pat klavieres un bungu komplekts utt. Dziedātājas jaunā albuma The Best Damn Thing/Sasodīti laba štelle un koncerttūres The Best Damn Tour/Sasodīti laba turneja noformējumā arī dominē vairākuma meiteņu iemīļotākā krāsa. Albuma un turnejas logo ir pirātisks galvaskauss ar sirsniņām — uz rozā fona.
Albumā The Best Damn Thing dominē deju mūzika ar roka un hiphopa elementiem, bet tās joprojām ir dziesmas, kas vislabāk iederas atskaņošanai stundu starpbrīžos pamatskolas gaiteņos. Šīs dziesmas pat var kļūt par iemeslu stundu kavēšanai. "Kur bijāt?" — "Avrilu telefonā klausījāmies!" Šāds paskaidrojums izklausītos ļoti pārliecinoši. Žēl, ka pati māksliniece nav tik pārliecinoša kā aura, ko viņa radījusi. Avrila mūsdienu popmūzikā diemžēl ir neinteresantākā personība, kādu tikai var iedomāties.
"Esmu ļoti dāsna," viņa sevi slavē. "Pēc viesuļvētras, kas izpostīja Ņūorleānu, es iztīrīju savu skapi, savācu sešus maisus ar dažādām lietām un teicu asistentam, lai viņš tos nosūta Katrīnas upuriem. Man arī patīk dalīt savas mantas cilvēkiem, kuri pie manis strādā, jo īpaši, ja viņu darbs nav pietiekami labi atalgots," Avrila stāsta mūzikas žurnālam Q.
Kurš ir lūzeris?
Turnejā Avrilu pavada profesionāla rokgrupa, nodrošinot koncertam blīvu ģitārskanējumu. Avrilas mūziķi laiku pa laikam viņas dziesmās pat ievieš Led Zeppelin un Metallica kompozīciju fragmentus. Neizpaliks arī atraktīva scenogrāfija un lokanas dejotājas. Jau 2003.gadā britu laikraksta Guardian recenzents atzīmēja, ka Avrilai ir viens neapšaubāms trumpis: "Viņas balss ir tik spēcīga, ka to var saklausīt pat Mančestras koncertzāles tualetē." Piecus gadus vēlāk galvenā ziņa no Avrilas koncerta Londonā bija Madonnas meitas Lurdesas klātbūtne. Prese ironizēja, ka Avrila tiešām var lepoties ar "stilīgākajiem 11 gadu vecajiem faniem".
"Mani mīl un mani ienīst, bet savā ādā es jūtos ērti — un nekas cits mani neuztrauc! Ja jūs mani tik ļoti ienīstat, tad jūs esat lūzeris, nevis es!" paziņo dziedātāja.
Avrilas koncertā Rīgā lūzeru nebūs.