Uz jautājumu, kādi ir iemesli šādai situācijai, J.Birks atzina - tas ir komplekss jautājums. "Tas ir atkarīgs no politiskās un ekonomiskās vides. Ļoti daudz arī nosaka Austrumu kaimiņi," teica bijušais valdes loceklis. Viņš arī uzsvēra - politiķiem jāsaprot, kā nodalīt politiskās intereses no saimnieciskajiem jautājumiem. "Mēs redzam, kas notiek Ventspils ostā, kad politika savijas ar saimnieciskajām lietām, ka tā vide ir sarežģīta," sacīja J.Birks. Viņš atzina, ka labākais risinājums būtu šajos amatos iecelt profesionāļus. "Es vairāk orientētos uz speciālistiem, kuri tiešām saprot šo ostas biznesu," sacīja J.Birks.
Ekspolitiķis apgalvoja, ka šķiet dīvaini, kādēļ par jautājumu, par ko jau lemts, šobrīd jāvāc papildu informācija un jāiepazīstas ar neatkarīgu ekspertu viedokļiem. "Laikā, kad es strādāju, visi dokumenti parasti jau bija rūpīgi sagatavoti. Šis gadījums bija tāds, ka bija rūpīgi jāskatās. Ja mums radās papildu jautājumi, tad atlika attiecīgā jautājuma noskaidrošanu," teica J.Birks.
"Ostu ir ļoti svarīgi maksimāli izmantot. Ostai ir jāpelna. Ja pabraukājam pa Rīgas ostu, mēs redzam, ka ne viss ir izmantots. Daudzi grib nomāt, bet, kad paņem, tad nezina, ko ar to darīt. Ja ir nopietns investors, tad pie tā ir rūpīgi jāstrādā. Izskatās diezgan dīvaini, ka valde otrreiz izmeklē šo jautājumu," domā J.Birks.
Uz jautājumu, kā bijušais valdes loceklis J.Birks vērtē Viestura Silenieka atstādināšanu, viņš atzina - tāda ir politiskā kultūra Latvijā. "Gan Sprūdža kungs, gan Pavļuta kungs drīkst tā rīkoties, un tāda ir politiskā kultūra. Tas nav nekas īpašs. Ja Pavļuts sastrādāsies ar Pulku, ļoti labi, ja nē - tā ir ministra izvēle," domā J.Birks. Viņš skaidroja, ka ostā "apgrozās lielas naudas summas", tādēļ valdes locekļiem jābūt uzticamiem.
"Ostas var dod daudz Latvijas tautsaimniecībai. Šim pozitīvajam mērķim būtu jābūt apgrozījuma palielināšanai, pētniecībai. Jāstrādā, lai labas iestrādes, ieceres nepazustu," aicināja ekspolitiķis.
J.Birks Rīgas brīvostas valdē strādāja no 2005. gada līdz 2009. gadam.