Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā -1 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Jauns skatījums uz grāmatniecību

Tas, ka grāmatu tirāžas latviešu valodā interneta laikmetā kļūst arvien mazākas, nav vairs nekāds noslēpums, turklāt jaunieši, dzīvojot 140 raksta zīmju laikmetā, garus tekstus lasa arvien mazāk. Tas liek mainīties arī grāmatu izdevējiem, meklējot un piedāvājot citas alternatīvas. Ja tā dēvēto lielo valodu grāmatu izdošana vēl ir rentabla, jo vienmēr varēs atrast pircējus arī nišas produktiem, tad kvalitatīvu tekstu izdošana Latvijā ir apdraudēta tieši mazā pieprasījuma un augsto izmaksu dēļ - lasītājs bez valstiska atbalsta grāmatu nozarei iegādāties grāmatas vairs vienkārši nespēj atļauties.

Ja padomju laikos pēc populāru rakstnieku jaunākajiem darbiem bija jāstāv garu garās rindās un grāmatas tika drukātas desmitiem tūkstošu lielos metienos, tad tagad viena darba tirāža reti sasniedz 1000 eksemplāru, kas savukārt sadārdzina viena eksemplāra cenu. Tomēr izdevniecībām ir jādzīvo, tādēļ tās rūpīgi izvērtē ikvienu autoru no mārketinga viedokļa, un dažkārt nav pat svarīgs autora honorāra lielums, bet gan tas, vai grāmatas druka būs ekonomiski pamatota un vai cilvēki to pirks. Līdz ar to gan grāmatu autori, gan izdevēji nonāk tādā kā apburtajā lokā - jaunajiem autoriem nav iespēju publicēties, jo viņu darbi lasītājiem nav zināmi un ir skaidrs, ka lielas tirāžas neizdosies pārdot, savukārt maziem metieniem cena nebūs konkurētspējīga. Arī izdevniecības nevēlas riskēt un ieguldīt līdzekļus grāmatas ražošanā, ja pastāv kaut iespēja, ka liela daļa nodrukāto eksemplāru paliks noliktavā un būs jāpārdod par papīra cenu vai vēl lētāk.

Vēl pirms dažiem gadiem iespēju sekmīgi turpināt izdevējdarbību saistīja ar e-grāmatām, taču tagad pierādījies, ka tas ir nišas produkts - pēc dažādiem datiem, e-grāmatas aizņem 7-8% tirgus un skaidrs, ka tā ir alternatīva tehnoloģiju faniem un bieži ceļojošiem grāmatu cienītājiem, bet par plaša patēriņa produktu e-grāmatas vismaz tuvākajā laikā nekļūs, jo Latvijas lasītājs ir konservatīvs.

Kā viena no alternatīvām grāmatu izdevējiem ir to drukāšana pēc pieprasījuma, izmantojot digitālās tehnoloģijas, kas tiktāl attīstījušās, ka kvalitātes ziņā neatpaliek no tradicionālās drukas. Šai metodei ir virkne priekšrocību - ja tradicionālajā jeb offseta tehnoloģijā viena eksemplāra pašizmaksa samazinās, pieaugot tirāžai, tad digitāli drukātās grāmatas viena eksemplāra pašizmaksa ir vienāda gan pirmajam, gan tūkstošajam eksemplāram un tās var izgatavot pēc vajadzības. Līdz ar to neveidojas uzkrājumi - kā daļa tirāžas pārdota, tā var operatīvi izgatavot vēl.

Oponenti teiks - digitāli drukātas grāmatas ir dārgākas. Protams, citas tehnoloģijas ir lētākas, ja tirāža sasniedz 500 vai 1000 eksemplāru, bet pie nelielām tirāžām tās nav konkurētspējīgas cenas ziņā, jo tradicionālajā drukā lielākie tēriņi ir sagatavošanas procesam, kamēr digitāli drukātajai grāmatai nepieciešama tikai drukas faila sagatavošana. Šo tehnoloģiju novērtē arī pasaulē, un grāmatu druka pēc pieprasījuma ir visstraujāk augošais poligrāfijas sektors.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Birokrātijas spīlēs

Diezgan spilgtu paraugstundu tam, kādēļ ļoti, patiešām ļoti steidzami nepieciešams uzsākt birokrātiskā sloga mazināšanas aktivitātes, nupat demonstrē ne vairs tikai ierēdņi, bet arī politiķi, savās &q...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē