Ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Līne norāda: ja vien valdības nodoms stiprināt latvietību visā pasaulē ir ilgtermiņa prioritāte un nepaliek tikai "uz papīra", tad saikne ar tautiešiem ir un būs jāstiprina, arī dodoties tālās un garākās vizītēs.
Jaunzemes-Grendes komandējums tika plānots atbilstoši valdības un ministrijas prioritātēm, pamatojoties uz Austrālijas latviešu diasporas uzaicinājumu uz diviem pēc kārtas notiekošiem pasākumiem - Austrālijas latviešu 54.Kultūras dienām, kas norisinājās no 26.decembra līdz 31.decembrim, un "3x3" saietu, kas notika no 2.janvāra līdz 8.janvārim Adelaidē. Ministre uz Austrāliju devās 23.decembrī, bet atpakaļ atgriezās 5.janvārī.
Ņemot vērā to, ka ceļš uz Austrāliju un atpakaļ vien aizņem aptuveni četras dienas, plānot īsāku komandējumu ir neefektīvi un nelietderīgi. Austrālijas Kultūras dienas reizi divos gados vienmēr notiek laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, kad Austrālijā ir vasaras vidus, tieši tāpat kā lielie Dziesmu un deju svētki arī Latvijā notiek vasaras vidū, norādīja Līne.
Savukārt attiecībā uz ministres dzīvesbiedra Anta Grendes lomu vizītes laikā Kultūras ministrija norāda un apliecina, ka viņš uz Austrāliju devās kā privātpersona, līdz ar to ministrija nekādus izdevumus par šo personu nesedza.
Tāpat ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos informēja, ka, plānojot ministres komandējumu, viesnīcu izvēle notiek saskaņā ar darba plānu un ministrija ir pilnībā ievērojusi viesnīcas maksas normu, nepārsniedzot atļautos griestus. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" vidējā cena par uzturēšanos viesnīcā bijusi 113 lati, kas ir ievērojami mazāka par noteikumos atļautajiem griestiem - 300 Austrālijas dolāriem jeb 170 latiem par diennakti.
Ņemot vērā to, ka Austrālijā ir tāda viesnīcu politika, ka tiek maksāts par numuriņu, nevis cilvēku skaitu, nav nekāda pamata izskanējušajam, ka ministres vīrs varētu būt viesnīcā uzturējies par valsts līdzekļiem. Organizatoru piedāvātajās viesnīcās vienvietīgu numuru vispār nav. Tas nozīmē, ka cena nemainās no tā, vai numuriņu rezervē vienai vai divām personām, pauda Līne.
Kultūras ministrija vērš uzmanību uz to, ka kritiku neiztur pārmetumi par aviobiļešu izmaksām. Lidmašīnas biļetes Rīga-Frankfurte-Sidneja-Adelaide-Dubaija-Minhene-Rīga izmaksāja 2205 latus, kas bija iespējami zemākā cena rezervētam lidojumam pirmssvētku laikā. Ministrijas lidojumam izvēlētie datumi bija tā brīža iespējami izdevīgākais piedāvājums.
"Ziemassvētku un Jaungada laikā biļešu cenas tradicionāli ir augstākas nekā ikdienā. Ministre nedevās komandējumā brīvi izvēlētā laikā, bet gan uz konkrētiem jau minētajiem pasākumiem, kuru norises laiks nav pārceļams ministres ērtību dēļ," norādīja Līne.
Viņa uzsvēra, ka ministrija arī kategoriski noraida pārmetumus par ministres dzīvesbiedra dalību komandējumā, jo tas nav pretrunā ar pieņemtajām normām un etiķeti. Ģimenes locekļu došanās komandējumā par privātajiem līdzekļiem ir starptautiski pieņemta prakse un ir tikusi un tiek praktizēta arī Latvijā. Tā kā ministres vizītes mērķis bija tikšanās ar tautiešiem ārzemēs, dzīvesbiedra kā pavadošas personas dalība vizītē atbilst protokolam un etiķetei, kā arī nodrošina nepieciešamo praktisko atbalstu.
Tāpat kultūras ministre publiskojusi atskaiti par komandējumu, kā arī plānoto, ar premjeru saskaņoto vizītes darba kārtību. Kultūras ministrija informē, ka, piedaloties divu Austrālijas latviešu rīkotajos nozīmīgākajos pasākumos, Jaunzeme-Grende vienlaikus pildījusi trīs valdības Kultūras ministrijai uzdotās prioritātes - saikņu uzturēšanu ar latviešu diasporu, diasporas latviešu iesaisti Dziesmu un deju svētku procesā, kā arī radošo industriju lomas palielināšanu Latvijas eksportā.