"Kā zināms, jau nākamgad noslēdzas pieteikšanās projektiem pašreizējā ES fondu plānošanas periodā, un turpmākā līdzfinansējuma piesaiste infrastruktūras, uzņēmējdarbības attīstības, cilvēkresursu un citām jomām patlaban ir atklāts jautājums. Tas nenoliedzami ir saistīts ar Latvijas noteiktajām prioritātēm un uzstādījumiem, kas būs definēti NAP gala versijā," sacīja E.Alksne.
Eksperte norāda, ka uzņēmēji no NAP gaida ievērojami vairāk konkrētības un saistības ar realitāti. Viņi uzsver - dokumentā nav kardinālu priekšlikumu, kā arī daudzās sadaļās ietverti vēsturiski jau novecojuši dati (piemēram, 2006. vai 2008. gada rādītāji), kas neļauj objektīvi izvērtēt turpmākās attīstības iespējas. Tāpat atsevišķās sadaļās iecerētie rezultāti definēti mehāniski, nepārdomāti - piemēram, būtiski ir palielināt nevis nevalstisko organizāciju (NVO) skaitu uz 1000 iedzīvotājiem, bet gan aktīvo iedzīvotāju skaitu, kas iesaistās NVO norisēs. Tāpat - nepieciešams nevis palielināt budžeta vietu skaitu prioritārajās zinātnēs, bet gan pārskatīt esošo budžeta vietu sadalījumu un pārdalīt tās par labu prioritārajām specialitātēm.
Pēc uzņēmēju domām, aktuālajā NAP versijā trūkst arī piesardzīga ārējās vides faktoru izvērtējuma, paredzot iespējamos riskus, ko rada situācija Eiropā un pasaulē, tā vietā koncentrējoties uz ļoti optimistisku attīstības scenāriju.
Ņemot vērā uzņēmēju pieredzi privātajā sektorā, viņi arī norādījuši - to, kā iecerētais "ekonomikas izrāviens" realizēsies patiesībā, redzēsim tikai tad, kad katrai sadaļai iepretī tiks definēts pieejamais finansējuma apjoms.
Rīgas reģiona uzņēmēji arī akcentējuši - NAP ne tikai jābūt vispārējai vīzijai par to, kā turpmāk attīstīt Latvijas ekonomiku un vairot cilvēku labklājību, bet tam arī jādod pietiekams pamats, lai jebkurš jaunietis, izlasot šo dokumentu, saprastu, ka pēc skolas pabeigšanas viņam nebūs jābrauc uz ārzemēm. E.Alksne rezumē: "Faktiski NAP jābūt kā sava veida "pārdošanas" instrumentam, ar kura starpniecību valsts saviem cilvēkiem parāda, ka šeit ir vērts turpināt dzīvot, strādāt, mācīties, veidot ģimenes un īstenot savas intereses."