Ārpolitikas debatēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Vienotība) teica: "Pasaulē, Eiropā un Latvijā 2015. gads būs ļoti sarežģīts, un izaicinājumi būs ļoti nopietni." Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds Dienai atzina, ka varot ministram piekrist. Jautājumā par sankcijām, kas noteiktas Krievijai, Eiropai, kura pati ekonomiski stagnē, nebūs vienkārši atrast balansu. Jautājums ir arī, kas notiks pēc Latvijas prezidentūras ES un vai tad neiestāsies "nogurums un pēcprezidentūras paģiras", kad būs jādomā, ko darīt arī ar prezidentūras institūcijām un darbiniekiem.
Debates parlamentā ir platforma, kas dod iespēju partijām pozicionēties, uzsvēra Sprūds. Dažu deputātu runās tas bija sevišķi uzkrītoši. Rihards Kols (Nacionālā apvienība) runā savas partijas nosaukumu pieminēja deviņas reizes. Valērijs Agešins (Saskaņa), pārmetot politiķiem pļāpīgumu un sabiedrības tracināšanu, sacīja: "Ārpolitika nevar pārtapt par iekšpolitikas ķīlnieci." Opozīcija bija kritiska - jo īpaši No sirds Latvijai frakcijas vadītāja Inguna Sudraba, kura teica: "Šis ziņojums ir tik spilgti garlaicīgs kā pamatskolas mācību grāmata, ja jums to liktu šobrīd lasīt."
Sprūds viedokļu apmaiņu ārpolitikas debatēs kā tradīciju
vērtē pozitīvi, bet atzina, ka Sudrabas un Rinkēviča runas ir
parādījušas dažāda līmeņa izpratni par ārpolitiku, "kurā ir jāzina
drēbe un nevar ielēkt piecās minūtēs".
Attiecībām ar Krieviju ārlietu ministra ziņojumā bija veltīta būtiska vieta. E. Rinkēvičs atzina, ka pagājušais gads "iezīmējās ar Krievijas īstenoto Krimas aneksiju, kā arī tiešo militāro iejaukšanos un atbalstu separātiskajiem grupējumiem Ukrainas austrumos". Faktiski šī rīcība neesot vērsta tikai pret suverēno Ukrainas valsti, bet arī pret visu Eiropu un starptautisko kārtību.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 23.janvāra, avīzē Diena!