Iniciatīvu ieviest deviņu lielo pilsētu - Rīgas, Jūrmalas, Jelgavas, Ventspils, Liepājas, Daugavpils, Rēzeknes, Jēkabpils un Valmieras - mēru tiešās vēlēšanas izteica SC frakcijas deputāts Vladimirs Reskais. Pēc deputāta domām, lai tiktu ievēlēts, kandidātam uz mēra amatu ir jāsaņem vairāk nekā 50% balsu. Tiesības izvirzīt mēra kandidātu jādod ne tikai partijām un politiskām apvienībām, bet arī vēlētāju apvienībām - tas veicinās demokrātiju un pilsoniskās sabiedrības attīstību. Ar laiku šādu mēru ievēlēšanas kārtību var noteikt arī citās pašvaldībās.
"Pasaules praksē pastāv vairākas pilsētu mēru (pašvaldību vadītāju) ievēlēšanas sistēmas. Lai cik daudzveidīgas nebūtu šīs sistēmas, principiāla nozīme ir diviem risinājumiem: pirmais - mēru ievēl pašvaldības deputāti, kā tas pašlaik notiek Latvijā, vai arī viņu ieceļ ar augstākas varas rīkojumu, kā to dara Krievijā; otrais variants - mēru izvēlas tauta," saka V.Reskais. "Mūsu situācijā politiskā tirgus un intrigu rezultātā par mēru var tikt ievēlēts kādas pašvaldības koalīciju veidojošās partijas maz pamanāms pārstāvis. Šāds mērs bieži vien ir atkarīgs no koalīcijas un ir spiests pirmām kārtām pārstāvēt un aizstāvēt tās intereses, nevis pašvaldības iedzīvotāju intereses. Spilgtākais šādas sistēmas trūkumu piemērs - skaļie skandāli ap Jūrmalas domes priekšsēdētāja vēlēšanām. Pašreizējā pašvaldības vadītāju ievēlēšanas sistēma pakļauta kolektīvās atbildības principam, kāds tas ir Latvijas izpratnē - tas ir: ja atbildīgi ir visi, tad patiesībā atbildīgs nav neviens. Tiešās vēlēšanas, gluži pretēji, nostiprinās personiskās atbildības principu politikā. Mērs, ko ievēlējusi tauta, būs mazāk atkarīgs un pirmām kārtām strādās savu vēlētāju labā, apzinoties, ka tieši viņi, nevis politiskā tirgus dalībnieki, vērtē mēra darbības efektivitāti," uzskata deputāts.
V.Reskais uzsver, ka mēru ievēlēšanas sistēmas maiņa ir vērienīga reforma, kas prasīs arī pašvaldības struktūru tiesību un pienākumu pārskatīšanu. "Mēru ievēlēšanas kārtības maiņa prasa gan paša pašvaldības vadītāja, gan deputātu korpusa un dažādu pašvaldības struktūru pilnvaru apjoma pārskatīšanu. Protams, šīm izmaiņām arī skaidrāk jānodala lēmējvara un izpildvara, jāveicina pašvaldības darba caurskatāmība," norāda V.Reskais.