„Respekts pret Latviju no citu valstu puses ir tikai audzis. Ja iepriekšējos gados sarunas vairāk koncentrējās uz Latviju kā krīzes skartu valsti, tad šoreiz uz to, kā mūsu pieredze var noderēt citām valstīm, risinot ekonomiskās problēmas. Arvien vairāk Latvijā ieklausās, un citās valstīs notiekošos procesus vērtē caur mūsu valstī paveiktā prizmu,” pēc atgriešanās no Vašingtonas rezumē finanšu ministrs.
Latvijas delegācijai Vašingtonā bija piesātināta programma vairāku dienu garumā, tiekoties ar SVF un PB Eiropas reģiona vadību, ekspertiem un galvenajiem ekonomistiem, Eiropas Reģionālās attīstības bankas un ASV FM pārstāvjiem, kā arī kredītreitingu aģentūru pārstāvjiem. Tāpat ministrs kopā ar citiem ekspertiem piedalījās Eiropas Institūta diskusijā par valsts nākotnes perspektīvām un Eiropas Savienības vienoto valūtu.
Gandrīz katrā sarunā tika skarta tēma par to, ka Latvija šobrīd ir izgājusi no recesijas cikla. Šogad Latvijas izaugsmes potenciāls ir labākais Eiropas Savienībā un paredzams, ka Latvijai šogad būs viena no straujāk augošajām ekonomikām.
Pārrunājot virzību uz eiro, daudzus starptautiskās sabiedrības pārstāvjus interesēja Latvijas nostāja attiecībā uz eiro ieviešanu un vai tā tiks mainīta.
„Uzsvēru, ka neredzam pamatu šobrīd mainīt Latvijas nostāju attiecībā uz eiro, jo redzam, ka eirozona un fiskālās disciplīnas situācija Eiropā mainās un mēs noteikti vēlamies būt viens no dalībniekiem stipras eirozonas veidošanā, kā arī piedalīties tās lēmumu pieņemšanas procesā. Savu stratēģiju balstām uz Māstrihtas kritēriju sasniegšanu, kas būtu kā kvalitātes zīmogs valsts attīstībai,” pauž A.Vilks.
Ministrs norāda, ka tikai tagad daudzas valstis, ejot cauri tām problēmām, ar kurām savulaik saskārās Latvija, novērtē, kādam ir jābūt politiķu, ierēdņu, biznesa cilvēku un sabiedrības izpratnes līmenim, lai kopīgi pārvarētu ekonomiskās grūtības.
Pārvarot krīzi, patlaban Latvija ir iegājusi otrajā fāzē, un starptautisko sabiedrību šobrīd interesē, cik spēcīgs būs Latvijas ekonomiskais izrāviens un cik ļoti Latvija būs spējīga pretoties vispārējam ekonomikas kritumam pasaulē.