Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +1 °C
Sniega pārslas
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Zanders: Forma un saturs

Strīdiņi publiskajā telpā par un ap Vējoņa izteikšanos angļu valodā apliecina mūsu spēju iestrēgt mazsvarīgajā un to darīt tik aizrautīgi, ka būtiskajam laika nepietiek.Vispirms par "formu". Tas, ka Vējoņa runā jūtama reģionāla izloksne, ir pilnīgi nenozīmīgi. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka izloksnes, dialekti ir valodas bagātība (piemēram, tie vairo veidus, kā apzīmēt vienu un to pašu priekšmetu, darbību utt.

). Un pat ja runa būtu par "krievu akcentu", tad manai garšai labāk tīk cilvēks, kurš runā pareizā latviešu valodā ar "krievu" akcentu, nevis bāleliņš, kurš pats savu valodu neciena tik ļoti, ka rūpīgi "ka" vietā lieto "kad" un līdzīgas aplamības.Tātad manā ieskatā runa ir nevis par to, ar kādu "akcentu" Vējonis runā angliski, bet par to, vai viņa svešvalodu zināšanas to vispār ļauj un - tas ir vissvarīgākais - ko viņš runā.Ja interneta dzīlēs pameklēsiet, piemēram, slovēņu filozofa Žižeka lekciju videoierakstus, konstatēsiet, ka angliski viņš runā ar izteiktu "slāvu" akcentu, bet viņa vārdu krājums ir pietiekams, lai apspriestu svešvalodā Hēgeli, Lakānu utt. Tādēļ jautājums ir, kāpēc Valsts prezidents, ja nav pārliecināts par savu vārdu krājumu angļu valodā, neņem talkā tulku? Ja principā ir skaidrs, ka amatpersona svešvalodu saprot, tulka pieaicināšana nav nekāds apkaunojums - tā tikai liecina, ka amatpersona ciena sarunu biedru un vēlas, lai saruna ir saturiski piesātināta. Līdz ar to - nav nozīmes, ar kādu akcentu Vējonis runā angļu valodā; nozīme ir tam, ka tulka nepieaicināšana liecina par amatpersonas apbrīnojamu pašpaļāvību un savu spēju augstu novērtējumu. Un šīs iezīmes ir vērā ņemamas neatkarīgi no daudz piesauktā "akcenta".Visbeidzot jautājums ir par runātā saturu. Būsim objektīvi - skaidrs, ka ārzemju vizīšu laikā neiztikt bez pozēšanas fotogrāfiem un pieklājīgu nieku runāšanas. Tomēr kāds ir rezultāts ārpus formalitātēm? Prezidenta pēdējā vizīte ir Lielbritānijā. Protams, jauki, ka Vējonis atradis laiku, lai tiktos ar vietējo latviešu kopienu. Spriežot pēc oficiālā video, viņš tautiešiem pavēstījis, ka šis esot "nevienkāršs laiks", jo Lielbritānija esot nobalsojusi par izstāšanos no ES. Vērtīgi. Jautājums: vai taisnība, ka Vējonim tika piedāvāts tikties ar vietējo finanšu aprindu pārstāvjiem, tostarp, lai mēģinātu iztaustīt, vai arī Latvijai var tikt kādas drupačas (kas mums būtu pamatīgi klaipi) no galda pēc Brexit izraisītās kapitālu sakustēšanās? Un vai taisnība, ka prezidents no šādas iespējas ir atteicies? Un vai taisnība, ka viņš arī vēsi izturas pret iespēju tikties ar biznesa aprindām gaidāmās vizītes ASV ietvaros? Runa ir par t.s. politisko tūrismu, nevis akcentu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Koalīcija brīdināta par "restartu"

Nervozitāte par to, ka dažiem valdības ministriem drīz nāksies mainīt nodarbošanos, šonedēļ Saeimā un valdības namā sasniedza jaunu pakāpi. Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) sarunā ar koalī...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē