Savukārt kredītņēmēju interešu aizstāvji "nolikto atslēgu principu" kā izvēles iespēju uzskata par deputātu dancošanu pēc banku stabules. Par gaidāmajām izmaiņām ir izskanējušas kardināli pretējas versijas. Sestdiena pēta, kā patiesībā tās ietekmēs katru no pusēm.
"Nolikto atslēgu princips" vairākumam Latvijas iedzīvotāju nebūs pa kabatai, jo šādu kredītu pirmā iemaksa būs uz pusi lielāka nekā aizdevumiem, par kuriem kredītņēmējam ir jāuzņemas pilna atbildība. Četru Sestdienas aptaujāto banku atbildes par to, kāda varētu pirmās iemaksas starpība diviem atšķirīgajiem kredīta veidiem, ir līdzīgas. No Nordea, Swedbank, Citadele un SEB banka pārstāvju teiktā izriet, ka kredītiem ar "nolikto atslēgu principu" pirmā iemaksa būs vidēji 25–40 procentu apmērā, savukārt aizdevumiem bez tā — aptuveni no 10 līdz 20 procentiem. Arī pašas bankas apstiprina, ka atļauties kredītus ar "nolikto atslēgu principu" varēs tikai retais.
To skaidri apliecina Nikas Ķīnastas un Jāņa Siliņa stāsts. Viņi ir saderinājies pāris no Liepājas. Šobrīd mitinās Jāņa mammas dzīvoklī, taču pirms kāzām vēlas iekārtot savu ģimenes mājvietu, iegādājoties divistabu vai trīsistabu dzīvokli dzimtajā pilsētā. Tā kā Nikas un Jāņa kopējie ienākumi ir virs 500 eiro, jaunieši apsver domu ņemt aizdevumu bankā. Nika šogad pabeigs studijas Latvijas Universitātes komunikācijas studiju bakalaura programmā. Paralēli viņa strādā Liepājas viesnīcā Promenade Hotel par viesmīli. Jānis ir šīs viesnīcas viesu uzņemšanas daļas vadītājs. Tā kā Jānis un Nika ir pagaidām vēl neprecēts pāris bez bērniem, viņi nevar pretendēt uz valsts atbalsta programmu pirmā mājokļa iegādei, kuras ietvaros var saņemt valsts galvojumu hipotekārajam kredītam. Pāri atbalsta viņu vecāki, kas palīdzēs segt pirmo iemaksu par dzīvokli un vajadzības gadījumā būtu gatavi noformēt arī aizdevumu uz sava vārda, ja banka jauniešiem to neizsniegs.
Jebkurā gadījumā pirmā iemaksa 30 procentu apmērā kredītam ar "nolikto atslēgu principu" ir diezgan augsta, uzskata Jānis. Kamēr viņi vēl nav noskatījuši konkrētu dzīvokli, abi nezina, vai šo iespēju izvēlēsies. "Vadīsimies pēc pirmās iemaksas," saka Nika. "Bet, visticamāk, paliksim pie vecā principa, jo tajā pirmā iemaksa ir trīs reizes mazāka. Ja dzīvokļa vērtība būs, piemēram, 20 tūkstoši eiro, tad ir liela atšķirība, vai pirmā iemaksa ir divu vai sešu tūkstošu eiro apmērā."
Atšķirīgā situācija ir Agnesei. Patlaban viņa ar vīru un divām meitām mitinās divistabu dzīvoklī Rīgas centrā, taču ģimenei tas kļuvis par šauru. Apzinoties, ka šāds brīdis agri vai vēlu pienāks, Agnese ar vīru pēdējos desmit gadus ir krājusi naudu pirmajai iemaksai lielāka mitekļa iegādei. Šobrīd piemērots būtu četristabu dzīvoklis. Pērn izdzirdējuši, ka Saeima no nākamā gada "nolikto atslēgu principu" grasās ieviest kā obligātu attiecībā uz visiem hipotekārajiem kredītiem, abi nopriecājās. Domāja, ka beidzot varēs tikt pie plašākas dzīvesvietas. Agnese ar vīru rēķināja, ka augstā 30 – 40 procentu pirmā iemaksa dzīvokļu tirgotājiem liks pazemināt cenas un ar viņu iekrājumiem būs gana, lai šādu summu segtu. "Gaidījām, ka pavasarī kritīs cenas. Apzinoties, ka tirgus sašaurinās, dzīvokļu īpašnieki būtu pārdevuši savus nekustamos īpašumus par zemāku cenu. Bet tagad nekā. Pūtīsim atkal burbuli," nosaka Agnese.
Nogaidošā pozīcijā kopš pagājušā gada beigām ir atradušies arī nekustamo īpašumu tirgotāji, kad bankas, reaģējot uz gaidāmajām izmaiņām, hipotekāro kredītu pirmo iemaksu dubultoja jau pirms paša principa stāšanās spēkā. Nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits atzīst, ka jūtama ietekme parādījusies decembrī. "Bija arī gadījumi, kad mums vienkārši nolec klients, jo bija rēķinājies ar 10, 15 procentu pirmo iemaksu, bet banka pēkšņi prasa 30 procentus," stāsta Šmits. Bizness joprojām ir pieklusis, tādēļ nekustamo īpašumu speciālists rāmo periodu pats nolēmis izmantot atvaļinājumam. "Vēl pirms gāju atvaļinājumā, pēdējā sapulcē darbinieki stāstīja, ka bankas potenciālajiem kredītņēmējiem tagad saka: gaidām martu. Tad nu man arī bija jāizmanto laiks, lai paņemtu atvaļinājuma," iesmejas Šmits.
Visu rakstu par "nolikto atslēgu principu" lasiet 27. februāra žurnālā Sestdiena!