Vecticībnieki uzskata, ka tas ir kārtējais genocīds pret viņiem. Sirmgalvji laukos dzīvo pastāvīgās bailēs. Jaunie jūtas aizvainoti un sašutuši, ka policija nespēj aizstāvēt ļaudis no bandītiem.
Kovaļovas lūgšanu nams bija viens no nedaudzajiem, kura signalizācija pieslēgta apsardzes firmas pultij. Tātad nevar pārmest, ka cilvēki nerūpētos par savu īpašumu. Diemžēl tā vietā, lai zvanītu policijai vai iecirkņa inspektoram uz Aglonu, no apsardzes firmas divos naktī, kamēr zagļi rozījās pa baznīcu, nezin kāpēc piezvanīja astoņdesmit piecus gadus vecajam batjuškam, kas dzīvo kilometru no dievnama un pārvietojas ar grūtībām.
"Aizskrien un paskaties, kas jums tur baznīcā notiek. Signalizācija nostrādāja." Zagļi paguva nozagt piecus krustus un sešas pašas vērtīgākās 19. gs. beigās, 20. gs sākumā darinātās ikonas – tātad zināja, kas jāņem. "Ikona, kurā attēlota Iļjas augšāmcelšanās, vispār bija unikāla. Piedevām 2. augusts bija Iļjas diena, un tonakt mums nozaga tieši to ikonu, pie kuras no rīta vajadzēja lūgties. Pat vīrieši raudāja," stāsta draudzes vecākais Igors Platonovs.
Gan policija, gan vecticībnieki ir vienisprātis, ka nozagtās ikonas, visticamāk, tiek pārdotas ārpus Latvijas. Tāpēc tie uzskatāmi par pasūtījuma noziegumiem.
Var just, ka šī vērienīgā zādzību sērija policistu godam rīvē kantes, taču lielu panākumu bandītu atrašanā pagaidām nav. Īsti vietā nav arī policijas pārmetumi vecticībniekiem, ka viņi savas ikonas un citus dārgumus nav aprakstījuši un nofotografējuši, lai pēc tam, ko tādu atrodot, varētu identificēt. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas eksperte mākslas doktore Rūta Kaminska stāsta – visi Latvijas vecticībnieku lūgšanu nami ir apsekoti, vērtīgākajām ikonām ir pases ar sīku to aprakstu un fotogrāfijas. Taču līdz šim neviens uz inspekciju vēl nebija piezvanījis, lai par to painteresētos. Eksperte Kaminska uzskata, ka kopš 70. gadiem ir nozagti apmēram 90-95 procenti no visām mazo lūgšanas namu vērtībām. Latvijas Vecticībnieku Pomoras baznīcas centrālās padomes priekšsēdētājs tēvs Aleksejs Žilko iemeslu tam raksturo skarbi: "Jo nevis meklē bandītus, bet atbildīgos."
Visu rakstu par apzagtajiem vecticībnieku dievnamiem lasiet jaunākajā žurnālā Sestdiena.