Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +16 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

ZitMo – mobilais partneris uzbrukumiem internetbankām

Tagad ļoti daudzi ikdienā izmanto internetbanku. Tās darbības ātrums un vienkāršība padara to par vienu no populārākajiem pakalpojumiem internetā. Tomēr elektroniskā nauda ir «kārdinošs kumosiņš» kiberblēžiem, kuri ir iemācījušies apiet lielāko daļu pašreizējo tiešsaistes darījumu aizsardzības līdzekļu. Par vienu no visrafinētākajām internetbanku kaitīgajām programmatūrām, tās uzbrukuma shēmu, rašanās vēsturi un attīstību rakstā «ZeuS-in-the-Mobile – fakti un pieņēmumi» stāsta Kaspersky Lab vadošais antivīrusu eksperts Deniss Masļeņņikovs.

Bankas darījumu mobilos autentifikācijas kodus (mTAN, mobilā darījuma autentiskuma numurs) banka atsūta īsziņā– tas pašlaik ir viens no populārākajiem internetbanku aizsardzības līdzekļiem. Viedtālruņiem domātais trojietis ZeuS (ZeuS-in-the-Mobile jeb ZitMo) ir pirmā kaitīgā programmatūra, kas paredzēta mTAN zagšanai. Mobilais ZeuS darbojas tikai kopā ar «klasisko» ZeuS, kas ir izveidots internetbanku kontu pieteikumvārda un paroles zagšanai. Tas ļauj uzbrucējiem pārvarēt gandrīz visas banku darījumu aizsardzības līnijas.

Uzbrukuma shēma ir šāda. Ar parasto ZeuS ļaundaris nozog datus, kas ir vajadzīgi, lai piekļūtu internetbankai, un bankas klienta mobilā tālruņa numuru. Uz upura mobilo ierīci pienāk īsziņa ar lūgumu instalēt drošības sertifikāta atjauninājumu vai kādu citu vajadzīgu programmatūru. Patiesībā, sekojot īsziņā dotajai saitei, bankas klients inficē savu mobilo ierīci ar ZitMo. Pēc tam uzbrucējs izmanto ar parasto ZeuS nozagtos pieteikumvārdu un paroli, lai pārskaitītu naudu no upura konta. Lai veiktu autentifikāciju, ir jāievada mobilajā tālrunī saņemtais mTAN kods. Banka nosūta īsziņu ar šo kodu uz lietotāja mobilo tālruni. Ar ZitMo inficētais klienta tālrunis pārsūta īsziņu ar autentifikācijas kodu uz ļaundara numuru, tādējādi dodot viņam iespēju apstiprināt darījumu un iegūt upura naudu. Turklāt bankas klients pat nenojauš par notiekošo.

Pirmās ziņas par ZitMo parādījās 2010.gada 25.septembrī. Pamatojoties uz pētījumiem, toreiz tika atklātas šīs kaitīgās programmatūras versijas divām mobilajām platformām –SymbianunBlackberry. Tagad jau ir identificētas ZitMo versijas četrām operētājsistēmām:Symbian,Windows Mobile,BlackberryunAndroid, kuram domātā versija tika atklāta pavisam nesen– 2011.gada jūlija sākumā.Androidversijas izplatīšanas shēma ir tāda pati kā pārējām versijām, taču ienākošais paziņojums ar mTAN finanšu darījumu apstiprināšanai tiek nosūtīts uz serveri, nevis uz tālruņa numuru, kā tas ir citām operētājsistēmām, uzskatāmi parādot kaitīgās programmatūras vairākplatformu iespējas un tās uzlabošanas straujos tempus.

«Nākotnē turpināsies uzbrukumi ar ZitMo, kas kaut kādā veidā ir paredzēti mTAN (un, iespējams, arī citas slepenas informācijas, kas tiek nodota īsziņās) zagšanai,» uzskata Deniss Masļeņņikovs. «Tomēr, visticamāk, tie būs mērķtiecīgi uzbrukumi ar mazu upuru skaitu.»

Visu rakstu par trojieti ZeuS-in-the-Mobile var izlasīt tīmekļa vietnēwww.securelist.com.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko