Un patiesi, vispirms jau pretrunu jaunievēlēto starpā un arī ambīciju dažam no tiem ir tik daudz, ka pirmām kārtām, kā saka, jāaplaužas, jāatdziest, tikai tad kaut kas daudzmaz visiem pieņemams var saveidoties. Un arī pa trim sastiķēt Saeimas vairākumu vairs nav iespējams, jānāk kopā lielākam pulkam, bet tas arī nozīmē, ka būs lielāks "kolhozs" interešu saskaņošanā. Jo vairāk, ja partiju attiecībās ir virkne barjeru, kam neizbēgami jātiek pāri, lai vispār runātu par tālāko sadarbību.
Saskaņa, šķiet, jau sapratusi, ka pirmajā piegājienā ir ārpus spēles, jo vēlētāji sabalsojuši savus tautiešus, nevis tos, kas uz plakātiem bija izlikti ar latviskiem uzvārdiem un līdzšinējo politisko pieredzi valdības partijās.
KPV LV arī "uz pauzes" līdz skaidrībai par iespējamu dažu tās līderu izdošanu kriminālvajāšanai par finanšu pārkāpumiem. Bet tas arī nozīmē nepieciešamību līderiem īpaši piestrādāt pie tā, lai topošā Saeimas frakcija nesašķeltos tikpat ātri kā savulaik Zatlera kompanjoni.
Atlikušie tā kā varētu sastiķēties, bet... Tiešām Nacionālā apvienība tik drīz aizmirsīs bēdīgo pieredzi ar Bordānu tieslietu ministra amatā un tūdaļ pat steigs viņa valdībā? Tiešām jaunā vai vecā Vienotība aizmirsīs par pārbēdzējiem pie Attīstībai/Par! un visiem tiem argumentiem, kas izskanēja, pamatojot šo izvēli?
Un kā palika ar jauno konservatoru izteicieniem, ka līdzšinējā vara esot korumpēta, cietumos liekama – kā izredzes kopā tikt pie varas, pēkšņi tā vairs nešķitīs? Tiešām politiskajiem jaunpienācējiem nu nebūtiska būs iepriekš varai veltītā kritika? Līdzšinējā valdība atteiksies no līdz šim īstenotajām reformām par labu tām, ko vēlētājiem solījuši jaunpienācēji, vai varbūt tie savukārt noliks malā savas ambīcijas un turpinās Kučinska iesākto?
Un vai tiešām politiķi, kas pirms vēlēšanām bija gatavi (protams, pārnestā nozīmē) viens otram rīkli pārgrauzt, nu metīsies riesta dejās ap tiem, kam šķietami vislielākās izredzes vadīt valdību?
Šī ir arī tā situācija, kad nevar būt izveidota mazākuma valdība vai tāda, kurai ir minimāls balsu pārsvars, jo paredzams, ka būs īpaši aktīva opozīcija. Bet tas vēl jo vairāk nozīmē, ka jaunpienācēji nevienu no valdības partijām nedrīkst atstāt "aiz borta", taču sanāk, ka tādā gadījumā paši nodod savus vēlētājus, sadarbojoties ar līdzšinējo varu. Murgaina situācija? Tiešām tā ir...
Iveta Burčaka
kolhoza galvenais grāmatvedis
muļķa puika,