Ar ko esat sākusi darbu LĀB prezidentes amatā?
Mēs sākam ar LĀB biedru apzināšanu. Jāsaprot, cik mēs esam – cik ir aktīvu biedru, kādas ir asociācijas. Svarīga ir LĀB starptautiskā sadarbība. Esam sākuši arī piedalīties diskusijās par veselības aprūpes finansējumu nākamajam gadam – īpaši to naudu, kas ir domāta virsstundu darba apmaksai, bez kuras nav iespējams nākamajā gadā samaksāt slimnīcās dežurējošiem mediķiem un arī neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā strādājošajiem.
Vai jums ir priekšstats par to, kāda ir jauno Saeimas deputātu izpratne par veselības nozari Latvijā?
Viņu priekšvēlēšanu solījumi bijuši tādi, ka viņi saprot kritisko situāciju Latvijas veselības aprūpē un ir gatavi iedziļināties un atbalstīt Latvijas veselības aprūpes stiprināšanu.
Jaunos ārstus citas valstis arī vilina prom, nevis tikai viņi paši izvēlas aizbraukt.
Jā, vilina. Man katru nedēļu atnāk piedāvājumi strādāt Francijā, Anglijā, Norvēģijā, Zviedrijā un Apvienotajos Arābu Emirātos. Francijā un Zviedrijā piedāvā pusgadu mācīties valodu un saņemt algu, kamēr apgūsti valodu. Uzaicinājumus saņem visu paaudžu ārsti.
Jūs, protams, neesat amatpersona, bet ko jūs varētu pateikt tiem ārstiem, kas nāktu žēloties par algām?
Nav jēgas žēloties. Jautājums ir, cik mēs vispār lielā mērā kā pilsoņi apzināmies savu nozīmīgumu. Ja mēs gribam kaut ko mainīt šajā zemē, tad ir jāizsaka savs viedoklis. Tieši tas pats attiecas uz LĀB biedriem, it īpaši jauniem biedriem. Jaunie ārsti domā, ka ārstu biedrība un tas viss, kas šeit notiek, īpaši uz viņiem neattiecas. Henrijs VIII jau pirms daudziem gadu simteņiem teica, ka neviens nepateiks, cik labs profesionālis ir ārsts, kā tieši pats ārsts.
Kādā veidā jaunajiem ārstiem būtu jāizrāda tā aktivitāte?
Kaut vai caur biedrību. LĀB ir ļoti svarīgi zināt, ko domā jaunie kolēģi, kas ir viņu prioritātes un kāds ir redzējums par notiekošo. Piemēram, kā veidot diskusiju par to, kas ir svarīgs izglītībai, kādai jābūt tālākizglītībai, kādi ir ieteikumi LĀB sarunās ar valdību un Saeimu. Viens ir tas, ka mēs mēģinām sūtīt aptaujas un uzzināt, ko domā mūsu kolēģi, bet atsaucība reizēm nav tik augsta, kā gribētos.
Tieši no jaunajiem?
Jā, tieši no jaunajiem. Es nezinu, kur meklējama problēma, vai viņi neredz sevi šajā valstī, neuzskata sevi par tai piederīgiem vai meklē citu nākotni? Varbūt netic, ka šādai pilsoniskai sabiedrībai iespējams pastāvēt. Es domāju, ka tie lielā mērā ir jaunieši, kuri ir uzauguši Latvijas brīvvalsts laikā. Mēs reizēm aizmirstam to, cik trausla ir iespēja būt mums pašiem un cik vispār trausla ir demokrātijas iespējamība. Tieši tā pilsoniskā sabiedrība un cilvēku piedalīšanās bieži vien ir ļoti izšķiroša.
Kuras ir tās lietas, ko Pēteris Apinis jums ir atstājis mantojumā LĀB prezidenta amatā?
Pēteris Apinis ir nodevis mantojumā ļoti spēcīgu un labi strādājošu, ietekmīgu nevalstisko organizāciju. Uzskatu, ka Pētera Apiņa veiktais darbs tieši pēcdiploma izglītības veicināšanā ir ļoti nozīmīgs.
Kuras ir tās lietas, kuras viņš, iespējams, neuzspēja izdarīt?
Domāju, ka neveidojās dialogs starp Veselības ministriju un LĀB. Arī Saeima neieklausījās LĀB viedoklī, piemēram, par obligāto veselības apdrošināšanu. Es, protams, saprotu vēlmi papildināt veselības aprūpes budžetu, ieviešot šo likumu, bet mēs redzam, kas notiek pēdējos trijos mēnešos, – cilvēki iekārtojas darbā uz 0,25 slodzēm. Jēga no tā nebūs nevienam nekāda. Tas viss beigās būs ļoti formāli. Mans sens draugs apmeklēja apmācības par veselības aprūpes finansēšanu Barselonā, kuru organizē Pasaules Veselības organizācija. Viņš bija noguris no tā, ka Latvija šajās apmācībās katru dienu tika rādīta kā sliktais piemērs. Tas ir skumīgi. Tika norādīts, ka mums jau pirms šī likuma pieņemšanas bija ļoti zema finansiālā pieejamība un ļoti daudz cilvēku paši maksā par veselības aprūpi. Tagad ar obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu un šiem diviem groziem – viens tiem, kas ir samaksājuši nodokli, un otrs tiem, kuri nebūs samaksājuši, – sadrumstalo veselības aprūpi un mazina daļai iedzīvotāju pieejamību. Veselības rādītāji Latvijā ar lielu varbūtību pasliktināsies.
Skatītājs
tablete
kulinārijas technikums