9. maijs – visai pretrunīgi uztverts datums. Vieniem tā ir Eiropas diena, kas atzīmēta arī kalendāros saistībā ar Eiropas Savienības (ES) izveidi, citiem – un viņu izpausmes ir daudz pamanāmākas – 9. maijs ir uzvaras Lielajā Tēvijas karā, kā viņi to dēvē, svinību datums. Runājam par Eiropas vienotību, izaugsmi, nākotni, bet tajā pašā laikā austrumu kaimiņa ietekmē dzirdam arī revanšisma saukļus – sadevām reiz visiem pa zobiem un sadosim vēl, ja mūs nerespektēs.
Vairumā ES valstu šo datumu neuztver pretrunīgi – 9. maijs ir ES dzimšanas diena, bet 8. maijs – Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena. Arī Latvijā 8. maijā notika ļoti daudzi pasākumi, kas veltīti karā kritušo piemiņai. Bet, protams, visās trīs Baltijas valstīs ir vērojama šī duālā situācija, jo daudzu cilvēku prātos 9. maijs tiek uztverts kā pārējā Eiropā 8. maijs, proti, saistībā ar kara beigām.
Vēsturiskās tradīcijas vai kaimiņvalsts propagandas ietekmē?
Es domāju, ka gan, gan. Divu datumu pastāvēšanai vēsturiskais izskaidrojums ir tas, ka hitleriskās Vācijas kapitulācija tika parakstīta naktī. Rietumeiropā tajā brīdī vēl bija 8. maijs, savukārt Maskavā – jau pāri pusnaktij, tātad 9. maijs.
Bet atšķiras arī attieksme – Eiropa piemin kritušos, Krievija liek akcentu uz uzvaru, savas varenības apliecinājumu.
Tā jau ir vēstures interpretācija, vēstures ideoloģizācija vai politizācija. Tas ir fakts, ka Otro pasaules karu uzvarēja Krievija un (!) sabiedrotie. Tā ir uzvaras diena. Cita lieta, ka vienlaicīgi tā ir arī piemiņas diena, jo kara cena ir ļoti daudzu cilvēku dzīvības. Kopš šī notikuma pagājis zināms laiks, cilvēku, kuri pieredzēja šo karu, kļūst aizvien mazāk, bet redzam, ka nāk citu paaudžu cilvēki, kuriem tagadējā, mūsdienu Krievija grib nodot kaut kādu vēstījumu. Un tas, jā, ir balstīts revanšismā. Man personīgi ļoti nepatīk, ja tā spēlējas ar šāda veida dienām, ja ideoloģizē principā ļoti skumju stāstu par karu, kas kā tāds jebkurā gadījumā nes postījumus, upurus. Taisīt no kara un tā upuriem ideoloģisko šovu manā skatījumā ir ciniski.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena treštdienas, 9. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
erna
Ivans
no Jūrmalas