Kad saņemam dārzu jau "gatavu", savā ziņā plānošana ir atvieglota – kaut kas tur jau aug, kāda ābele, plūme, varbūt ir pa bumbierei, avenājam, noteikti kāds ērkšķogu, jāņogu krūms… Atliek vien iepazīt to ražīgumu, garšas īpatnības un uzlabot šo augu veselības stāvokli. Varbūt no kāda vērts atteikties un tā vietā iedēstīt ko jaunu?
Dārzniecības piedāvā plašu šķirņu klāstu, un selekcionāri gan Latvijā, gan citur pasaulē darbojas visai čakli, lai radītu ziemcietīgākas, ražīgākas, pret slimībām un kaitēkļiem izturīgākas, kā arī gardākas šķirnes. Plānojot, ko stādīt, var apjukt, jo gribas izmēģināt tik daudz ko!
Galvenais jautājums, uz kuru sev jāatbild – kāds ir dārza mērķis un cik liela ir dārza velšu baudītāju kompānija, iesaka Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne.
Rudens augu izstādes un gadatirgi ir īstās vietas, kur doties kopā ar ģimeni un nogaršot augļus, lai saprastu, kuru šķirni stādīt, kā arī konsultētos ar stādaudzētājiem par konkrētā koka vai krūma audzēšanas īpatnībām un apstākļiem, kādi tam nepieciešami. Vērts noskaidrot, cik liels un kupls tas izaugs, un tikai tad plānot to atrašanās vietu, lai, esot viens otram cieši līdzās, augi nenoēnotu cits citu, kā arī neatņemtu barības vielas caur saknēm. Rēķinieties, ka gribēsiet taču iekārtot arī kādu dārzeņu dobi, puķu stūrīti vai pat siltumnīcu! Tādēļ jāaprēķina, kāda ir dārza platība un atrašanās vietas, ražas ēdāju skaits, iespējas uzglabāšanai vai pārstrādei, un tad jāizvēlas šķirnes, ko dēstīt. Ja nav, kur augļus glabāt, tad varbūt ziemas šķirņu ābeles nemaz nevajag stādīt?
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 29. augusta, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!