Jāsargā no vēja, sala un saules
Īleksam ir dažādas sugas, kas atšķiras pēc lapu krāsojuma, un Eiropas dienvidos, kā arī citās valstīs ar siltāku klimatu tie ir iecienīta dārzu rota, jo mūžzaļajām sugām lapas nenobirst, bet kopā ar košajiem ogu ķekariem saglabā dekorativitāti visas ziemas sezonas garumā. Latvijā vislabāk pagaidām iejutušās tieši ziemcietīgas sugas, piemēram, zilganais īlekss, robotais īlekss un mieturu īlekss, stāsta Nacionālā botāniskā dārza dendroloģe Ināra Bondare.
Izvēloties vietu dārzā, kur stādīt īleksu, jāņem vērā gan estētiskie kritēriji, gan augšanas prasības. Var kombinēt augu ar skujeņiem, veidojot tematiskas ziemas sezonai piemērotas kompozīcijas, gan stādīt, ņemot vērā tā unikālo dekorativitāti pašu par sevi. Īleksi vislabāk jutīsies no vējiem aizsargātā vietā, tātad kādu lielāku krūmu vai koku pavēnī vai noēnotā vietā, kur nav tiešu saules staru, kas var apdedzināt lapas – arī no šī faktora krūmi jāsargā, tādēļ laikā, kad ir sniegotas dienas un spilgta saule, kas raksturīga laikam, kad ziema raugās jau uz pavasara pusi, īleksu vēlams piesegt, izveidojot tam cepurīti, piemēram, no niedru pinuma vai agrotīkla.
Nepieciešams mitrums
Īleksam nepieciešams mitrums, tādēļ jāizvēlas augsne, kura ir labi mitrumu vadoša, piemēram, ūdenskrātuvju tuvumā – arī piemājas dīķa mala derēs. Ja nav iespējams šādu vietu nodrošināt, nedrīkst aizmirst īleksu laistīt.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 11. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!