Dabiskie akmeņi un bruģakmeņi
Cik liels ir dārzs? Kādus dārza objektus savienos taciņas? Vai dārzā spēlēsies bērni? Skraidīs mājdzīvnieki? Cik daudz laika varēsiet veltīt dārza uzkopšanai? Kāds ir jūsu dzīvesveids? – Visi šie jautājumi ir svarīgi, iekārtojot dārzu un tajā veidojot celiņus. Piemājas pagalmiem, garāžu piebrauktuvēm, tāpat kā trotuāriem, visbiežāk izvēlas bruģa segumu, izplatītākie materiāli ir betona, granīta un klinkeru bruģakmeņi. Nodiluma pakāpe visiem šiem bruģa veidiem ir līdzīga, slidenākais no šiem materiāliem ir granīts. Taciņām parasti izmanto 6–8 cm biezu bruģakmeni, bet ieklājot jārēķinās, ka laika gaitā tas mazliet nosēdīsies.
Kā dekoratīvs cieto segumu elements ir dažādi dabīgie akmeņi, piemēram, dārza iekārtošanai lielākoties izmanto dolomītu, šūnakmeni, marmoru un granītu. Buķelis stāsta, ka kvalitatīva bruģīša mūžs ir līdz 30 gadiem ilgs. Dabīgie akmeņi kalpos vēl ilgāk, taču, ja domājam par izmaksām, šādam segumam tās būs lielākas, taču celiņa mūžs arī būs ilgāks.
Ir arī speciālas, sala un mitruma izturīgas flīzes, taču Latvijā tās nav pārāk iecienītas, jo mitrumā tomēr kļūst slidenas un prasa noteiktu dārza dizainu. Taču, izvēloties celiņu segumu, jādomā galvenokārt par ērtumu. Bruģi un akmens celiņus ir viegli kopt – atliek tos tikai noslaucīt, un viss, vai izravēt kādu nezāli, kas iespraukusies pa vidu.
Koka celiņi
Dabiskā, lauku vides un vintāžas stila cienītāji mēdz dārza celiņus veidot no koka, kas izskatās ļoti estētiski, piemīlīgi un omulīgi – koks kā flīzītes, apaļas, daudzstūrainas, šūnveida vai vienkārši dēlīši. Taču dārzs nav Pinterest lapa, un koka celiņi, pirmkārt, būs slideni slapjā laikā, otrkārt, ja daudz staigājat basām kājām, jāraugās, lai koks būtu rūpīgi noslīpēts, pretējā gadījumā iespējams tikt pie nepatīkamām skabargām. Koks laikapstākļu ietekmē bojājas un kvalitatīvi kalpos līdz 10 gadiem. Par to, vai nepieciešams koku apstrādāt, speciālistu domas dalās. Vieni uzskata, ka pirms klāšanas kokmateriāls noteikti jāapstrādā ar spēcīgiem koksnes apstrādes līdzekļiem, jo tas atradīsies tiešā saskarē ar zemi un mitrumu. Pārklājumu vajadzēšot atjaunot arī ekspluatācijas laikā. Taču Buķelis saka, ka to var arī nedarīt un koks apkārtējās vides ietekmē iegūs noteiktu krāsu un tekstūru, galvenais esot izvēlēties skujkoka materiālu – tas būšot izturīgāks.
Dabiskie irdenie segumi
Ja negribas celiņa ierīkošanai tērēt lielus līdzekļus, taciņas var veidot no irdeniem segumiem – sīkiem oļie, kaltētām sasmalcinātām koku mizām, grants un tamlīdzīgiem uzberamiem materiāliem. Tie ir ekonomiskāki, taču grūtāk kopjami. Ja pa taciņām skraidīs mazi bērni, suņi, pāri ejot tiks veiktas kādas sportiskas aktivitātes, visticamāk, segums izspārdīsies un būs regulāri jāatjauno. Turklāt no šāda seguma grūti iztīrīt tajā sakritušus gružus, netīrumus, arī ar nezālēm, kas sprauksies cauri, būs jācīnās. Turklāt slapji šie materiāli var lipt pie dzīvnieku spalvām vai apavu zolēm un tikt iznēsāti pa pagalmu, mājokli.