Savvaļā viršu laiks jau sen ir cauri, taču dārzkopības un ziedu veikalos visu rudens periodu ir nopērkami dažādu krāsu virši un ērikas. Tie var kalpot kā rudenīgu noskaņu nesoši telpas dekori, taču pamatā šie augi itin labi aug dārzā. Ērikas Latvijas apstākļos zied pavasarī, bet dekoratīvie virši atkarībā no šķirnes – no jūlija līdz pat oktobra beigām. Lai ilgāk saglabātu košas krāsas savā tuvumā, balkonu un terašu īpašnieki dekoratīvos viršus var stādīt kastēs pēc tam, kad vasaras un rudens puķes tajās noziedējušas. Lai salā virši neaizietu bojā, tie jāstāda specializētos traukos ar dubultām sienām, lai augiem neizsaltu sakņu sistēma. Šādā veidā virši ar ziedēšanu priecēs līdz pat Ziemassvētkiem, bet pavasarī tos varēs iestādīt dārzā.
Savvaļai līdzīga vide
Šķirnēm ir dažādas nokrāsas no baltas līdz pat koši violetai, dekoratīvi ir ne tikai ziedi, bet arī lapas – tās var būt gan gaiši zaļas, piesātināti zaļas, gan sudrabainas, zilganas, rūsganas. Arī to garums un kuplums atšķiras un var būt no 20 līdz pat 70 centimetriem. Attiecīgi lielākie krūmi būs arī kuplāki, tas jāņem vērā, izvēloties vietu dārzā. Virši jāstāda cits no cita vismaz 30 centimetru attālumā.
Kādi augšanas apstākļi patīk dekoratīvajiem viršiem? Tādi paši kā savvaļas viršiem, zina teikt Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas speciāliste Ināra Bondare. Kā zināms, tie ir skujkoku meži ar daļēju noēnojumu, smilšainu, paskābu augsni. Tieši spilgtas saules stari tiem nepatiks, virši dzeltēs un neziedēs tik skaisti.
Vislabākais viršu stādīšanas laiks ir pavasaros, līdzko zeme atkususi, un tos stādīt var līdz pat vēlam rudenim, faktiski līdz laikam, kamēr augsne vēl nav sasalusi. Tikai jāraugās, lai zeme nav pārāk slapja un smaga, jo viršu saknes var nopūt, ja tās ilgstoši mirkst ūdenī. Labi, ja augsne ir kārtīgi drenēta.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 28. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!