Šobrīd, kad ārā vēl ziema, ir īstais brīdis sākt pārdomāt, kā labāk iekārtot skaistu dārzu. Tā plānošanu, protams, var uzticēt speciālistiem, taču, ja zināt, kādi augi jums patīk un ko vēlaties dārzā pasākt, savu dārzu varat izplānot paši. Lai atvieglotu plānošanu, vērts ierīkot dārza darbu kalendāru. Divas dārza darbu entuziastes atklāj Dārza Dienai, kas viņas pamudināja radīt dārza darbu plānotāju un kā pašas veido savu dārzu vēsturi.
Dārzs kā terapija
"Tie, kam dārzs ir hobijs un mīlestība, meditācija un kaisle, zina – pienāk diena, kad haosā var ieraudzīt ritmu, krāsu spēles un augu augšanas īpatnības, un parādās vēlme pierakstīt, lai atcerētos, lai neapmaldītos dārza labirintos, lai plānotu darbus, mācītos no savas pieredzes un kļūdas pārvērstu veiksmes stāstā. Arī es sākotnēji stādīju visu pēc kārtas, neko neplānojot, un nemitīgi pārstādīju, jo viss, protams, auga un auga. Un kaut kā pamazām arī es izaugu. Šodien es teiktu, ka ir svarīgi plānot darbus dārzā, jo ir lietas, kuras var paveikt tikai konkrētā gadalaikā un pat mēnesī, bet, manuprāt, tikpat ļoti svarīgi vai pat vēl svarīgāk ir pierakstīt augu nosaukumus, augu uzvedību un audzēšanas knifus, jo tikai tad iespējams darbus plānot efektīvi," saka piezīmju grāmatas Mans dārzs. Vieta, kur augt izveidotāja, zīmola Dārza terapija radītāja Lauma Lūse-Kreicberga.
Lai labāk orientētos savā dārzā, ir vērtīgi savākt visu informāciju par savu dārzu vienuviet. Atcerēties dažādu augu nosaukumus, no dārza žurnāliem, grāmatām un kursiem atsijāt sev nepieciešamo, piefiksēt labākos sēklu ražotājus un stādu audzētājus. Sekot līdzi tam, kas un kad iesēts, izaudzis, uzplaucis vai nogatavojies, un atstāt savas zināšanas nākamajām paaudzēm.
Atsijāt tieši savam dārzam noderīgo
"Ja žurnālā lasi, ka rozes jāapsedz, bet tev dārzā neaug rozes, tad šī informācija tev nav aktuāla. Bet, ja tu audzē krūmmellenes, tad ir svarīgi pierakstīt, kā sagatavoties ziemai, lai tās neizsaltu. Tātad ir vērts plānot laiku, kad iegādāties skābo kūdru mulčēšanai, kas, starp citu, nepieciešama tikai ik pēc diviem gadiem. Protams, vienmēr ir iespēja mācīties arī no savām kļūdām, tā kā to darīju es," teic Lauma.
Ideja par piezīmju grāmatas Mans dārzs izveidi Laumai radās no praktiskas nepieciešamības pēc šāda produkta, jo līdz tam latviski šāda veida piezīmju grāmata dārzniekiem vēl nebija pieejama. "Izrādās – kad mana mamma savulaik sāka aizrauties ar dārzkopību, kādā brīdī viņa sāka veikt pierakstus kladē. Kad es pati pirms vairāk nekā desmit gadiem atklāju zaļās pasaules brīnumaino dabu, stādīju visus augus pēc kārtas un nepierakstīju neko, tikai mēdzu vasaras beigās skaitīt tomātus. Pēc laika tomēr sāku neizmest zīmītes par augiem un pat sāku veikt pierakstus uz lapām, fiksējot vēlmes, noderīgus padomus un knifus no žurnāliem, kas noteikti jāatceras un jāpielieto praksē. Bet tās lapas regulāri noklīda un zīmītes pazuda, nemaz nerunājot par idejām, kas, tā arī nepiefiksētas, izgaisa no galvas. Pēc visiem maniem eksperimentiem es vēlējos atvieglot dzīvi ne tikai sev, bet arī citiem zaļajiem pirkstiņiem, tāpēc tapa šī piezīmju grāmata, kas ir reāls palīgs gan iesācējiem, gan ikvienam, kurš zina – dārzs nekad nav pabeigts," stāsta L. Lūse-Kreicberga.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!