Ķirbis šobrīd ir populārs! Ne tikai tāpēc, ka no ārzemēm importēto Halovīna svētku dēļ tas sastopams gan dekoros, gan daudzveidīgā klāstā veikalos un tirgos, bet gan savu daudzveidīgo šķirņu, samērā vieglās audzēšanas un vērtīgo īpašību dēļ. Turklāt ķirbis ir viegli pagatavojams – krēmzupas, cepeškrāsns, kā piedeva dažādiem ēdieniem. Ķirbis ir izskatīgs. Ilgi glabājams. Garda ir arī ķirbju sula. Tikai jāzina, kādu šķirni izvēlēties.
Ķirbji, kaut arī audzēti pie mums Latvijā jau sen un veiksmīgi pielāgojušies mūsu klimatam, patiesībā ir ieceļotāji no daudz tālākas un siltākas zemes – Dienvidamerikas – līdzīgi kā tik iecienītie tomāti. Ķirbjiem ir vairāki desmiti šķirņu un garšas nianšu no sulīgas, melonei līdzīgas garšas līdz izteikti riekstainai. Kā zināt, kura jums būs tīkamākā? Dārzkopības entuziastu kluba Tomāts vadītāja Sarma Žarčinska uzskata – jāiegādājas no dažādām šķirnēm un jānogaršo! To, kas likusies tīkamāka, pierakstiet, varbūt vērts ievākt arī sēklas un mēģināt izdiedzēt, taču, ja ķirbītis izaudzis no hibrīdauga, iespējams, nākamajā gadā jūs sagaidīs pārsteigums – pavisam cits auglis, nekā baudījāt iepriekš.
Ķirbjus nereti dēsta komposta kaudzē vai tā tuvumā, un tiem tur labi tīk augt, jo ķirbji mīl barības vielām bagātu augsni. Ķirbim, lai tas uz lauka augtu, vajag siltumu, siltas naktis ar vismaz +10 grādu temperatūru, tādēļ ņemiet vērā, ka pavasarī ķirbju stādus labāk stādīt tad, kad laiks jau iesilis, tas ir, maija otrajā pusē un pat jūnijā. Vislielākie siltummīļi ir muskata un sviesta ķirbji.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 24. oktobra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!