Nē putekļiem
Svarīgi atcerēties, ka augi «elpo» caur lapām, tādēļ nepieciešams, lai tās būtu tīras. Arī gaismu telpaugi uztver šādā veidā, un netīras, noputējušas lapas traucē to uzņemt. Starp citu, sezonā, kad katrs gaismas mirklis ir nozīmīgs gan mūsu pašu, cilvēku, gan arī telpaugu labsajūtai, nedrīkst aizmirst par logu stiklu tīrību. Kaut arī šķiet – kas tad tur tāds, cauri redzēt taču var, tomēr netīri stikli var aizkavēt līdz pat 10% dienasgaismas nonākšanu telpā, un tas tiešām ir daudz. Gludas lapas notīra ar mitru mīkstu lupatiņu, piemēram, fikusiem, monsterām un tamlīdzīgi. Mīkstas lapas, smalkas, piemēram, paparžu lapas, var tīrīt ar otiņu, notraucot nosēdušos putekļu slānīti, un tad augu var rasināt, apsmidzinot ar pulverizatoru. Telpās, kur ir paklāji, dīvāni, lieli aizkari, jārēķinās, ka putekļu uz augiem būs vairāk nekā telpās ar gludām grīdām, lakoniskām mēbelēm un mitro uzkopšanu.
Regulāras ūdens kūres
Jātīra visi augi, kas noputējuši, bet rasināt visus mājas apstākļos gan nav nepieciešams. Piemēram, tiem, kas nāk no tuksnešainiem apgabaliem, rasināšana nav nepieciešama. Tā vajadzīga izteiktiem tropu augiem, piemēram, filodendriem, arī efejām, bromēlijām un jebkuriem augiem, kam ir gludas, lielas lapas.
Rasināšana var būt nepieciešama pat reizi nedēļā, ja telpā ir silts un sauss gaiss. To var apvienot gan ar reizi, kad augu laistāt, gan rasināt citā dienā, piemēram, ja laistīšanas dienas ir sestdienas, tad rasināt augus varat trešdienā. Dažkārt augsne vēl ir mitra un laistīt nevajag, tomēr sausā gaisa dēļ papildu mitrumu, ko uzņemt caur lapām, augam nodrošināt vajag. "Arī botāniskajā dārzā mēs augus rasinām, kaut arī augsne ir mitra, jo augiem vajadzīgs gaisa mitrums, ne tikai uzņemt ūdeni caur saknēm. Šeit mēs augus rasinām, izmantojot šļūteni, taču mājās pietiks ar pulverizatoru," skaidro Ingūna Gudrupa, LU Botāniskā dārza tropu un subtropu laboratorijas vadītāja. Tropu augiem nepieciešamais gaisa mitrums ir 90%, ja tas samazinājies līdz 70%, augi jārasina. Kāds ir mitruma līmenis gaisā, var noteikt, izmantojot hidrometru. Ja ūdens nāk no ūdensvada un ir ar augstu dzelzs un kaļķa līmeni, jāatceras to noteikti nostādināt. Ideāli, ja ir pieejams lietus ūdens vai kausēts sniegs. Tas ir lieliski piemērots laistīšanai. Arī tad, ja telpās ir patumšs, taču silts un gaiss ir sauss, augu lapām jābūt tīrām un mitrinātām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 4. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!