Augu klāsts tirdzniecības vietās ir tik plašs un lielākā daļa ir ļoti skaisti, tāpēc iesācējs var apjukt izvēles bagātībā. Ainavu arhitekte Laine Treidena iesaka vispirms saplānot, kādu gribas savu krāšņumdobi redzēt, un tikai tad doties pēc dēstiem.
"Latvijas stādaudzētavās pieejams ļoti plašs dekoratīvo stādu sortiments. Galvenais izvēlēties un kombinēt dobē augus, kuriem ir atšķirīgs periodisks ziedēšanas laiks, tādējādi puķu dobe būs krāšņa un dekoratīva no agra pavasara (III) līdz pat vēlam rudenim (XI). Košākai pavasara ziedēšanai stādījumu dobi var papildināt ar pavasara sīpolpuķu stādījumiem, bet vasaras periodā – ar viengadīgo puķu akcentiem. Ja dobē tiek ieplānoti augi, kam raksturīga ne vien krāšņa ziedēšana, bet arī atraktīvs un krāsains lapojums, kā arī graudzāles, tad stādījumu dobes būs dekoratīvas pat sniega periodā," iesaka Laine Treidena. Viņa piebilst, ka, ņemot vēlā plašo tirgū pieejamo puķu sortimentu, nevar norādīt, ko stādīt un par kurām puķēm labāk aizmirst. Mums katram ir savas vajadzības un atmiņas, sava gaumes izjūta un savi mīļākie ziedi.
"Lai nodrošinātu augiem piemērotus augšanas apstākļus, svarīgi ir uzzināt katra auga parametrus, kādi tie būs, sasniedzot pilnbriedu, kā arī iepazīties ar katra auga dekoratīvajām īpašībām un "raksturu", ar kuru būs jārēķinās tā veģetācijas periodā. Visi šie apstākļi jāņem vērā, lai izveidotu krāšņu, dekoratīvi noturīgu un funkcionālu puķu dobi," uzsver ainavu arhitekte. Tātad, lai dobe būtu koša un ziedoša, taču augi viens otru nenomāktu, jāzina, kādas ir konkrētā auga īpašības.
Augu izvietojums stādījumu dobēs var būt ļoti dažāds un atšķirīgs. Tas lielā mērā ir atkarīgs no plānotās dārza idejas un kompozīcijas, no stādījumu dobes atrašanās vietas dārza teritorijā. Ja stādījumu dobe ieplānota pie ēkas, pie atbalsta sienas vai pie mūra, vai pie sētas un dzīvžoga kā robežstādījums gar teritoriju, tā būs skatāma no vienas puses, un līdz ar to augus ieteicams izvietot "stāvos" – priekšplānā stādot zemāka izmēra augus, aizmugures fonā augstākus, tā panākot it kā kaskādes efektu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 11. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!