Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 25. novembris
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne

Pieci lielākie klupšanas akmeņi drošam darbam internetā

Drošības risks internetā ir viens no būtiskākajiem šķēršļiem, kas attur seniorus no aktīvas interneta iespēju izmantošanas.

Tādēļ Lattelecom sociālās atbildības iniciatīvas Pieslēdzies, Latvija! datorapmācību eksperti sadarbībā ar CERT.LV atgādina par biežākajiem klupšanas akmeņiem drošībai internetā un skaidro, kā sevi no tiem pasargāt. CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina min, ka visbiežāk seniori ir informēti par vēlamo uzvedību internetā, taču uztver to formāli, domājot, ka «nevienam mani dati nav vajadzīgi un mana e-pasta sarakste nevienu neinteresē». Tas ir maldīgs priekšstats, jo kiberpasaulē jebkuri dati ir vērtīgi - kibernoziedzība ir nelegāls bizness ar vairāku miljardu dolāru apgrozījumu gadā.

Līga Bite, Pieslēdzies, Latvija! vadītāja, uzsver: «Lai arī lielai daļai sabiedrības datora un interneta lietošanas drošības pamati šķiet pašsaprotami, Pieslēdzies, Latvija! apmācībās redzam, ka šim jautājumam atkārtoti jāpievērš uzmanība. Ar drošību saistītie jautājumi bieži paliek otrajā plānā, jo «sarežģītas paroles aizmirsīsies», bet «izlecošie brīdinājuma logi nav saprotami» vai arī «tie šķiet pārāk biedējoši». Atkārtot interneta lietošanas drošības pamatus ir lietderīgi ne vien senioriem, bet ikvienam datora lietotājam.» Pieslēdzies, Latvija! sadarbībā ar Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju CERT.LV identificējuši biežākos klupšanas akmeņus drošam darbam ar internetu.

1. Pārāk vienkāršas paroles, daudzām vietnēm viena un tā pati parole.

Jāatceras, ka parole ir atslēga, kas pasargā lietotāja datus, tāpēc aicinām nežēlot laiku un izdomu, lai radītu paroles, kuras nesatur viegli atminamus vārdus vai ciparus. Parolei jābūt vismaz astoņus simbolus garai un jāsatur lielie un mazie burti, arī cipari un speciālie simboli. Ja baidāties aizmirst paroles, tās iespējams uzrakstīt uz lapiņas un noglabāt drošā vietā atsevišķi no datora.

2. Uzķeršanās uz maldinošiem piedāvājumiem.

Pret piedāvājumiem virtuālajā vidē jāizturas kritiski. Viltus akcijas, laimesti neeksistējošās loterijās un vēstules, kas it kā adresētas tieši jums, tiek izsūtītas ar mērķi izvilināt naudu, lietotāja datus vai inficēt datoru. Drošāk ir ignorēt visus piedāvājumus, kas ir aizdomīgi, apšaubāmi vai pārāk labi, lai būtu ticami.

3. Neatjauninātas datorprogrammas.

Uz katra datora ir regulāri jāatjaunina datorprogrammas, īpaši antivīrusu programmas. Dažādu paziņojumu ignorēšana par atjauninājumu instalēšanu nav labākā drošības stratēģija - tieši neatjauninātas programmas ir biežākais iemesls tam, kāpēc tiek inficēts dators, zaudēti naudas līdzekļi vai vērtīga informācija.

4. Savu datu izpaušana nezināmiem ļaundariem.

Gadījumā, ja saņemat aicinājumu no kāda pakalpojumu sniedzēja vai bankas ievadīt jūsu norēķinu karšu vai internetbankas lietotāja datus un paroles, atcerieties, ka šādu informāciju sniegt nedrīkst! Ne banka, ne pakalpojumu sniedzējs nekad nerakstīs klientam, lai lūgtu šādu informāciju.

5. Datora savlaicīga «neārstēšana».

Ja rodas neskaidrības par datora uzvedību, jāvēršas pie datorspeciālista. Nevajag gaidīt, kad problēma pati pāries, jo tajā laikā var tikt izkrāpti jūsu naudas līdzekļi vai zaudēti dati.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits