Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts
Aknu slimības ir gan vīrusu infekciju, gan dzīvesveida sekas, norāda profesore Indra Zeltiņa

Aknu slimības - viltīgas, bet ārstējamas

Aknu slimības nav tikai hepatīta slimnieku vai alkoholiķu problēma, kaut arī nenoliedzami šīs kategorijas ir ar pastiprinātu risku. Taču arī mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids un neveselīgais uzturs un medikamentu lietošanas paradumi dara savu…

Slimo gan seniori, gan bērni

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas virsārste asoc. prof. Indra Zeltiņa stāsta, ka aknu saslimšanas var dalīt trīs lielās grupās, kaut precīzs to iedalījums ir daudz smalkāks. Pirmā kategorija ir vīrusi –  infekciju ierosinātāji. Aknu veselību var skart arī sēnītes un baktērijas, bet galvenokārt tām kaitē hepatīti. Akūto vīrushepatītu ārstēšana prasa laiku un pūles un reizēm nedod cerēto rezultātu, taču akūtos vīrusus izārstēt ir iespējams, pateicoties jaunās paaudzes medikamentu pieejamībai, pacienti ar akūtu C hepatītu arī var pilnībā atveseļoties, ja vien slimība nav progresējusi aknu cirozes vai audzēja formā.

Otrā slimību grupa saistās ar dzīvesveida sekām – kaitējumu aknām, ko cilvēks nodara pats, piemēram, pārmērīgi lietojot alkoholu. "Esmu novērojusi, ka pēdējos gados arvien vairāk cilvēku domā par veselīgu dzīvesveidu, bet alkohola lietošanas paradumi sabiedrībā ir iesakņojušies un tos piekopj gan jaunieši, gan cilvēki gados," atklāj daktere.

Nealkohola taukainā aknu silmība arī ir dzīvesveida seku izraisīta. To ietekmē neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, kā rezultātā aptaukojas aknas. Arī cilvēkiem ar vizuāli nebūt ne lieko svaru mēdz būs šī kaite, ja ilgstoši tiek lietots neveselīgs, taukvielām bagāts uzturs.

Mazskaitliska, bet ārstiem smaga aknu saslimšanu grupa ir retās, iedzimtās, ģenētiski noteiktās saslimšanas, autoimūnās, kā arī vielmaiņas slimības.

Aknas no pārmērīgas iedzeršanas cieš ne tikai tad, kad ar pudeli cilvēks bijis tuvos draugos gadu desmitiem un šīs attiecības atspoguļo viņa sociālais stāvoklis. Alkohola izraisītas aknu saslimšanas raksturīgas gan hroniskiem dzērājiem, gan arī gados jauniem cilvēkiem, kas regulāri mēdz iedzert.

Sākumā simptomi ir nemanāmi, gadu gaitā parādās akūta aknu nepietiekamība vai ciroze. Sievietes ģenētiski predisponētas tā, ka, lietojot alkoholu, agrīnāk pasliktināsies aknu veselība.

"Pirms gadiem desmit varējām teikt, ka aptaukojušos aknu problēmas vairāk raksturīgas vidējās paaudzes un vecāka gadagājuma pacientiem, pēdējos gados redzam, ka jau ap 40 gadu vecumu un jaunāki cilvēki nonāk pie ārsta ar paaugstinātu holesterīna līmeni, ar 2. tipa cukura diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu, aknu problēmām. Arī bērniem līdz 18 gadu vecumam, kam ir aptaukošanās, var būt kāda aknu kaite. Un diemžēl šādu bērnu sabiedrībā kļūst arvien vairāk. Ne vienmēr tendence uz šādām kaitēm ir ģenētiski noteikta – lielākoties pie vainas nepareizs uzturs," skaidro Zeltiņa.


Ārstēt ir iespējams

Aknu slimības ārstē hepatologs. Pie šī speciālista pacients parasti nokļūst ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Reizi gadā arī tad, kad cilvēks jūtas vesels, jādodas pie ģimenes ārsta, un, ja analīzēs ir rādītāji, kas liecina par aknu veselības izmaiņām, nepieciešami papildu izmeklējumi, hepatologa vai infektologa konsultācija. Akūto vīrusu saslimšanu slimniekiem nereti pamana, ka parādās dzelte –  iekrāsojas acu āboli.

Ja slimības stadija nav smaga, iespējams, pietiks ar ambulatoru terapiju un regulāru ārsta apmeklēšanu, smagākās stadijas tiek ārstētas stacionāri.

Pasaulē kritiskus aknu slimību gadījumus risina arī ar aknu transplantācijas palīdzību, taču šai procedūrai ir liels risks. Latvijā tā pagaidām nav pieejama.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe Ieva Tolmane norāda, ka viens no aknu saslimšanu veidiem ir arī toksiski aknu bojājumi, ko izraisa nevis alkohols, bet medikamentu lietošana. Gan nekontrolēta un nevajadzīga recepšu zāļu dzeršana, gan arī aizraušanās ar uztura bagātinātājiem. Daktere stāsta, ka šādi bojājumi novēroti ne tikai pašas praksē, bet tos pierāda arī starptautiski pētījumi.

"Uztura bagātinātājus kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests, un ne katram no tiem tiek veiktas analīzes. Turklāt prasības to reģistrēšanai nav tik stingras kā recepšu medikamentiem. Bieži vien šo preparātu sastāvā ir vielas, kas nav pieļaujamas, tādas, kas savstarpēji konkurē un izraisa toksiskus savienojumus, kā arī smagie metāli, pesticīdi un tā tālāk. Es ieteiktu vairāk domāt par veselīgu uzturu, sabalansētu, aktīvu dzīvesveidu, nevis cerēt, ka reklāmā redzētās tabletītes jūs brīnumaini padarīs veselu, skaistu un laimīgu. Labākajā gadījumā tā būs nevajadzīgi izšķiesta nauda," uzskata Tolmane.

Ārstes ir vienisprātis – uzmanība jāpievērš dzīvesveidam, profilaksei un savlaicīgi jādodas pie ārsta, ja ir aizdomas, ka ar veselību kaut kas nav kārtībā. Arī no saslimšanas ar vīrusu hepatītiem varam izvairīties.

"Vīrusu izraisītie hepatīti tiek apzīmēti ar burtiem ABCDE, no kuriem Latvijā aktuālākais ir B un C hepatīts. 2008.–2009. gadā bija A hepatīta uzliesmojums. Ceļojot uz Āzijas valstīm, ar to var inficēties iedzerot vai apēdot. Savukārt B un C cilvēkam tiek nodoti ar inficētām asinīm. Pateicoties vakcinācijai, samazinās saslimšana ar B hepatītu, jo kopš 1998. gada notiek visu jaundzimušo vakcinācija. Grūtniecēm, stājoties uzskaitē, tiek pārbaudīta B hepatīta klātbūtne, lai mazulim novērstu risku inficēties. Ja nepieciešams, veic mammas ārstēšanu. C hepatītu grūtniecēm neārstē, jo risks inficēt mazuli ir 3%, terapija savukārt var būt kaitīga," skaidro daktere. C vai B hepatīta, kā arī HIV vīrusa un sifilisa klātbūtni organismā pārbauda arī visiem, kas vēlas nodot asinis.
 

Pasargā sevi pats!

  • Vīrusu hepatīti C un B izplatās asins kontaktu ceļā. Ar tiem var saslimt, gan nelietojot prezervatīvu kontaktā ar svešu partneri, gan veicot skaistumkopšanas un diemžēl arī medicīniskas manipulācijas.
  • Daļa manikīra meistaru instrumentus tikai dezinficē – tas nogalina daļu no mikrobiem. Nepieciešams būtu sterilizēt, izmantojot speciālus aparātus, kuros nogalina visus mikrobus. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka skaistumkopšanas salonos šādam aparātam jābūt. Neejiet veikt manikīru, pedikīru, pīrsingu pie meistara uz mājām vai aizdomīgās iestādēs. Vai ņemiet līdzi savus instrumentus.
  • Veicot tetovējumus, jāseko līdzi, lai tiek izmantota jauna adata un svaigi atvērta tintes iekārta.
  • Manikīra piederumi, skuvekļi, zobu suka ir higiēnas piederumi, kas paredzēti tikai personīgai lietošanai, tos neaizdodam draugiem un radiem!
  • HIV vīruss ārpus organisma iet bojā dienas laikā. B hepatīts uz virsmāam saglabājas līdz sešiem mēnešiem, C hepatīts – līdz sešām nedēļām, šķidrumos – pat līdz pieciem mēnešiem.
  • Statistika par saslimšanu skaitu ar B un C hepatītu pieejama Slimību kontroles un profilakses centra interneta vietnē.

Top komentāri

forcemajeure
f
dzīve LV stipri atgādina elli. ar šmigu mazliet vieglāk
Nesaprotu,
N
KĀPĒC šī madāma tik optimistiska, īpaši vērā ņemot milzīgo alkohola patēriņu Latvijā. A, varbūt tieši tas ir arī tā veselīgā dzīvesveida apliecinātājs, jo daudzās valstīs maltīte bez alkohola nav nemaz iedomājama, un , ja ņem vērā pēdējo gadu tendences valstī, mēs cenšamies neatpalikt no tā.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits