Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Vai tiešam bārda var ietekmēt vīrieša veselību

Neticami, bet arī bārda – tās kopšana, skūšanās un sejas ādas aprūpe var kļūt par nozīmīgu veselības jautājumu, aptverot visai plašu problēmu spektru.

Jauns mācību gads daudziem jauniem vīriešiem sāksies arī ar atziņu, ka parādījušies pirmie bārdas rugāji un ir jāsāk skūties. Un visi saskarsies ar to, ka tas ietekmē ikdienas rituālu, pat dienas režīmu, kad jāpakārto rīta cēliens noteiktām procedūrām. Varbūt labāk atmest ar roku un ļauties tam, ko daba lēmusi, ataudzējot krāšņu vīru rotu? Izrādās, abi lēmumi ir vienlīdz piņķerīgi!

“Ir daudzas kosmētikas, dermatoloģijas un pat pārtikas preces, kur produktu dalījums sievietēm un vīriešiem ir tikai mārketinga triks. Taču citādi tas ir ar sejas ādas kopšanas līdzekļiem,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone. “Nav no svara, vai vīrietis skujas katru dienu, ik pārdienas vai pat ir atlaidis bārdu – sejas ādas aprūpe būs citāda nekā sievietes gludajai sejai.”

Vai bārda var būt pilna baciļu?

“Lai arī nav pārliecinošu pierādījumu, ka bārda “uzkrāj” baktērijas un veicina to izplatīšanos, apstiprināt, ka tas tā noteikti nav, arī nevaram,” teic farmaceite. Īpaši aktuāls šis temats kļuva pandēmijas sākumposmā, kad pasaules pētniekus ieinteresēja visa iespējamā vīrusu pārnese sabiedrībā. Vai bārda ir sava veida mikroorganismu laboratorija? Vai ēdiena atlieku radītās baktērijas un vīrusi, kas bārdā varētu uzkrāties pēc sejas aizsargmaskas noņemšanas var tikt pārnesti no cilvēka uz cilvēku, padarot bārdu par vīrusa tramplīnu iekļūšanai organismā?  Ja jau zināms, ka bārda var izraisīt ādas kairinājumu un infekciju, kas pazīstama kā folikulīts, vai šī vīriešu rota nevar būt pie vainas vēl kādām kaitēm? Varbūt drošāk no bārdas atteikties un skūties? Vai otrādi – baidoties no iekaisumiem, kas var rasties regulāras skūšanās dēļ, vīriešiem ir veselīgāk būt bārdainiem?

Farmaceite iesaka nesteigt ar lēmumu, apzināt visu iespējamo informāciju, un katram vīrietim izvēlēties to ar bārdu sadzīvošanas ceļu, kas tīk labāk.

Runājot tieši par baktērijām, jau 2014. gadā veikts pētījums apstiprināja, ka sejas apmatojums neuzkrāj vairāk baktēriju nekā gluda sejas āda. Lai gan starp bārdas mazgāšanas posmiem uz tās var saglabāties baktērijas (kas apliecina, cik svarīgi ir kārtīgi un bieži – tieši tāpat kā seju – mazgāt bārdu), nekas neliecina, ka tajās uzkrājas vai būtu lielākas baktēriju populācijas nekā uz gludas sejas ādas. Turklāt ir pierādījumi, ka bārdai var piedēvēt arī dažus iespējamos ieguvumus veselībai.

Bārda un ieguvumi veselībai

 “Domāju, ka bārdas audzēšana dažiem puišiem patiešām var būt noderīga," saka farmaceite.

Bārda var aizsargāt seju no saules. Austrālijas Dienvidkvīnslendas universitātes, kas īpaši specializējas saules ietekmes uz ādu pētniecībā, veikts pētījums atklāja, ka bārdas nodrošina aizsardzību pret UV starojumu, un garāki mati nedaudz efektīvāk aizsargā ādu. Tas palīdz aizsargāt tādas vietas kā augšlūpa, kur biezi vien aizmirst uzklāt saules aizsarglīdzekli.

Vīrieša skūtajā sejas zonā var rasties kairinošs folikulīts, bakteriāls folikulīts un iekaisuma stāvoklis pseidofollikulīta barbae. Tāpat arī skujoties mēdz gadīties mikrotraumas, kur var iekļūt baktērijas. Šie fakti neapšaubāmi ir par labu bārdām.

Problēmas, ko var radīt bārda un tās skūšana

Pinnes ir viena no bārdaiņu izplatītākajām ādas problēmām. Tas ir tāpēc, ka sejas apmatojums var aizturēt ādas izdalītās taukvielas jeb sebumu, baktērijas un atmirušās ādas šūnas, vairāk pakļaujot ādu izsitumu veidošanai. ‌Sejas mazgāšana ar maigu tīrīšanas līdzekli un lokāla zāļu lietošana var palīdzēt ārstēt pinnes un no tām izvairīties. Aptiekā pieejamas seju attīrošas želejas, kas līdzsvaro ādas pH, mazina sebuma veidošanos, redzamu apsārtumu, kairinājumu. Tām piemīt antibakteriālas, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības. Jutīgas ādas īpašniekiem piemērots būs putojošs micerālais ūdens (putas), kas maigi attīrīs sejas ādu un vienlaicīgi to mīkstinās, vai micerālie ūdeņi, kuri attīra sejas ādu no ikdienas netīrumiem, putekļiem. Šie līdzekļi nesausina un nekairina ādu un, pateicoties to sastāva esošajiem kompleksiem, ierobežo ādas tauku jeb sebuma izdalīšanos. Serumi, kas satur keratolītisku vielu kombinācijas, samazina pūtītes un komedonus, ka arī nenosprosto poras. Šos līdzekļus ieteicams uzklāt uz pinnes skartajām vietām. Krēmi mitrinās, baros un nomierinās sejas ādu. Taču, ja pinnes kļūst par hronisku problēmu, labāk meklēt palīdzību pie dermatologa.

Blaugznas (seborejas dermatīts) ietekmē ne tikai galvas mataino daļu, bet arī seju. Tās izraisa niezi, apsārtumu, zvīņainu ādu. ‌Lai gan nav medikamentu pret specifisko blaugznu veidu, kas ieviešas bārdā, ir veidi, kā to novērst. Maigs ādas tīrīšanas līdzeklis un pretblaugznu šampūns bieži vien var palīdzēt. Farmaceite iesaka šos līdzekļus labāk iegādāties aptiekā, jo tie ir klīniski pārbaudīti un uzraudzība ir veikta dermatologa klātesot. Pieejams bezrecepšu medikaments – šampūns – ketokonozols, ko var lietot gan galvas matainajā daļā, gan uz ķermeņa, tai skaita – uz sejas. Var lietot sēnīšu izraisītas ādas infekcijas gadījumā un arī profilaktiski. Lietošanā ir būtiski ievērot iedarbības laiku, proti, atstāt ieziepēto šampūnu uz 3-5 minūtēm un tad izskalot, nomazgāt. No kosmētiskajiem līdzekļiem pieejami šampūni, kuru sastāvā ir selēna disulfīds. Tos lieto seborejas dermatīta un blaugznu ārstēšanai. Citi kompleksi palīdz novērst blaugznas un mazina tauku pārprodukciju. Jāņem vērā, ka minētie produkti var nedaudz sausināt ādu, tāpēc ieteicams papildus lietot kādu bārdas kopšanas līdzekli, kas ādu mitrinās un nomierinās. 

Ieauguši matiņi (pseudofolliculitis barbae) parasti rodas rugāju fāzē. Tā vietā, lai bārdas mati izaugtu, tie saritinās un “dodas” ādas dziļumā, kā rezultātā rodas niezoši, apsārtuši izciļņi, raizēm pat ar mazu strutu kamoliņu. Lai gan ieauguši bārdas mati var rasties ikvienam, tie ir biežāk sastopami vīriešiem ar cirtainu bārdu. ‌Samazināt ieaugušu matiņu risku var, skujoties uzreiz pēc dušas. Ūdens mīkstina sejas apmatojumu, tāpēc ir mazāka iespēja, ka tie atkal ielocīsies ādā. Var palīdzēt arī skūšanās želejas vai skūšanās krēma lietošana, noskalošana ar remdenu ūdeni un ādas maiga nosusināšana nevis brutāla beršana ar dvieli. Dažkārt novērots, ka lietojot elektriskos skuvekļus, kaut arī tie neskuj tik gludi kā žiletes vai bārdas naži, ieaugušie matiņi rodas retāk.

Ādas kairinājuma jeb kontaktdermatīta risks var palielināties, ja tiek izmantots neass skuveklis. Dažas ķīmiskas vielas vai smaržvielas skūšanās krēmos vai želejās arī var veicināt kairinājumu. ‌

Lai izvairītos no kairinājuma, izmantojiet jaunu skuvekli ar četriem vai pieciem asmeņiem. Jāskujas matu augšanas virzienā, nevis pret. “Pēc skūšanās noskalojiet ādu, lai pilnībā notīrītu skūšanās krēmu vai želeju. Uzklājiet mitrinošu līdzekli bez smaržas,” iesaka farmaceite un piebilst, ka jutīgas ādas gadījumā šādus līdzekļus noteikti vajadzētu izvēlēties aptiekā. Balzams pēc skūšanās ādu nomierinās, sniegs svaiguma un komforta sajūtu, novērsīs baktēriju vairošanās risku. Pieejami sejas kopšanas līdzekļi spreja formā, kas nodrošinās 360° piekļuvi jebkurā vietā uz sejas ādas. To sastāvā ir glicerīns, pantenols, kas ādā uzturēs mitruma līmeni, veicinās tas atjaunošanos un dziedēs mikrotraumas. Noderīgs būs dekspantenols, kas pieejams gan ziedes, gan krēma veidā, nodrošinās ādas atjaunošanos pēc kairinājuma.

Stafilokoka infekcija dzīvo uz lielākās daļas ādas dažādās vietās un zem bārdas ir ideāla vide baktērijas augšanai, jo tā ir mitrāka, un pārpilna jaukām barības vielām – atmirušām ādas šūnām. Ja baktērijas nokļūst matu folikulās, var attīstīties infekcija, kas pazīstama kā folikulīts. Tas noved pie mazu, sarkanu vai baltu izciļņu veidošanās, kas atgādina pinnes. Tās bieži ir strutu pilnas, niez un rada diskomfortu. Parasti infekciju var ārstēt, rūpīgi mazgājot bārdu. Ja nepieciešams, var izmantot arī pretniezes līdzekli, piemēram, antihistamīnu dimentindēna maleātu un difenhidramīna hidrohlorīdu, kas mazina niezi, ādas kairinājumu un apsārtumu. Tie pieejami gela vai krēma veidā. Tomēr smagākas infekcijas gadījumā nepieciešama dermatologa konsultācija un ārsta noteikta ārstēšana.

Utis var būt galvas matos, bet tās var iemājot arī bārdā. Biezākos, cirtainos bārdas matiņus īpaši mīl kaunuma utis, taču arī galvas utis tur tīri labi iedzīvojas. Kaunuma utis izskatās kā parastās un izraisa līdzīgas problēmas – ādas kairinājumu un niezi. Par laimi, ar šo problēmu var tīri labi tikt galā. Ārstēšana ir līdzīga tai, kā ārstē pedikulozi – talkā nāks permetrīnu saturošs līdzeklis. Pirms lietošanas jāizlasa instrukcija un jāseko līdzi norādēm. Pēc šo līdzekļu lietošanas āda var būt kairināta un jutīga, tāpēc ieteicams lietot mitrinošus krēmu vai losjonu, lai ādu atjaunotu un nomierinātu. Lai atbrīvotos no utīm, bārdu var arī noskūt.

Iegriezumi rodas, ja asmens ir neass vai skūšanās laikā tiek pielietots pārāk liels spiediens. Ja nu tā gadījies, noteikti jāapstrādā iegriezuma vietu, lai nerastos iekaisums. Šim nolūkam derēs dezinficējošs līdzeklis, kas nesatur spirtu, piemēram, aerosols ar oktenidīna hidrohlorīdu un fenoksietanolu. Pēc apžūšanas var izmantot aerosolu, kas satur koloidālo sudrabu, nodrošinot antibakteriālu efektu un dzīšanas procesu veicinošu iedarbību. Kā arī krēmu, kas satur hlorheksidīnu (piemīt antiseptiskas īpašības) un dekspantenolu (paātrina brūces dzīšanu). Vēl svarīgi paturēt prātā, ka tad, ja, skujot bārdu, bieži gadās sagriezties, visticamāk, vajadzētu mainīt  skūšanās manieri un tehniku – izmantot asāku skuvekli vai pāriet uz elektrisko ierīci.

Kā rūpēties par bārdu?

“Veselīga bārda sākas ar veselīgu ādu. Ar pareizu ādas kopšanu ir iespējams gan novērst iepriekšminētās problēmas, gan uzturēt skaistu, veselīgi efektīgu un stilīgu bārdu,” uzsver “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone.

Lūk, vienkāršs triju soļu plāns!

Ādas kopšanas plāns veselīgai bārdai

1.Katru dienu nomazgājiet seju un bārdu.

  • Mazgāšana noņem netīrumus, taukvielu atliekas, ko izdala āda, baktērijas, netīrumus un atmirušās ādas šūnas, kas uzkrājas uz bārdas un ādas ap to. Pretējā gadījumā poras var aizsprostoties un radīt problēmas.
  • Lai iegūtu vislabākos rezultātus, seju ieteicams mazgāt ar maigu attīrošu līdzekli, atbilstoši ādas tipam.
  • Taukainai ādai vai pūtītēm izmantojiet želejas tīrīšanas līdzekli, kas satur salicilskābi vai glikolskābi un uz etiķetes norādīts “nekomedogēns” (neaizsprosto poras). Šie līdzekļi parasti satur arī piroktona olamīnu, kazrozes ekstraktu, cinku un vara sulfātus.
  • Normālai ādai izvēlieties nekomedogēnu tīrīšanas līdzekli ar hialuronskābi, glicerīnu un citām ādai labvēlīgam sastāvdaļām.
  • Sausai ādai atrodiet mitrinošu tīrīšanas līdzekli bez smaržas. Šo līdzekļu sastāvā mēdz būt D-pantenols, mango vasks, peptīdi, glicerila monooleāts.
  • Kairinātai ādai izmantojiet krēmveida sejas tīrīšanas līdzekli, kas paredzēts jutīgai ādai, un kura etiķetē minēts arī, ka tas nesatur  smaržvielas. Šādu līdzekļu sastāvā parasti ir, piemēram, mārdadža ekstrakts, betaīns, termālais avota ūdens.
  • Rekomendācijas pareizai bārdas un ādas mazgāšanas tehnikai ir visai vienkāršas – ar apļveida kustībām maigi iemasējiet tīrīšanas līdzekli bārdā un ādā un kārtīgi noskalojiet ar remdenu ūdeni. Izmantojiet tīru dvieli, lai viegli nosusinātu seju, atstājot ādu nedaudz mitru, jo mitra āda padarīs nākamo soli efektīvāku.

2. Mitriniet ādu

  • Mitrināšana var palīdzēt mīkstināt ādu un bārdas matiņus. Bez mitrinātāja āda zem bārdas var kļūt sausa, zvīņoties un niezēt. To, kāds mitrinātājs ir vispiemērotākais, nosaka ādas tips un bārdas garums.
  • Rugāju fāze. Ja ir nosliece uz ieaugušu matiņu veidošanos, rugāju fāze var būt smaga. Lai palīdzētu to novērst, farmaceite iesaka lietot maigu pīlingu jeb skrubi 1-2 reizes nedēļā. Aptiekās pieejami pīlingi, kas satur augļu enzīmus, alfa – hidroksiskābi, niacinamīdu, sarkanās aļģes, E vitamīnu. Tūlīt pēc tam jāuzklāj mitrinošs krēms vai želeja. Rugāju fāzē, dodoties ārā, svarīgi lietot mitrinātājus, kam ir saules aizsargfaktors SPF 30 vai augstāks.
  • Kad bārda ir izaugusi, pārejiet uz bārdas kondicionieri vai citu mitrinātāju.
  • Pilnvērtīgi ataugusi bārda.  Ja bārda jau glīti kuplo, ir būtiski izvēlēties pareizo kopšanas līdzekli. 
  • Ādai ar noslieci uz pūtītēm piemērotākais būs mitrinošs bārdas kondicionieris (vēlams tāds, kas nav jāizskalo). Var izmantot arī tādu kondicionieri, kam nav speciālas norādes par lietošanu bārdai.
  • Normālai un sausai ādai labāk piemērota būs mitrinoša eļļa, kas gan palīdzēs barot, gan piešķirs vijīgumu un mirdzumu. Šādu eļļu izvēle ir visai plaša, to sastāvā ir jojoba, argāna, mandeļu un moringa, organiskās kaņepju eļļas maisījums.
  • Farmaceite uzsver, ka nevajadzētu bārdas izskata uzlabošanai lietot tās pašas eļļas, ko izmantojam kulinārijā. Tās lai paliek virtuves plauktā, bet sejas un bārdas matiņiem jālieto specializēti līdzekļi.
  • Jutīgai ādai būs piemērots kāds nekomedogēns mitrinošs līdzeklis bez smaržas, kas satur piemēram, ksilitolu, enoksolonu, kokosriekstu eļļu, šī sviestu.

Kā šie līdzekļi pareizi lietojami?

Uzklājiet mitrinošo līdzekli uzreiz pēc mazgāšanas (vai pīlinga), kamēr āda vēl ir mazliet mitra.
Iemasējiet mitrinātāju ādā un bārdā.
Izmantojiet kondicionieri vai eļļu taupīgi, lai neradītu lieku taukainību, kas liks bārdai izskatīties netīrai un nekoptai.

3. Šķēres, ķemme, veidotājs

Bārdu vīrieši parasti audzē, lai iegūtu konkrētu tēlu un savu, neatkārtojamu stilu. Tādēļ šim trešajam solim ir izšķiroša nozīme. Kad rugāju fāze ir aiz muguras, ir uzklāts kondicionieris, eļļa vai mitrinātājs, laiks sākt strādāt bārdas ķemmei, lai vienmērīgi izlīdzinātu līdzekli pa apmatojumu.

Ķemme būs noderīga arī, lai:

  • atšķetinātu bārdu mazgāšanas laikā, kas ir vieglāk, kad tā ir slapja;
  • ieveidotu bārdu;
  • apgrieztu bārdu ķemmēšanas brīdī, tā nolīdzinot dažāda garuma matiņus

“Lai kopšana atmaksātos ar veselīgu ādu, ir jāatceras pēdējais padoms. Atbrīvojieties no ieraduma pieskarties sejai un glāstīt bārdu! Ja vien rokas nav tikko mazgātas, šādi jūs sejai, degunam, mutei pietuvināt baktērijas un netīrumus. Tas var izraisīt ne tikai ādas problēmas, bet arī ietekmēt kopējo veselības stāvokli, jo sevišķi rudenī, kad plosās dažādas infekcijas slimības,” brīdina Juta Namsone.

Bārda un diēta

Vai diēta var ietekmēt sejas apmatojuma augšanu? Lai gan matu folikulu ārējais slānis sastāv no keratīna (proteīna veida), iekļaujot uzturā vairāk olbaltumvielu, mati ātrāk neaugs. Tomēr nopietns olbaltumvielu deficīts vai dažu organismam nepieciešamo neaizvietojamo aminoskābju trūkums var izraisīt matu izkrišanu. Ir svarīgi uzņemt pietiekamu daudzumu olbaltumvielu, kā arī iegūt visus nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un taukskābes.

Kvalitatīvs miegs un regulāras fiziskās aktivitātes var ietekmēt dažus hormonus, kas iesaistīti matu augšanā, piemēram, testosteronu.

Regulāri treniņi var palīdzēt palielināt asinsriti ādā, veicinot augšanas faktoru un svarīgu barības vielu piegādi matu folikulām.

Vai uztura bagātinātāji patiešām var veicināt bārdas augšanu?

Daudzas uzturvielas ir saistītas ar matu augšanu un veselību.

• B vitamīni, piemēram, B12 (kobalamīns), B3 (niacīns) un B7 (biotīns)

• D vitamīns

• A vitamīns

• C vitamīns

• E vitamīns

• Dzelzs

• Cinks

Ja organismā trūkst dažu uzturvielu vai tās netiek uzņemtas pietiekamā daudzumā, to papildināšana, lietojot uztura bagātinātāju, var palīdzēt. Tomēr, šādi uzņemot uzturvielas, sejas apmatojums var kļūt stiprāks tikai tad, ja jūs iepriekš esat uzņēmis mazāk par nepieciešamo uzturvielu daudzumu. Tas nozīmē, ka lietojot vairāk nekā nepieciešams, maz ticams, ka bārda sāks augt biezāka un kuplāka. Turklāt to, cik daudz šo uzturvielu organisms absorbē un izmanto, ietekmē gēni, vecums, hormoni, un vairāki citi faktori.

Bārdas augšanas ātrums

Mēneša laikā cilvēka mati paaugas par aptuveni vienu centimetru. Tomēr tas nav pilnīgi precīzi, jo dažādiem matu tipiem ir atšķirīgs augšanas ātrums atkarībā no to anatomiskās atrašanās vietas. Piemēram, matiem uz galvas virsmas ir tendence augt citādi nekā bārdas matiem. Bārdas mati ir biezāki un tiem ir lielāki folikuli nekā galvas matiem. Šī iemesla dēļ bārdas augšanas ātrums mēdz būt lēnāks.

“Vīrietim, kurš ievēro sabalansētu uzturu ar pietiekamu uzturvielu uzņemšanu un pietiekami daudz kustas un atpūšas, sejas apmatojums, visticamāk, izaugs par aptuveni 0,27 milimetriem dienā, kas nozīmē apmēram astoņus milimetrus mēnesī. Zinātniskā literatūra liecina, ka bārdas augšanas ātrums mainās atkarībā no vecuma, ģenētikas un pat etniskās piederības.

Bārda mūsdienās ir kas vairāk nekā sejas apmatojums, kura uzdevums ir pasargāt no saules un sala. Tā ir kā stila aksesuārs un labas veselības apliecinājums,” uzsver farmaceite Juta Namsone piebilstot, ka tieši tādēļ tās kopšanā nereti vajadzīgs arī mediķa padoms. 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits