Tuvojoties pavasarim, vēlme uzlabot savu fizisko formu kļūst aktuāla daudziem – kādu uztrauc, ka nav pietiekami sportots un veidots muskuļu reljefs, citam uzkrājies kāds lieks kilograms, no kura būtu vēlams atbrīvoties līdz ar biezo mēteļu un lielo džemperu nomešanu. Visā pasaulē populāras ir tā sauktās ķermeņa detoksa jeb attīrīšanas metodes, un pavasarī to tirgotājiem ir īsts uzvaras gājiens. Parasti šo metožu klāstā ir dažādi uztura bagātinātāji, tējas, kokteiļi, diētas un pat tik ekstrēmi pasākumi kā klizmas un zarnu skalošana. Tomēr neviens īsti nedefinē, no kādiem tieši toksīniem nepieciešams tikt vaļā.
"Parasti dažādu produktu un procedūru tirgotāji ar jēdzienu "detokss" apzīmē paņēmienu kopumu, kas šķietami domāts, lai attīrītu organismu no kaitīgām vielām, kuras tajā it kā uzkrājas no pārtikas, apkārtējās vides, medikamentiem, stresa, negatīvas domāšanas un tā tālāk. Detoksa proponenti tic, ka organisms var tikt viegli piesārņots ar toksīniem, tajā pašā laikā neprecizējot, kas tie par toksīniem, ar kuru izvadīšanu un neitralizēšanu mūsu ķermenis pats galā netiek, tāpēc nepieciešams tam palīdzēt. To paveikt tiek piedāvāts, apēdot, izdzerot noteiktus produktus vai veicot procedūras. Taču šis tā saucamais detokss ir antizinātnisks koncepts, bet tas, ko medicīnā tiešām sauc par detoksu, ir narkoloģijas jēdziens, kad ar īpašu medicīnisku paņēmienu palīdzību cilvēku, kurš ir vai nu pārdozējis narkotikas, vai uzņēmis indīgas vielas, attīra no īstiem toksīniem, kas nonākuši organismā," skaidro uztura speciāliste Ksenija Andrijanova.
Vesela cilvēka organisms pats tiek galā ar nevajadzīgu un nevēlamu vielu izvadīšanu, piemēram, gadījumos, kad esam lietojuši antibiotikas, pārslimojuši kādu vīrusu vai ballītē pārspīlējuši ar grādīgu dzērienu lietošanu. Ja cilvēkam ir slimas aknas un/vai nieres, šī spēja gan var būt apgrūtināta. Taču tās tad nebūs parastas paģiras – ja alkohola šķelšanas starpprodukti neizvadās no organisma, cilvēkam ir ļoti slikta pašsajūta un līdzēt var vien neatliekamās palīdzības sniegšana, līdz ar to tas nav stāvoklis, ko var nejauši palaist garām. Līdzīgi ir ar medikamentiem – ja kāds no to metabolītiem neizvadās no organisma, tas nozīmē, ka cilvēkam būs slikti un viņš to pamanīs. Paģiras liecina, ka mūsu organismā ir bijuši toksīni un par to izvadīšanu atbildīgie orgāni intensīvi strādā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 8. marta, numurā!Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!