1956. gada 4. novembrī padomju gaisa spēki bombardēja Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu, un uz to devās padomju karavīri, kuru uzdevums bija apspiest sacelšanās mēģinājumu pret komunistisko režīmu.
Budapeštā iebrauca vismaz simts tanki, savukārt visā valsts teritorijā tika izvietotas karaspēka vienības, kurām bija jācīnās pret Ungārijas spēkiem. Iebrukums bija atbilde premjerministra Imres Naģa vadītajai kustībai, lai panāktu neatkarību un politisku brīvību. Ungārijas Komunistiskās partijas politbirojs, kas sākotnēji bija paudis vēlmi runāt par padomju spēku izvešanu no valsts, savas domas mainīja un vērsās pret dumpiniekiem.
Padomju militārā atbilde bija veicīga un postoša. Budapeštā vien tika nogalināti apmēram 30 tūkstoši cilvēku, savukārt vēl 200 tūkstoši ungāru aizbēga uz Rietumiem, kur meklēja politisko patvērumu.
Notikumi Ungārijā no Padomju Savienības lika novērsties daudziem Rietumu marksistiem, savukārt Padomju Savienības kontrole pār Centrālo un Austrumu Eiropu bija nostiprinājusies uz vairākiem gadu desmitiem. Padomju karaspēks Ungāriju atstāja tikai 1991. gadā. Nemieru sākums – 23. oktobris – Ungārijā tagad ir valsts svētki.
Ieeja bez maksas