Dievs pasargi! Vai lasītāji atceras, ka septembrī bija runa par visnotaļ izmisīgu skolotāju trūkumu pietiekami daudzās skolās? Lūk, iemesls. Jaunie "pedagogi" strādā kā tulkotāji, privātfirmu darboņi, projektu vadītāji, vārdu sakot -- visur izņemt skolā. Neceļas roka par viņiem rakstīt kaut ko sliktu. Tajā pašā Dienas materiālā bija teikts, ka par vienu slodzi jauns skolotājs uz papīra pelna 234 latus. Lai man piedod visi tie, kuri it īpaši Rīgā galus savelk ar vēl mazāku summu, bet tā mūsdienās vairs nav nekāda lielā nauda. Loģiski, ka jauns cilvēks domā par ģimenes dibināšanu, tā arī viens no pedagoģijas studijas beigušajiem Dienā pateica -- "vajadzētu gatavu kompleksu piedāvājumu: dzīvokli un normālu algu."
Var jau strīdēties līdz nākamajiem Jāņiem par to, kas Latvijā ir vissvarīgākais, taču izglītībai jābūt šī saraksta augšgalā, par to nav nekādu šaubu. Līdz apnikumam nodrillētā frāze, ka bērni ir mūsu nākotne -- tā tomēr ir patiesība, un gadījumā, ja četri tūkstoši jaunu cilvēku iemācās pašas modernākās un smalkākās pedagoģijas metodes un tad trīs tūkstoši seši simti jauno pedagogu skolā nekad nestrādā, tad kaut kas nav kārtībā. Daļēji, kā to minētajā rakstā atzina topošie pedagogi, problēma saistās ar iesīkstējušām učenēm, kuras savā skolā nevēlas redzēt neko jaunu un konkurējošu. Deviņdesmito gadu sākumā šādu attieksmi kādā Latvijas skolā piedzīvoja mana māsa Katrīna, viņa ir diplomēta pedagoģe un skolēni viņu dievināja. Učenes nedievināja, jo Katrīna skolā ienesa jaunas vēsmas un nekautrējās kritizēt to, kas viņasprāt nebija kārtībā. Te loma ir skolu direktoriem -- profesionāls skolotājs ir svarīgāks par profesionālu skaudību vai greizsirdību. Katrīna, starp citu, nu atkal dzīvo Amerikā.
Nepārprotams ir viens: Ja topošais pedagogs studē par valsts naudu, tad viņam ir absolūts pienākums pēc tam vismaz kādu laiku strādāt skolā. Tas jāparedz likumā. Gribi studēt pedagoģiju un tad pelnīt lielu naudu privātfirmā, par studijām maksā pats! Taču plašākā nozīmē nepieciešams nodrošināt, ka skola ir laba un pievilcīga vieta, kur strādāt. Skolotāja amatam jābūt prestižam. Šī nu reiz nav joma, kurā knapināties.