Darvas pilinātāji valsts atklātumā, 2008. gada 1. oktobrī). Turklāt Starptautiskais pakts par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām liek "veicināt aizsardzības iespējas tiesā". Šobrīd kā nekad valdīšanai jāpārliecina cilvēki par vēlmi tieši paplašināt atvērtību un nodrošināt tiesiskumu iestāžu pieejamībā.
Protams, ir lietas, kas mums likumā jāuzlabo. Manuprāt, jau šobrīd Latvijas Ministru kabineta noteikumi jautājumā par maksas prasīšanu par informāciju īsti nepasē ar jaunpieņemto Eiropas Padomes Konvenciju par oficiālo dokumentu pieejamību. Par daudz naudiņas prasīts iedzīvotājiem. Mums arī jāsaīsina laiks, kurā iestādei jāsniedz cilvēkam ziņas – teiksim, līdz nedēļai.
Šodien izvērtējot daudzos likumprojektam iesniegtos priekšlikumus, dažus vērtējamu kā progresīvus, piemēram, šo: papildināt Likuma 10. pantu ar jaunu daļu šādā redakcijā: „Ministru kabineta un Ministru kabineta komiteju sēdes fiksē fonogrammā, pēc kuras sagatavo stenogrammu. Ministru kabineta un Ministru kabineta komiteju sēžu atklāto daļu fonogrammas un stenogrammas publicē internetā. Ministru kabineta un Ministru kabineta komiteju sēžu atklāto daļu audiovizuālā tiešraidē pārraida internetā.”
Redzu divus galvenos argumentus par šādu risinājumu:
Pirmkārt, esošie konspektīvie protokoli nesniedz ne bāzi vēsturniekiem par lēmuma pieņemšanas apstākļiem, gaisotni, ne pat pietiekamu resursu juristiem, kam stenogrammas būtu lietderīgas kā Ministru kabineta normatīvo aktu vēsturiskās interpretācijas līdzeklis. Ja jau Saeimai var būt vispārpieejamas stenogrammas, tad kādēļ ne valdībai?
Otrkārt, šobrīd nereti pārmet, ka svarīgi finansiāli un ekonomiski lēmumi pieņemti, neizskaidrojot to būtību, ka valdības darbs ir atrauts no sabiedriskās diskusijas. Valdības sēžu tiešraide internetā ikvienam no mums ļautu tām sekot tieši brīdī, kad diskusijas notiek, un pat, piemēram, nosūtīt atbildīgajiem politiķiem un ierēdņiem uz viņu e-pastiem savus priekšlikumus, kurus tie nekavējoties arī var pie valdības galda datoriem izlasīt. Šāda atklātība veicinātu uzticēšanos, kas šobrīd nebūs lieki. Vai tad daudz būtu prasīts, lai valdības pilī Brīvības bulvārī 36 uzliek vienu videokameru un www.mk.gov.lv nodrošina tiešraidi?