Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

JRT iestudē lugu Kopenhāgena par diviem slaveniem atomfiziķiem

Piektdien, 25.februārī Jaunajā Rīgas teātrī būs pirmizrāde Maikla Freina lugas “Kopenhāgena”  iestudējumam Ilzes Olingeres režijā. Lomās - Ģirts Krūmiņš, Regīna Razuma, Gatis Gāga, informē teātra pārstāve Andra Rutkēviča. Māksliniece – Anna Heinrihsone, komponists – Jēkabs Nīmanis.Lugas galvenais vēstījums - kādas “slavenās draudzības beigas” jeb versijas un fantāzijas, kapēc izjuka divu izcilu atomfiziķu, Nobela prēmijas laureātu, skolotāja Nīlsa Bora un skolnieka Vernera Heizenberga draudzība.

Kā atklāja A.Rutkēviča, izrāde ir klasisks mīlas attiecību trijstūris neparastā kaislībā – kaislībā uz fiziku un reizē detektīvs, kur aizdomās turamie ir visi trīs lugas varoņi. Ceļojums laikā mēģinot restaurēt abu zinātnieku vēsturisko tikšanos 1941.gadā Hitlera okupētajā  Kopenhāgenā.Slavenajā lugā, kas greznojusi pasaules labāko dramatisko teātru skatuves, tiek uzdoti neērtie jautājumi: vai zinātniekam ir morālas tiesības strādāt pie potenciāla “nāves ieroča” izgudrošanas? Vai Heizenbergs nemēģina radīt Hitleram atomieročus? Vai Bors jau nav iesaistījies sabiedroto kodolprogrammā? Kas tiek slēpts un kas tiek pārprasts, toreiz un šodien? Ilze Olingere: „Izrāde, protams, nav par fiziku. Un tā, protams, nebūs lekcija atomfizikas vēsturē.Drīzāk cilvēcisko attiecību trijstūris aizraujošā absurdā detektīvstāstā, kurā gan izmeklētāji, gan aizdomās turamie ir visi trīs izrādes varoņi. Būs gan mistika, gan šāviens, gan deja! Daudzie par un pret, smieklīgais un traģiskais, globāli svarīgie un pavisam personiskie sāpīgie jautājumi Boram, viņa sievai Margrētai un skolniekam Heizenbergam ļauj izdzīvot vēl vienu intensīvu, šoreiz skatuvisku dzīvi.“

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Biogrāfiska informācija:

Nīlss Henriks Dāvids Bors (Niels Henrik David Bohr; 7.10.1885. – 18.11.1962.) bija ebreju izcelsmes dāņu zinātnieks, kura atklājumi ļoti veicināja atoma struktūras un kvantu mehānikas izpratni.

      Bors 1913. gadā publicēja savu atoma struktūras modeli, kas paredzēja, ka elektroni ap atoma kodolu pārvietojas orbītās un elementa ķīmiskās īpašības lielā mērā nosaka elektronu skaits ārējā orbītā. Tāpat Bors postulēja, ka elektrons varētu no augstākas enerģijas orbītas pārvietoties uz zemāku, atbrīvojot diskrētās enerģijas fotonu. Tas kļuva par kvantu teorijas pamatu. 1922. gadā viņam piešķīra Nobela prēmiju fizikā par kvantu mehānikas Kopenhāgenas interpretācijas izveidi. Visslavenākais Bora students bija Verners Heizenbergs.

      1941. gadā, kad Dāniju okupēja vācu spēki, Kopenhāgenā Boru apmeklēja Heizenbergs, viņu iespējamais sarunas temats ir  atombumbas izveides programmā. Bors devās uz Ameriku, kur piedalījās Manhetenas projekta ,ASV kodolieroču izstrādes programmas, īstenošanā.

       Pēc kara viņš atgriezās Kopenhāgenā, kur uzstājās par kodolenerģijas izmantošanu mierīgos nolūkos.

Verners Karls Heizenbergs (Werner Karl Heisenberg; 5.12.1901. – 1.02.1976.) bija vācu izcelsmes fiziķis, viens no kvantu mehānikas teorijas pamatlicējiem.

      Būdams students, Heizenbergs 1922. gadā Gētingenē satika Nīlsu Boru, ar kuru vēlāk ilgi un veiksmīgi sadarbojās. 1927. gadā Heizenbergs atklāja savu nenoteiktības principu, kas vēstī: nav iespējams precīzi noteikt reizē daļiņas ātrumu un pozīciju. Jo precīzāk tiks nomērīta atrašanās vieta, jo neprecīzāk var noteikt kustības parametrus un otrādāk. Kopā ar Boru Heizenbergs palīdzēja izveidot kvantu mehānikas Kopenhāgenas interpretāciju. 1932. gadā Heizenbergs saņēma Nobela prēmiju fizikā "par kvantu mehānikas radīšanu".

      Otrā  pasaules kara laikā Heizenbergs palika Vācijā un vadīja Vācijas kodolieroču programmu. To viņš Boram atklāja 1941. gadā Kopenhāgenā. Pēc šīs tikšanās strauji pārtrūka Bora un Heizenberga ilgā draudzība. Uzskata, ka Heizenbergs, iespējams, aizkavējis Vācijas atombumba realizēšanu morālu apsvērumu dēļ. Pēc kara tā lika manīt pats Heizenbergs, taču Bors apgalvo, ka, spriežot pēc 1941. gada sarunas, viņš neesot jutis nekādus pašpārmetumus.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja