"Apzināmies, ka Eiropas mērogiem Cēsis ir neliela pilsēta. Bet, mūsu stiprā puse ir tā, ka, pateicoties cēsnieku aktivitātei, gadu gaitā Cēsis ir kļuvušas par vienu no vadošajām Latvijas pilsētām, kas mērķtiecīgi veido aktīvu kultūras centru ārpus Rīgas. Tas dod pārliecību, ka ar cēsnieku un Vidzemes pašvaldību atbalstu ir iespējams pārveidot un sakārtot infrastruktūru un sagatavot Eiropas līmeņa pasākumus atbilstošā kvalitātē," uzskata Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders.
Latvijas mērogā Cēsis jau vairākkārt īstenojušas plašus projektus. Cēsu 800 gadu svinības tika iekļautas UNESCO 2006. gada notikumu kalendārā, Cēsu Mākslas festivāls ir lielākais profesionālās mākslas festivāls Latvijā un atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu.
Cēsu Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 programmas konceptuālais uzstādījums ir pārvērst Cēsis un Vidzemi par vietu, kur 2014. gada laikā tīri fiziski nevarēs izvairīties no kultūras un mākslas norišu klātbūtnes. Koncepcijas pamatā ir ideja Vidzemes reģiona dažādās pilsētās gada laikā secīgi izbaudīt visdažādākās kultūras izpausmes. Katru Vidzemes pilsētu uz noteiktu laiku (mēnesi, nedēļu, dienu, vai tikai uz stundu) pilnībā "okupēs" kāda kultūras nozare, joma vai mākslas veids. Katra pilsēta uz kādu brīdi gada laikā kļūst par kādas kultūras vai mākslas jomas (operas, mūsdienu mākslas, teātra kultūras u.c.) galvaspilsētu, ļaujot ikvienam, kas noteiktā brīdī šķērsos konkrētās pilsētas robežu "ienirt" blīvā kultūras laukā. Koncepcijas uzstādījums ir kultūras fiziskās neizbēgamības demonstrējums. Gada programma tiktu plānota kā daudzu atsevišķu tematisku pasākumu kopums katrā pilsētā. Pilsētas mācīsies. Pilsētas radīs. Pilsētas fotografēs. Pilsētas klusēs. Pilsētas uguņos. Pilsētas lasīs. Šīs koncepcijas īstenošana vienlaikus būs arī kā savdabīgs sociāls eksperiments, par to, kā sabiedrība un pilsēta reaģē uz visuresošu kultūras un mākslas klātbūtni.
Plānots, ka Vidzemes pilsētās kopā 2014. gadā būs pilnīgi viss nepieciešamais kultūras infrastruktūras objektu spektrs šāda mēroga pasākumiem, sākot no segtas brīvdabas estrādes un akustiskas koncertzāles opermūzikas prezentācijai Cēsīs līdz mūsdienīgi renovētam kultūras centram Madonā un modernai teātra ēkai Valmierā.
Eiropas
kultūras galvaspilsētas ideja dzima 1985.gadā ar mērķi veicināt Eiropas
tautu tuvināšanos. Kopš 1985. gada pilsētas sacenšas izdomā un
oriģinalitātē, lai Eiropas pilsoņiem parādītu savas kultūras bagātību,
daudzveidību un mantojumu. Katru gadu divas pilsētas Eiropā iegūst
Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu. 2014.gadā šo statusu iegūs
viena pilsēta Latvijā un viena pilsēta Zviedrijā.
Vairāk lasiet: www.cesis2014.lv