Tādiem vārdiem kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende pieteica trešo radošās darbības nedēļu Radi! 2013, kuras mērķis ir ar dažādu aktivitāšu starpniecību parādīt radošuma praktisko un pragmatisko pusi un sekmēt radošumu dažādās sfērās: izglītībā, kultūrā, uzņēmējvidē, valsts pārvaldē, pašvaldībās un sociālajā sfērā. Pagājušajā nedēļā žurnālisti tika aicināti uz Hedas māju Andrejsalā - savdabīgu, noteikti radošu "telpu telpā", ko 2011. gadā scenogrāfs Reinis Dzudzilo bija veidojis speciāli divu jauno režisoru Elmāra Seņkova un Jurija Djakonova teātra izrādei Heda, lai uzzinātu par pasākumiem, kas gaidāmi radošās darbības nedēļas ietvaros no šodienas līdz 28. aprīlim Rīgā un visā Latvijā.
Kustība un pirmie augļi
"No tādām abstraktām tēmām, proti, runām par to, kas tad īsti ir radošums un ko ar to darīt, mēs arvien vairāk virzāmies uz ļoti konkrētiem jautājumiem un problēmu risināšanu," preses konferencē atzina Britu padomes Latvijā programmu direktore Ilze Saleniece, kuras pārstāvētā starptautiskā organizācija kopā ar Kultūras ministriju (KM) pirms dažiem gadiem iniciēja projektu Radi!. Viņa uzsvēra, ka šogad tas ir audzis gan mērogā, gan iesaistīto partneru - valsts, nevalstisko organizāciju un privātā sektora - ziņā. "Radi! lēnām mainās no pasākumu kalendāra uz kustību," atzīmēja I. Saleniece.
Arī kultūras ministre norādīja, ka pēdējā gada laikā ir strauji mainījusies attieksme pret radošo industriju jēdziena praktisko nozīmi, kā arī šobrīd jau ir iespēja pastāstīt par pirmajiem darba augļiem - arī valstiskā līmenī. Nacionālajā attīstības plānā nākamajam plānošanas periodam radošajām industrijām esot paredzēts finansējums sešu miljonu latu apmērā. No tiem divus miljonus iecerēts atvēlēt eksporta veicināšanai, pārējos četrus - radošajiem inkubatoriem. Savukārt no 29. aprīļa līdz 31. maijam varēs pieteikties arī finansējumam jaunajā Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā radošo industriju pilotprojektiem, kuriem ir paredzēti 100 tūkstoši latu. Žaneta Jaunzeme-Grende pauda gandarījumu par janvārī dibināto Latvijas Mūzikas eksporta biroju, kas nesen organizēja Latvijas mūziķu prezentāciju Tallinas mūzikas nedēļā, kā arī to, ka pirmo reizi VKKF ir radīta mērķprogramma īpaši dizaina un arhitektūras eksporta spējas veicināšanai ar pieejamo finansējumu - 20 tūkstoši latu.
Fold fokusā - dizains
Radi! 2013 ietvaros pirmdien, 22. aprīlī, Xcelsior dizaina centrā tika atklāta pašmāju interneta vidē vēl nebijusi radošo industriju platforma Fold, kuras izveidi un uzturēšanu finansiāli atbalstīs KM. Fold galvenā redaktore Evelīna Ozola pastāstīja, ka jaunais medijs izcels labāko Latvijas un arī ārvalstu radošajās industrijās. Tā būs platforma aktīva dialoga uzturēšanai starp radošo industriju nozares profesionāļiem, kā arī sabiedrības izpratnes veicināšanai par radošo industriju darbību un potenciālu. "Tagad būs iespēja pašiniciatīvas projektus un nelielus blogus pacelt augstākā līmenī," teic E. Ozola. "Mūsu fokuss būs dizains, tādēļ ka tieši dizaina domāšanā mēs saskatām ļoti lielu potenciālu radošuma veicināšanai - tā reizē ir gan ļoti racionāla, gan radoša pieeja problēmu risināšanai."
Kā kļūt par lielvalsti
Radošums nav iedomājams bez izglītības, tāpēc Radi! 2013 ietvaros otrdien, 23. aprīlī, Rīgas Tehniskajā universitātē notiks mūsdienīgām un netradicionālām pedagoģiskajām pieredzēm veltīta konference Nākotnes skola sākas šodien ar Lielbritānijas speciālistu piedalīšanos. Liza Hankina runās par inovatīviem mācīšanās veidiem, savukārt Žislina Bodingtone un Liana Hamakota, modelējot nākotnes scenārijus, stāstīs par savu projektu Roboti un avatāri, kurā tiek analizētas pārmaiņas jaunu cilvēku ikdienā pēc 10 vai 15 gadiem.
Viens no gaidītākajiem viesiem ir koncepta "radošā pilsēta" pamatlicējs Čārlzs Lendrijs, kurš būs sastopams vairākos Radi! pasākumos, tajā skaitā diskusijā Arhitektūras eksporta potenciāls: izaicinājumi un iespējas. Tā notiks 23. aprīlī RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O, kur Latvijas arhitektūras un ārvalstu radošo industriju eksperti centīsies atbildēt uz jautājumiem: vai mazām valstīm ir iespēja kļūt par lielām un nozīmīgām arhitektūras eksporta lielvalstīm, kādas ir vērtības un kvalitātes, kuras Latvijas arhitektūra varētu piedāvāt un kas būtu pieprasītas ārzemju tirgū?
Savukārt Dizaina informācijas centra vadītāja Daina Vītoliņa pastāstīja, ka 25. aprīlī Xcelsior dizaina centrā notiks diskusija Dizaina kartēšana, kur Dizaina iniciatīvas grupa prezentēs savu dizaina stratēģiju un labprāt saņems komentārus no profesionāļiem un dizaina lietotājiem. Ar visiem Radi! 2013 pasākumiem, kas notiks arī Dagdā, Alsungas novadā, Liepājā, Cēsu novadā, Jelgavā un citviet Latvijā, var iepazīties mājaslapā www.radilatvija.lv.