"Satversme nosaka, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas ikvienam iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību, tomēr realitātē nereti vecākiem ir jāpērk grāmatas un citi materiāli, lai nodrošinātu sava bērna mācību procesu pamatskolā vai vidusskolā," teikts tiesībsarga ziņojumā. Tiesībsarga birojs vēlas apkopot informāciju, kādi ir vecāku reālie tēriņi, ko skola prasa segt, lai bērns varētu piedalīties mācību procesā. Viņa uzsvēra, ka likumā nav noteikts, ko sedz valsts un pašvaldības un cik daudz jāsedz skolēniem. "Nav godīgi, ka bagātākas pašvaldības var nodrošināt skolēnam vairāk, bet nabadzīgākas - mazāk. Bērni nav vainīgi, ka piedzimuši nabadzīgākā vai bagātākā pašvaldībā," sacīja R.Siliņa. Pēc informācijas saņemšanas, pirmais solis būtu apzināt, kāda ir reālā situācija Latvijā, cik daudz vecākiem jāsedz mācību procesā. Otrs solis - iztrādāt ieteikumus, lai visi būtu vienlīdzīgi un visiem būtu iespējas saņemt vienādu palīdzību. Trešais solis - iesniegt priekšlikumus likumdevējiem.
R.Siliņa skaidroja, ka līdz šim Tiesībsarga birojā nav iesniegta neviena sūdzība, kas būtu saistīta ar nevienlīdzīgo situāciju skolās. Arī neviens tiesas process Satversmes tiesā nav bijis. Viens iesniegums gan saņemts, tomēr tas netika pieņemts.
Informāciju par skolu, klasi, mācību priekšmetu, iegādājamo mācību materiālu un veidu, kā skola izteikusi vecākiem nepieciešamību iegādāties skolai vajadzīgo, tiesībsargs aicina sūtīt līdz 9.martam uz e-pasta adresi [email protected].
Viņa arī uzsvēra - birojs cer saņemt informāciju arī par reģionu skolām. R.Siliņa atzina - aicinājums sūtīt informāciju parādījās tikai ceturtdien, bet jau šobrīd saņemti vairāk kā 20 e-pasta ziņojumi.