Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -2 °C
Apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Zanders: Kārtējie "gāzi grīdā"

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Juris
J
Un vēl man ne līdz galam palika skaidrs, kāpēc IKP pieaugumu var dabūt tikai uz zemo algu rēķina. Tīri hipotētiski- ja algas kļūs lielākas un tās ieliks pašizmaksā, bet produkcijas apjomus ar labu mārketingu izdosies noturēt, tad taču IKP arī kļūs lielāks, ne? Un te jums būs izslavētā "produktivitāte". Te gan ir cita problēma - augsto cenu ekonomika pa lielam ir bankrotējusi, un EIropā visu valstu līderu vienīgais jautājums ir - vai tas burbulis plīsīs manā valdīšanas laikā jeb vai es tomēr veiksmīgi pārvilkšu (šeit es piekrītu Stendzeniekam, diemžēl). Un jā, dabūt augšā IKP var arī ar tiem pašiem apjomiem pārvācoties uz augsto cenu ekonomiku... kur mūs gaida strupceļš, jo brics ir gatavi to pašu izdarīt lētāk, tikai viņiem ir arī darbas resursi. Man gribētos skaidru atbildi no mūsu valdības un premjera, kurā virzienā Latvija stūrē un kāpēc tieši tur. Bez bullshita, ka mēs jau esam ES un tāpēc "citādi nevar". Diemžēl NAP man kaut kā skaidru atbildi nesniedz.
algu dempinga fans
a
Nekāda augsto cenu ekonomika nekur nav bankrotējusi. Vienīgais, kas ir bankrotējis - ekonomika, kurā Eiropas cenas tiek mēģināts apvienot ar Āfrikas algām. Ja Krievijas pažobelē tāda ekonomika vēl varēja pastāvēt, tad ES tā ir dzīvotnespējīga. "izdarīt to pašu lētāk augsto cenu ekonomikā" nav iespējams kaut vai tāpēc, ka par dempinga algām tur nav iespējams dzivot.
  • 0
  • 0
Labs
L
Labi uzrukstīts, un jautājums vietā.
Derglis
D
Autors, salīdzinādams izaugsmes tempus ar Āfrikas valstīm, jauc pirkstu ar kādu citu orgānu. Tikai regulāra 5 - 8% izaugsme mums palīdzēs tuvākajos 20 gados pietuvoties attīstītās Eiropas līmenim. Ar 2 - 3% mēs kā bijām pakaļā, tā būsim. Un tos lielos procentus varētu noturēt ļoti labi, ja valsts kaut vismaz netraucētu attīstīties normālai uzņēmējdarbībai ar augstu pievienoto vērtību, piežmiegtu astes spekulantiem (tai skaitā arī finanšu spekulantiem, resp., bankām) un izbeigtu praksi politizēt (lasi - līst pie siles) jebkuru lielāku projektu vai jaunu, potenciāli pelnošu nozari.
nav skaidrs
n
kur ir šī "normālāuzņēmējdarbība ar augstu pievienoto vērtību"?
  • 0
  • 0
:):)
:
Precīzi.
kritiķis
k
Zander, es uzreiz redzu, ka jums ar psiholoģi ir baigi daudz brīvā laika un nenormāls naudas pārpalikums. Cilvēki ēd ātrajās ēstuvēs tāpēc, ka tas ir ātrāk un lētāk. Laikam jābūt akadēmiķim, lai nonāktu līdz tik sarežģītam secinājumam! Tagad par "lēto darbaspēku kā priekšrocību". Izrādās, nav nekādas priekšrocības un, Eiropai apvienojoties, darbaspēks migrē prom no minimālo algu, bet maksimalo cenu valsts, lai sasniegtu adekvātu līmeni. Kādu? Tādu, lai pēc īres, komunālajiem, paēšanas, iztikšanas, privātā pensiju fonda un mazām cilvēciskām vājībām, kādas ir katram, vēl kaut kas ari bankā paliktu. Par noturēsanu - Zander, aizbrauciet uz to Eiropu paskatities, kā tur isti ir, lai nebūtu jāfantazē par tēmu, ko nezināt.
Nejēga
N
Varbūt beigsim sapņot par Eiropas līmeņa sasniegšanu? Vienkārši nolaidīsimies uz zemes un pacentīsimies saprast, ka tuvāko pāris gadsimtu laikā tas nenotiks. Tam vienkārši nav iemesla, ja nu vienīgi visā Eiropā attīstība pilnīgi apstāsies. Mēs sava attīstības līmenī atrodamies pagājuša gadsimta Eiropas 60. gados.
Paga
P
Ko tur sapņot? Mēs jau dzīvojam Eiropas līmenī par ko 70% pasaules iedzīvotāju var tikai sapņot.
  • 2
  • 0
nejēgam
n
beidz sapņot, uzsēdini savu ģimeni uz minimālajām algām un pabalstiem un pasaki, ka tāds ari ir latviskais dzives veids. tikai nebrīnies, ka tavi bērni pilngadibas dienā aizsūtīs tevi dillēs.
  • 3
  • 4
vilis
v
Gudra doma.Visam pievienojos.Bet viņiem savs funktieris ir:jūt,ka krīze ir beigusies un gribas esošos pie varas nodzīt no siles un ieņemt viņu vietu
Laterna
L
paldies Zanderam :) citāts uzlaboja dienu - un šoreiz bez sarkasma. Nez kāpēc Zandera viedoklim uzticos... " Lai cik sliktās domās mēs būtu par Latvijā notiekošo, būsim reālisti - mūsu atskaites punkts arī pēc krīzes iekritiena salīdzinājumā jau ir augsts."
Juris
J
Zandera k-gs, tā ir mazu cilvēku domāšana. Kāpēc tas ir jāpropogandē - nesaprotu. LV taču ir maza ekonomika. IKP bija, ja nemaldos, 10-15 miljardi. Tas nozīmē, ka pieaugums ap 100 miljonu jau dos ietekmi uz IKP viena procentpunkta apjomā. Protams, ka 100 mil nevar uztaisīt, stacijā aiz stūra tirgojot beļašus. Bet come on, ja palasa pēdējo Forbes, tur ir kolosāli piemēri, kā čaļi šeit pat Latvijā uzbūvējuši desmitiem miljonus vērtus interneta projektus, to pašu ask.fm. Varbūt vajag beigt īdēt, ka viss slikti. Un vajag valdības līmenī palūgt bankām un riska kapitālistiem beigt būt kretīniem (lasi - beigt "būt konservatīviem") un mazliet paskatīties uz nodokļu sistēmu, lai tā motivācija nobāzt savu veiksmes stāstu kaut kur ofšoros kļūtu būtiski mazāka. Un varbūt tad tādi Rovio un Instagram radīsies nevis somu vai Silīcija ielejas inkubatoros bet gan šeit pat Latvijā. Viens šāds projekts gadā = 1% pie IKP klāt :-) Un bez nekādas mežu piecūkošanas vai lēta darbaspēka ekspluatācijas.
jautājiens
j
Vispār jau šeit ir sabiedriska vieta un ja kādam kas slēpjams no pārējiem, apmainieties ar e-pastiem un rakstiet privāti. 1. Un ko tāds padomju uzņēmums, pārvietots uz citurieni, darīs? 2. Tā arī neatbildēji uz jautājumu, vai pats esi gatavs būt šis lētais darbaspēks vai tikai citus aģitē. Un vēl - ja jūs pat ar esošajām dempinga algām nevarat konkurēt, cik tad lētam jābūt darbaspēkam? Pilnīgi bez maksas vai varbūt lai strādājošie vēl piemaksā par to, ka ir pieņemti darbā? 3. Konkrēti kuram PSRS produktam nebija ne vainas? 4. Neviens nav pret tevi sazvērējies un neviens tevi negrauj. Esi pieaudzis? Mācies dzivot pats. Par skandināviem - laiki, kad šie brauca peļņā uz Ameriku, nav nemaz tik sena pagātne.
  • 3
  • 1
ciniķis jautajumam
c
Vispār jau manas pārdomas bija atbilde Jurim par to, kādēļ mums nevar būt kvalitatīvs un augsts IKP pieaugums! 1. Uznēmumi, kuri nespēj pamest šo valsti ir domāti visi lielie uzņēmumi, kuru pārvietošana uz citurieni pagaidām vēl aizvien nav izdevīga! 2. Par lēto darba spēku tieši tā arī tika domāts - Augstu IKP palielinot ražošanu mēs varam tikai tad, ja šeit bus lēts darba spēks. Tātad ja mēs gribam labas algas un skaisti dzivot, mūsu ražojumi sanāķ dārgi un tātad atkal nespēj pietiekoši celt IKP pieaugumu. 3. Nez, kāpēc kaimiņvalstis ir izdevies noturēt un izveidot rūpnieciski ražojošus uzņēmumus. Nu kaut vai tā pati Snaige! Lielai daļai PSRS rūpniecības produkcijas nebij ne vainas! 4. Ja pavērojam Latvijas eksporta pieaugumu tad tas vēl aizvien iz bāzēts uz izejmateriāļu eksportu! Kādēl Skandināviem ir izdevīgi iepirkt no mums kokmateriāļus un pēc tam pārdot mums atpakaļ gatavas mēbeles vai papīru! Viņiem ko, darba spēks lētāks? Transportēšan bez maksas? Vai viņi vienkārši gudrāki un valsts ir ieinteresēta savas ekomomikas attīstībā nevis graušanā! Kāpēc Lietuvieši var iepirkt pie mums pienu un pēc tam veiklaā tirgot lētāk nekā mūsējo? Tad no kā lai tas IKP pieaug?
  • 2
  • 0
jautājums
j
"uzņēmumiem, kas šo valsti pamest nespēj" Uzreiz redzu, ka ciniķītis audzis un solojies PSRS - tur arī visa sistēma turējās uz to, ka cilvēks nespēj pamest valsti. "konkurēt ar lētu darbaspēku" - ciniķīt, tu pats esi gatavs būt par šo lēto darbaspēku, bet vecumdienās par ubagu, vai tikai citus aģitē? "paši latvieši" - ciniķīt, paintersējies, kā tapa PSRS rūpnieciba, un padomā, kādas bija tās iespējas konkurēt pasaules tirgū. Ir jābrīnās nevis par to, ka PSRS ekonomika sabruka, bet par to, ka tā noturējās lidz 80. gadu beigām!
  • 2
  • 1
ciniķis
c
Cienitais, ņemot vērā Latvijas politiķu "geniālos" lēmumus uzņēmējdarbibas veicināšanā, jau tagad daudzi, veiksmigi Latvijas uzņēmumi, atrodas Kiprā, Maltā vai kaut vai tai pašā Anglijā! It seviški informācijas tehnologiju jomā! Jo tur uzņēmējdarbības vide tomēr ir prognozējama un valdības pilda savus solijumus! Tādejādi Latvijā izaugsme iespējama tikai ar uzņēmumiem, kuri šo valsti pamest nespēj, tātad ražošana vai lauksaimnieciba. Nu un tur mēs varam konkurē† tikai ar lētāku darba spēku vai sagandējot dzimto zemi! Jā, un Latvijas rūpniecību jau izpostīja paši Latvieši, vieglu naudu gribēdami! un pēdējās paliekas vēl turpina postit!
  • 1
  • 1
Ince
I
Straujāka rīcība ne vienmēr sniedz labāku rezultātu. Varbūt mums vajag izsvērtāku rīcību un saprātīgāku esošo resursu izmantošanu. Gan privātajam sektoram, gan valsts pārvaldei. Tie publiskie resursi, kas šobrīd ir paredzēti uzņēmumu atbalstam, nereti nonāk jau "iezīmētu" uzņēmumu rīcībā (pilnīgi legāli, pielāgojot finansēšanas programmu nosacījumus šo uzņēmumu "portretam"). Arī aizdevumu programmas tādas dīvainas - daži uzņēmumi saņem valsts "pilnvaru" (līgumu) aizdevumu programmu, kas finansētas no publiskajiem resursiem, apsaimniekošanai, taču pati aizdevumu izsniegšana notiek kusli un negribīgi. Var nojaust, kāpēc... Ministrijas katra pēc saviem ieskatiem definē prioritārās pētniecības un uzņēmējdarbības jomas un nosaka, kuras nozares atbalstīt un kuras nē. Pēkšņi kādā ministrijā kāds nosaka, ka valstij vairs nav svarīga pārtikas nozare, bet ir svarīgas kosmosa tehnoloģijas, bet dažus kvartālus tālāk, citā ministrijā, apgalvo pretējo.
..
.
Attiistiibai irvajadziigs resurss...bez resursa vari "straujoties" cik gribi,nekas nebuus. Tautsaimnieciibas un ruupnieciibas potenciaals mums zems,jo viss ir izpaardots,izsaimniekots un darbaspeeks ir prom. Finansiaala resursa mums arii taa iisti nav...pashiem savs kapitaals nieciigs un uz paraada arii neviens neko daudz nedos,jo vaajsh "background's" Respektiivi -straujumam nav nekaada sakara ar attiistiibu.
  • 5
  • 0
pince
p
Tad, kad esi atpalicis, ir nepieciešama straujāka rīcība. Citādi vairs nav nekādu rezultātu.
  • 1
  • 2
:))))
:
Runāt un gribēt nav aizliegts
Nina
N
Piekrītu, es personīgu uzskatu, ka šī brīža attīstība jau ir varena, 4% gadā, bet iepriekš pat 5-6%, tā nav joka lieta. Ja Krievija jau ir recesijā, ja Eiropa pa lielam attīstas tikai ar 1-2%, bet dienvidos ir recesija, tad mums ir ļoti labi rezultāti. Uzskatu, ka Dombrovskim ir jāvada valsts vēl vismaz viens sasaukums un tad skatīsim.
gramatvedis
g
Ja ņem par pamatu IKP apieaugumu absulūtos ciparos, tad es labprāt gribētu Eiropas1%p ieaugumu nekā Latvijas 4%. 1% no 1000 eiro ir 10 eiro pieaugums, bet 4 % no 100 eiro ir tikai 4 eiro pieaugums. Ar tādiem pieauguma tempiem mēs tikai arvien vairāk atpaliekam.
  • 8
  • 4
Varenaa attiistiiba
V
Paskaties apkaart uz kaa balstiita taa varenaa attiistiiba...uz spekulaacijaam un pievilktiem reitingiem. Ruupnieciiba niikuljo ,buuvnieciiba visdziljaakajaa stagnaacijaa,bezdarbs,darbaspeeka emigraacija , paarspiileetu,neadekvaatu algaam ,nodoklju spiediens un t.t
  • 7
  • 9
nu ja,
n
iekritiens beidzies...diemzheel...
jančuks
j
Saprāta balss. Bet lumpeņi un točveidīgie diemžēl ābeci nesaprot.
Senais
S
Tas būtu komiski, ja nebūtu bēdīgi, sevišķi apstāklis, ka aizlienēto ieskaita ieņēmumos.
Ņujorkas banķieris
Ņ
Ir sen un labi zināms, ka uz krīzi Latvjā vislielākā ietekme bija šleseriem un karginiem, tāpēc jūs ari tik steidzīgi metaties apkarot aizokeāna bankas, vai ne?
  • 1
  • 1
ražotājs
r
Bille, vai jūs pati ietu strādāt padomju uzņēmumā par padomju algu vai tikai citus aģitējat? Neatkarīgi no tā, ko ir vai nav teicis Godmanis, PSRS rūpniecība bija nekonkurētspējīga un varēja pastāvēt tikai no pasaules norobežotā komunistu diktatūrā. Tikko tirgus atvērās, PSRS ražošana beidza pastāvēt.
  • 5
  • 5
gāzi grīdā" vai Ņujorkas banka
g
Dombrovska izteicieni par krīzes cēloņiem liek domāt, ka krīzi ir izraisījis Šlesers un pēc tam mazais cinītis (krīze Latvijā) ir sagrāvusi visas Pasaules ekonomiku.
  • 2
  • 7
@ "gāzi grīdā" vai Ņujork
@
Hmm, jums nešķiet, ka glogālās ekonomikas kontekstā krīzes vai kāpumus ietekmē vairāk nekā viens apstāklis? Varbūt ar "gāzi grīdā" vien nepietiktu Latvijas ekon.krīzei, un, visticamāk, ņemot vērā mūs ekonomikas īpatsvaru pasaules tirgū, Ņūjorkas bankas vien nebūtu atstājušas tik graujošu iespaidu. Savukārt abi šie faktori komplektā + vēl šis un tas bija nāvīgs kokteilītis.
  • 7
  • 0
CargoCena lv
C
Ienāciet un salīdziniet kravu pārvadājumu cenas no vadošiem pārvadātājiem. Piemeklējiet ātri un ērti savai kravai izdevīgāko kravu pārvadātāju!
  • 1
  • 3
puaro-bille
p
Cienītā, par kādu ražošanu vai tās kāpinājumu jūs Latvijā runājat? Ko mēs tā pēkšņi, konkurējot ar lielajām ražotājvalstīm tradicionālajā izpratnē, varam ražot? Tankus, traktorus, minerālmēslus, deķus, lietussargus? Desas un maizi mēs ražojam, bet VEFu diezvai izdosies palaist. Savukārt, netradicionālai (padomju cilvēka izpratnē) ražošanai, mūsu valdošajiem prāta par maz. Bet pati kupi&prodai filozofija nav nepareiza, runa ir par pārdodamo produktu- viens, vai tā ir desa, otrs-zināšanas
  • 5
  • 2
tieši pragmatisms šobrīd prasa stra
t
Bet ja nu tieši pragmatisms šobrīd prasa strauju attīstības tempu?
  • 4
  • 2
Bille
B
Ekonomista k-gs, nesaprotu, kāpēc vispār kaut kādi teorētiski izaugsmes % būtu jāsaista ar depopulāciju. 2007.gadā un pirms tam, kas tad tā bija par izaugsmi?-tā bija NĪ burbuļa & aizņemtās naudas izaugsme. Tādu mums atkal vajag? Mums kopš 1990.gada Godmaņa paziņojuma, ka Latvijā nav vajadzīga ražošana ir visu laiku bijuši ļoti mazi ražošanas pieaugumi, mums NAV RAŽOŠANAS. Tāpēc arī ir depopulācija. Kad kupi&prodaj nomainīsies pret ražošanu, tad arī visas citas lietas sakārtosies.
  • 17
  • 2
Ekonomists
E
Lai cik sliktās domās mēs būtu par Latvijā notiekošo, būsim reālisti - mūsu atskaites punkts arī pēc krīzes iekritiena salīdzinājumā jau ir augsts. --- Nu gan autors iebrauca auzās. Mūsu atskaites punkts ir ļoti zems, jo iekritiens bija visdziļākais pasaulē un tikai tagad esam pietuvojušies 2007. gada līmenim. 2% - 3% gada pieaugums ir nepiedodami lēns un pie šāda pieauguma Latvijas depopulācija turpināsies līdzšinējā tempā. Minimālais pieaugums Latvijai jābūt vismaz 4% - 6%, lai mēs varētu cerēt uz patiesu izrāvienu, bet to šī neizlēmīgā valdība nekādi nespēs nodrošināt.
  • 5
  • 13
kirova rajona komjaunietis
k
zander, nav citas metodes, kā gāzēt, ja viss notiek par aizņemtu naudu un galvenie figuranti ir bārmeņu un gaļas izcirtēju atvases....
  • 6
  • 4
Jāpaspēj, pirms ir izslēgta gaisma
J
Labi, ka te vēl ir palicis kāds, kurš nepacietīgi grib te kaut ko mainīt. Pirms ir izslēgta gaisma lidostā.
  • 4
  • 7
"gāzi grīdā" vai Ņujorkas
&
Manuprāt, "gāzi grīdā" periodam tiek piedēvētas pārdabiskas spējas: tas, Dombrovska vārdiem runājot, it kā esot izraisījis Latvijas ekonomikas sabrukumu. Savukārt citi apgalvo, ka krīzes saknes esot meklējamas Ņujorkas bankās un biržā. Vai tiešām mēs būtu tik spējīgi, ka mūsu "gāzi grīdā" dēļ visu Pasauli ir skārusi šī krīze?
  • 8
  • 10
Kur mēs būtu, ja nebūtu bijis &quot
K
Interesanti, kur mēs šobrīd būtu, ja nebūtu bijis " gāzi grīdā" ?
  • 10
  • 5
mēs esam sliktākā pozīcijā, kas pra
m
Mums ir jāatgūst 50 gados ekonomikā cirstie robi, postpadomju sistēmas sabrukuma un lielā izlaupīšanas (kapitāla uzkrāšanas vai drīzāk - sagrābšanas) perioda izraisītā atpalicība.
  • 10
  • 6

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Koalīcija brīdināta par "restartu"

Nervozitāte par to, ka dažiem valdības ministriem drīz nāksies mainīt nodarbošanos, šonedēļ Saeimā un valdības namā sasniedza jaunu pakāpi. Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) sarunā ar koalī...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē