Nezināju, ka Latvijā ir tik daudz traktoru, – tāda bija viena no dzirdētajām reakcijām uz 5. februārī notikušo lauksaimnieku protesta akciju, iespaidīgā lauktehnikas rinda stiepās gandrīz vai kā Baltijas ceļš. Publikas izpratne par protesta cēloņiem un attieksme pret to bija dažāda, sākot ar aicinājumu rīkoties stingrāk, vest sūdus uz Rīgu un izgāzt valdības ēkas priekšā un beidzot ar vaicājumu, vai zemnieki, "kuriem taču ir subsīdijas", negrib pārāk daudz un vai šāda valsts šūpošana vispār nav kaimiņvalsts interesēs.
SestDiena šajā sakarā izvaicāja cilvēku, kurš ir bijis gan zemkopības, gan aizsardzības, gan finanšu ministrs un ir arī liels lauksaimnieks ar pieredzi, kas gūta, vērojot lauksaimniecību dažādās pasaules valstīs, – bijušo Tautas partijas priekšsēdētāju šīs partijas ziedu laikos Ati Slakteri.
Pēdējā laikā gan Slakteris, bijušais PSRS izlases dalībnieks un pasaules rekordists ūdensmotosportā (turklāt, kā pats stāsta, līdz pat 2015. gadam iztiekot bez traumām), biežāk dzirdams kā Latvijas Ūdens motosporta federācijas vadītājs, bet sarunā var just, ka politikas garšu viņš nav aizmirsis.
Lauksaimnieki nosauca piecus protesta mērķus: panākt Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītēju importa aizliegumu bez pārejas perioda, 5% samazinātās PVN likmes atjaunošanu Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām un dārzeņiem, birokrātijas mazināšanu lauksaimniecības nozarē, plašāku pieeju apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām, kā arī atteikšanos no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem. Kurš no pieciem minētajiem ir protesta galvenais iemesls?
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 9. - 15. februāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!