Kādi ar ilgtspēju tieši un netieši saistīti projekti patlaban tiek īstenoti Swedbank?
Ilgtspēja vienmēr ir bijusi daļa no mūsu bankas DNS. Ilgtspējas jomas, kurām veltām lielāko uzmanību, veicinot ne tikai ilgtspējīgu attīstību Latvijā, bet arī stiprinot ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus, ir izglītība, nodarbinātība, zaļi produkti, atbildīgs patēriņš un laba pārvaldība. Apzinoties, ka esam svarīga sabiedrības un finanšu infrastruktūras daļa un liels darba devējs, līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijā sākām virkni jaunu iniciatīvu, lai palīdzētu sabiedrībai pārdzīvot šo izaicinošo laiku. Ilustrējot aktivitāšu spektru: kredītbrīvdienas, ko līdz maija vidum bija izmantojušas vairāk nekā 5000 privātpersonas un vairāk nekā 1500 uzņēmumu, bankas pakalpojumu nepārtrauktība un pilnvērtīga darbība, vienlaikus stiprinot digitālo pakalpojumu izmantošanu, praktiski ieteikumi klientiem krīzes pārvarēšanai (Facebook tiešraides, informācija mūsu satura platformās, jauns budžeta plānošanas rīks, krājrīks un vēl citi risinājumi). Turklāt arī atbalstījām vairākus hakatonus Covid-19 seku mazināšanai, tostarp palīdzot brīvprātīgo palīdzības kustībai Paliec mājās.
Ārkārtējās situācijas skarto Latvijas iedzīvotāju emocionālās labklājības stiprināšanai izveidojām programmu Stiprāki kopā, darbinieku vārdā ziedojot 100 tūkstošus eiro "krīzes aģentiem" – astoņām sabiedriskā labuma iniciatīvām. Izstrādājam arī jaunas programmas, lai palīdzētu uzņēmējiem un mājsaimniecībām pielāgoties šiem apstākļiem un lai ārā no krīzes mēs iznāktu stiprāki. Liela loma mūsu spējā būt drošam atbalstam sabiedrībai ir mūsu darbinieki – gan miera laikos, gan jo īpaši šobrīd. Līdz ar regulāriem darbinieku apmierinātības mērījumiem, rūpēm par iekļaujošu darba vidi, līdztiesīgu samaksu vīriešiem un sievietēm, izglītošanās iespējām svarīga ir arī darbinieku labbūtība, kuras nozīmība Covid-19 laikā vēl vairāk pieaugusi. Kopš šī gada sākuma esam pilnveidojuši savu Labbūtības platformu, kurā darbiniekiem pieejami gan ārējie materiāli, gan informācija par iespējām uzņēmumā četros galvenajos virzienos: garīgā, fiziskā, finanšu un sociālā labbūtība. Pēdējos mēnešos pielāgojām saturu, lai visiem darbiniekiem neatkarīgi no tā, vai strādā birojā vai attālināti, mērķtiecīgi piedāvātu iespēju atrast mirkli savai labsajūtai – izlasīt rakstu, vingrot kopā ar sporta kluba treneriem vai piedalīties seminārā par konkrētā brīža aktuālajām tēmām.
Dažādības un iekļaušanas jomā papildus jau notiekošajām mācībām un aktivitātēm, ko piedāvājam darbiniekiem, šogad esam sākuši sadarbību ar organizāciju Gribu palīdzēt bēgļiem un darbā pieņēmuši jaunu kolēģi, kas Latvijā bēgļa statusā ir ieradies no Sīrijas.
Šīs sadarbības ietvaros daudz mācāmies un uzzinām, kā arī tas ļauj brīžiem paskatīties uz bankas procesiem pilnīgi no jauna skatpunkta. Mācību jomā aizvien vairāk pievēršam uzmanību ne tikai obligātajām mācībām, kas saistītas ar finanšu jomas jautājumiem, bet arī ilgtspējības jomā, tādā veidā veicinot arī kopējo izpratni par to, ka ilgtspēja sākas ar katra atbildību un iesaisti. Piemēram, šopavasar darbiniekiem ir pieejamas jaunas mācības par klimata pārmaiņām un par to, kā tās ietekmē mūsu darbību, mūsu klientus un ko varam darīt lietas labā.
Ja raugāmies plašāk, distancējoties no Covid-19 krīzes un situācijas šajā gadā, kā būtu jāsaprot jēdziens "ilgtspēja" bankas darba kontekstā?
Swedbank pirms 200 gadiem Zviedrijā aizsākās kā uzkrājumu banka ar mērķi novērst nabadzību un iedvesmot cilvēkus veidot uzkrājumus labākai nākotnei. Mēs turpinām sekmēt ilgtspējīgu labklājību plašam cilvēku un uzņēmumu lokam. Finanšu sistēmai kopumā ir nozīmīga loma sabiedrības ilgtspējībā. Jāteic, ka ilgtspēja sākas ar darba vidi, kas nodrošina vienlīdzīgu attieksmi un iespējas ikvienam darbiniekam. Rūpes par ilgtspēju darba vidē sākas ar uzmanību tam, kas ir nepieciešams mūsu darbiniekiem, lai viņi savu darbu var veikt kvalitatīvi, ērti, veselīgi un tajā pašā laikā domāt par savu attīstību. Svarīgi ir ne tikai pārzināt un piedāvāt darbiniekiem to, kas aktuāls darba tirgū, bet arī regulāri pārliecināties, ka pašiem darbiniekiem tas ir saistoši. Tāpēc regulāri jautājam mūsu darbiniekiem, vai viņi var veiksmīgi strādāt un pildīt darba pienākumus, augt profesionāli, un jautājam arī to, kā viņi jūtas savā profesionālajā komandā.
Bankā pievēršam uzmanību arī darbinieku izpratnes veicināšanai par to, ko nozīmē ilgtspējīga attieksme pret savām finansēm, un tas papildus palīdz veidot izpratni arī par mūsu piedāvājumu klientiem.
Ilgtspējas indeksa 2020 veidotāji akcentē, ka šī gada tēma ir cilvēku vientulība dažādos aspektos, arī vientulība profesionālajā vidē, strādājot lielā kolektīvā. Kāda ir Swedbank stratēģija darbinieku vientulības un atsvešinātības risku mazināšanā?
Bankas ikdienas darbs balstās trīs vērtībās – vienkāršībā, atvērtībā un atbildībā –, un tas ir arī vienojošais visai pieredzei, ko kā darba devējs piedāvājam saviem darbiniekiem jau kopš brīža, kad jaunais darbinieks vēl tikai plāno kļūt par mūsu kolēģi. Darba intervijā mums ir svarīgi noskaidrot ne tikai to, vai šis cilvēks būs atbilstošākais amatam, bet arī – vai mēs kā darba devējs atbilstam kandidāta sagaidāmajam modelim. Mūsu jaunie kolēģi visvairāk ir pārsteigti par draudzīgumu, atvērtību un atbalstu, ko citi kolēģi un vadītāji sniedz ikdienā no pirmās darbdienas. Šos principus ievērojam visas darba dzīves ietvaros, jo mēs daudz dodam saviem darbiniekiem, bet daudz arī no viņiem prasām, tāpēc rūpēties un izturēties ar atbildību pret saviem kolēģiem un komandu, lūkojoties ilgtspējīgas labbūtības virzienā, ir mūsu ikdiena un arī vienlaicīgi mērķis, jo šis ceļš ir izaicinošs.
Arī iekšēji komandām ir jāpieliek pūles, lai veidotu kopības sajūtu. Komandas gars, spēja labi justies savā komandā, turklāt kopā gan strādāt, gan atrast atslodzes mirkļus, ir nozīmīgi rādītāji mūsu regulārajās darbinieku aptaujās. Ikreiz pēc aptaujām aicinām komandas izrunāt rezultātus, lai izprastu, kas darbojas veiksmīgi un kas komandai ir jāpilnveido. Šajā procesā jo nozīmīgāka kļūst līdera loma, kas spēj ne tikai tikt galā ar ikdienas izaicinājumiem un savu darbinieku attīstību, bet arī iedvesmot visu komandu un veicināt komandas sajūtu, tādā veidā uzlabojot komandas spēju dot labāko arī uzņēmumam. Lai pārliecinātos, ka darām to pareizi, katru gadu sekojam līdzi arī līderības rādītājiem komandā, kas nodrošina nepārtrauktu uzmanību aktuāliem jautājumiem un iespēju izvērtēt nepieciešamās pārmaiņas arī visas organizācijas līmenī.
Visu interviju lasiet žurnāla SestDiena 12. - 18. jūnija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
reptilis