Atšķirībā no politiskās vides uzņēmējdarbības jomā tas, kādas prasības tiek izvirzītas līderiem, ir visai skaidrs. Pirmkārt, no biznesa līdera tiek gaidīts, lai uzņēmumam būtu vislabākie finanšu rādītāji, kādi vien, ņemot vērā objektīvos apstākļus, iespējami. Otrkārt, tiek gaidīts, lai uzņēmums tiktu vadīts tā, ka tam nerodas smagi konflikti ar likumsargiem un kontrolējošajiem dienestiem. Treškārt, lai uzņēmumā būtu XXI gadsimtam atbilstoši darba apstākļi un aizejošo darbinieku vietā nāktu citi. Darbinieku mainība mūsdienās ir izplatīta parādība, it īpaši, ja kolektīvā ir daudz jauniešu, taču svarīgi, lai no uzņēmuma darbinieki masveidā nebēgtu. Un, ceturtkārt, no biznesa vides līdera tiek gaidīts, lai uzņēmums tiktu vadīts tā, ka tam ir laba reputācija savā nozarē. Rezumējot, patlaban Latvijas uzņēmējdarbības vidē no līderiem tiek prasīta ilgtermiņa domāšana.
Turpretī vērtējot politiķus un valsts augstākās amatpersonas, daļai sabiedrības piemīt koncentrēšanās uz sīkumiem. To spilgti parāda Vējonim adresētie pārmetumi par angļu valodas akcentu. Cilvēki, kuri vaimanā «ak, kā gan augsta līmeņa politiķis iedrošinās angliski runāt ar akcentu», visticamāk, nezina, cik dažādi akcenti dzirdami tad, kad angļu valodā runā Eiropas Parlamenta pārstāvji. Atšķirīgi angļu valodas akcenti dzirdēti arī Rīgā starptautiska līmeņa konferencēs, un ir zināms gadījums, kad ļoti dažādi angliski runāja eksperts no ASV un eksperts no Lielbritānijas, kā arī gadījums saistībā ar augstas raudzes intelektuāli no Francijas, kura angļu valodu akcenta dēļ bija grūti saprast pat profesionālam tulkam.
Protams, ideāli ir runāt skaistā angļu valodā, taču nonākt emocionālā stāvoklī "nācija šokā" tāpēc, ka mūsu Valsts prezidents angliski runā ar akcentu, ir tikpat savdabīgi, kā vērtēt kādu politiķi pēc frizūras vai apģērba. Respektīvi, tas nedara godu prezidenta kritiķiem.
Protams, Satversmē sacīts, ka "Valsts Prezidents reprezentē valsti starptautiski", un nācijai ir tiesības gaidīt, lai tās prezidents valsti reprezentē spoži. Taču ar izcilām angļu valodas zināšanām vien ir par maz, lai politiķis tiktu respektēts gan savā valstī, gan citur pasaulē.
Varbūt ir laiks izaugt no sīkumainības politiķu apspriešanā, kas nereti izvēršas par apriešanu, un koncentrēties uz politiķu lēmumu ilgtermiņa ietekmes izvērtēšanu?
Trollis JT
Nez
Noskatījos sarunu ar Levitu