Tāpat gandrīz piecarpus tūkstošiem pensionāru ar invaliditāti jau vairākus gadus tiek kavēta pensiju izmaksa pilnā apmērā tāpēc, ka valsts iestāžu nekvalitatīvas savstarpējās sadarbības dēļ netiek automātiski piemēroti nodokļu atvieglojumi. Šāda aina atklājās Valsts kontroles (VK) veiktajā saimnieciskā gada pārskata revīzijā, turklāt tāda konstatēta ne pirmo gadu.
Līdzīgi kā 2016. gada revīzijā, arī tikko publiskotajā revīzijā VK atklāja, ka vismaz 5486 pensionāri ar invaliditāti 2018. gadā nesaņēma tiem pienākošos pensiju pilnā apmērā. Vidēji samazinājums bija 7,40 eiro mēnesī, jo pensijas aprēķinā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nepiemēroja iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu (IIN) par invaliditāti. VK arī norāda, ka minētās personas 2018. gadā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Lai arī Saeima 2017. gada beigās steidzamības kārtā grozīja likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, VID un VSAA tā arī nav spējuši nodrošināt, lai pensiju aprēķinā VSAA katru mēnesi pareizi piemērotu nodokļu atvieglojumus un pensionāri līdz ar to ik mēnesi saņemtu vairāk naudas uz rokas.
Lai arī formāli likums ievērots un jebkurš var pārmaksāto nodokli atgūt, nākamajā gadā iesniedzot IIN deklarāciju, tomēr nožēlojami, ka valsts kārtējo reizi šādu attieksmi pieļauj tieši pret vismazāk aizsargāto sabiedrības daļu.
Turklāt to, ka VID, apzināti vai neapzināti, veicot nodokļu maksātāju kontroli, efektīvi un racionāli neizmanto savus resursus, liecina daudzi piemēri.
Viens gadījums – persona saņēma vēstuli no VID, ka pirms diviem gadiem izveidojies (nenoliedzami pamatots, taču ne apzināts) vairāku desmitu eiro nodokļu parāds. Cilvēks steidza uz VID, lai saprastu lietas būtību un samaksātu parādu, lai viņam netiktu nobloķēts bankas konts. Taču brīdī, kad VID darbiniece pie viena ierosināja aizpildīt ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, izrādījās, ka togad viņam bijusi nodokļu pārmaksa vairāku simtu eiro apmērā. Šķiet, VID darbinieku matemātikas zināšanām vajadzētu būt gana labā līmenī, lai saprastu, ka ir taču vienkārši veikt aritmētisku darbību, lai cilvēkam tādējādi noņemtu "nodokļu parādnieka statusu". Taču ne! Vieglāk ir uzrakstīt draudu vēstuli, samaksāt pasta izdevumus (par nodokļu maksātāju naudu) un bezjēdzīgi iztērēt gan VID resursu, gan cilvēka laiku.
Otra situācija – VID ilgstoši "plosījās" ar kādu nodokļu maksātāju, līdz cilvēkam apnika un viņš izpildīja VID absurdās prasības, samaksāja VID ieskatā konstatēto nodokļa parādu. Taču, skat, iesniedzot deklarāciju par iepriekšējo gadu, izrādījās, ka izveidojusies samaksātajam parādam teju identiska nodokļa pārmaksa. Rezultāts – nauda "pārbīdīta turpu šurpu", iztērēts VID un cilvēka laiks. Un, šķiet, vienīgais apmierinātais ir VID darbinieks, kurš panācis savu taisnību.
Diemžēl šādi formālās attieksmes gadījumi nerada siltas jūtas ne pret VID, ne citām valsts struktūrām, lai kā to vadītāji censtos labot situāciju.
Anarchists
.
Dostojevskis