Mūsu kaimiņvalsts Lietuvas galvaspilsētā Viļņā Modernās mākslas muzejā MO šoruden un šoziem aplūkojama tai pašai deviņdesmito gadu tēmai veltīta izstāde 90. gadu DNS, kas apliecina, ka Baltijā tā vienojošā vērtība, kas, neraugoties uz atšķirīgiem uzskatiem, saliedē sabiedrību, ir cieņa pret brīvību. Ņemot to vērā, rosinājumu atlaist Saeimu var vērtēt kā brīvības un demokrātijas izpausmi – ir cilvēki, kurus neapmierina tas, kā strādā 13. Saeima, un viņi uzskata, ka četri darba gadi Jēkaba ielas namā pašreizējiem parlamentāriešiem būtu pārāk ilgs laiks, tādēļ šos vajag pēc iespējas ātrāk atlaist un vietā ievēlēt citus deputātus.
Taču būtisks ir arī jautājums par mērķi, ko cilvēki ar šādu rīcību cer sasniegt. Nereti lasāms un dzirdams viedoklis, ka Saeima jāatlaiž, jo pie varas esošie politiķi iegrūduši tautu nabadzībā, un beidzot jāievēl tādi deputāti, kuri nodrošinās vairāk naudas ikkatra iedzīvotāja bankas kontā vai maciņā. Diemžēl šāds redzējums liecina, ka daļai sabiedrības nav priekšstata par Saeimas darbu, kas realitātē ir skrupulozs likumu gatavošanas un pieņemšanas, nevis naudas drukāšanas un dalīšanas process.
Uzskats, ka vajag tikai ievēlēt pareizos cilvēkus un viņi panāks to, ka Latvijas – valsts, kurai ir vēsturiskas traumas un smags postpadomju mantojums, – iedzīvotāji pēkšņi kļūst bagāti, ir nepamatota ilūzija.
Turklāt citu zemju pieredze rāda, ka valsts rīcībā esošo finanšu resursu koncentrēšana sociālekonomisko problēmu šķietamai risināšanai noved pie tā, ka drīz vien iedzīvotāji nokļūst vēl lielākās grūtībās, – jāatceras, piemēram, Venecuēla, kas nu nebūtu paraugs, kam vajadzētu sekot.
Kopš XX gadsimta deviņdesmitajiem gadiem pagājis jau ilgs laiks. Mūsu sabiedrībai ir laiks pieaugt un apzināties, ka Saeima var pieņemt jaunus likumus, taču tas, lai Latvijas iedzīvotāju vairākumam radikāli pieaugtu labklājības līmenis, ir atkarīgs ne jau tikai no deputātu īpašībām un politiskās pārliecības, bet no plaša faktoru kopuma – sākot ar katra cilvēka paša lēmumiem un rīcības un beidzot ar pasaules globālajiem ģeopolitiskajiem un ekonomiskajiem procesiem. Tādēļ, pirms sākam skaļi klaigāt par labajiem un sliktajiem, vajag analītiski izvērtēt situāciju, un tas attiecas gan uz politiķiem, gan uz visiem vēlētājiem.
viesis
Pravietisnejaukais