Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Irānas ģeopolitiskās likmes

Krievijas un Irānas pieaugošā sadarbība militārajā jomā, it īpaši Irānā ražoto bezpilota lidaparātu plaša izmantošana Krievijas triecienos Ukrainas enerģētiskajai un militārajai infrastruktūrai, kā arī ticamas ziņas, ka Teherāna gatavojas piegādāt Maskavai arī lielas tuva un vidēja darbības rādiusa ballistisko raķešu partijas, rietumvalstu dienaskārtībā ir licis parādīties jautājumam par jaunām sankcijām pret Teherānu

Tajā pašā laikā cerības, ka papildu sankcijas pret valsti, kura dažādu ierobežojumu apstākļos dzīvo jau vairāk nekā četrdesmit gadu, novedīs pie izmaiņām Irānas ārpolitiskajā kursā, ir atklāti niecīgas. Teherāna savas likmes ir izdarījusi jau sen un atteikties no tām negrasās, bet cieša sadarbība ar Krieviju tiek uzskatīta par labāko iespējamo ceļu valsts ģeopolitisko mērķu sasniegšanai. Minētie mērķi savukārt ir rietumu un pirmām kārtām jau ASV globālās dominēšanas likvidēšana un daudzpolāras pasaules kārtības (vai arī alternatīvas :pasaules bez rietumiem:) izveide, kurā Teherāna gatavojas ieņemt iespējami nozīmīgāku vietu.

Pārliecība, ka rietumu globālās hegemonijas laikmets strauji tuvojas beigām, jāatgādina, dominē vairākumā nerietumu valstu, un lielā mērā šīs pārliecības dēļ pēdējās centīgi nostiprina pozīcijas iespējamās jaunās pasaules kārtības tapšanas priekšvakarā. Pie kam paturot prātā arī visdažādākos ilgtermiņa scenārijus.

Šie scenāriji tikmēr neizceļas ar daudzveidību un paredz, ka vadošās lomas jaunajā pasaules kārtībā, lai kāda tā arī nebūtu, objektīvu iemeslu dēļ spēlēs iedzīvotāju ziņā daudzskaitlīgākās valstis – Ķīna un Indija. Irānai, pat neraugoties uz tās kā šiītu islāma centra statusu, ir un paliek reģionālas lielvalsts loma. Tieši tāpat ar laiku noslīdēšana līdz šādam statusam ļoti ticama ir arī Krievijai. Kā militārais, tā enerģētiskais spēku samērs nav akmenī iecirsti lielumi, tāpat daudzpolārā pasaules kārtībā šodienas draugi viegli var kļūt par rītdienas ienaidniekiem.

Balstoties uz šādiem apsvērumiem, kā arī faktu, ka starp Maskavu un Teherānu nav un pārskatāmā nākotnē nav paredzami iemesli konfrontācijai, abās valstīs ir daudz ietekmīgu teorētiķu, kuri Krievijas un Irānas potenciālu (Krievijas kontrolētās postpadomju telpas un šiītu islāma pasaules) apvienošanu uzskata par labāko veidu, kā abām valstīm nodrošināt "pienācīgu" ģeopolitisko nozīmīgumu ilgtermiņā. Vai tas ir iespējams arī praksē, paliek neskaidrs, taču virkne pazīmju, no kurām viena ir militārā kooperācija, liecina, ka vismaz mēģinājumi izveidot šādu tandēmu notiek.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē