Kā aprakstīts Dienas šoruden izdotajā grāmatā Brālība² jeb Brālība kvadrātā, koalīcijas partiju vienprātīgi izvirzītais Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks nav nekas vairāk kā Rimšēviča copes partneris, kuru izredzēto makšķernieku kompānijai savulaik aicinājis pievienoties neviens cits kā uzņēmējs Andris Kreislers – Rimšēviča uzticamais draugs, kurš par viņu pērnajā februārī iemaksāja drošības naudu. Pēdējo faktu intervijā grāmatai negribot atzīst pats Kazāks.
Tam, ka kopīgā makšķerēšana notikusi pirms vairākiem gadiem, nav nekādas nozīmes. Arī Rimšēviča no Trasta komercbankas kukulī saņemtais makšķerēšanas brauciens uz Kamčatku, par ko Latvijas Bankas prezidentu tagad tiesā, noticis pirms daudziem gadiem. Vienādas ir paražas un veids, kādā tiek iemantota savstarpējā lojalitāte, kārtotas lietas, – caur pietuvinātu uzņēmēju uzaicinājumu, prom no acīm, copmaņu kompānijā. Rimšēviča Kamčatkas stāstam un Taureņu pirts sarunām vajadzēja uz visiem laikiem izskaust pieņēmumu, ka šādām kopīgām medībām, makšķerēšanai vai pirtī iešanai ir kaut kāda šauri privāta, nekaitīga nozīme. Nē, tā ir izskaužama postpadomju korumpētajai sistēmai raksturīga maniere šaubīgu attiecību un lietu kārtošanā.
Valdošā koalīcija, jāatzīst gan, pēc ilgas savstarpējas tirgošanās, izvirzot Latvijas Bankas prezidenta amatam Rimšēviča un Kreislera copes partneri Kazāku, mums vienā balsī paziņo, ka šāda prakse nav ne nosodāma, ne izskaužama.
Kazāks jau pēdējos mēnešus sāka piekoriģēt publisko attieksmi Rimšēviča sakarā. Vēl 23. septembrī, kad Diena veltīja kritisku komentāru par Latvijas Bankas padomes inertumu, pieļaujot, ka ar ziņojumu par makroekonomikas rādītājiem bankas vārdā uzstājas korupcijā apsūdzētais Rimšēvičs, Kazāks sociālajā vietnē Twitter reaģēja, maigi izsakoties, emocionāli, norādot, ka "padome ir koleģiāla institūcija un neviena pavadā neiet – ir gan diskusijas, gan pretēji viedokļi. To publiski neapspriežam, ar to tiekam galā iekšēji. Jo īpaši Moneyval izvērtējuma un finanšu nozares remonta laikā". Bet jau oktobra vidū atklājās, ka publiskā kritika ir likusi Latvijas Bankas padomei pierauties bažās par pašu nākotni. Atklājās, ka bažās par iespējamu kaitējumu Latvijas finanšu sektora reputācijai kukuļņemšanā un naudas atmazgāšanā apsūdzētais Rimšēvičs bijis spiests atcelt savu komandējumu uz Vašingtonu, kas bija plānots vienā laikā ar tur notiekošo Pasaules Bankas grupas un Starptautiskā Valūtas fonda pilnvarnieku gada sanāksmi. Raidījums Nekā personīga apgalvoja, ka Rimšēvičs komandējumā nolēmis nedoties pēc tam, kad uzzinājis, ka Latvijas Bankas padome ir norūpējusies, kādu ietekmi uz valsts finanšu sektora tēlu atstās par kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu apsūdzētas personas ierašanās. Galvenais, lai izskatās labi.
Pareizaissecinājums
Hmm..
Istoričeskijs